Προς το περιεχόμενο

Μόλις βγήκε από το φούρνο. Ποζερο-Οριενταλ-Μεταλια


lambrosgg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θα γινω ο κακος της υποθεσης

παροτι ειμαι λατρης του ψηφιακοηλεκτρονικου metal το κομματι δεν μου αρεσε καθολου σαν παραγωγη μιλαω παντα

Οι κιθαρες ακουγοντουσαν ασχημα ψηφιακες (ολιγον τι τζιτζικιστι)

(σιγουρα δεν ειναι κ ο καλυτερος εξοπλισμος που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει κανεις)

τα πληκτρα ειχαν αρκετες ατελειες

Υπαρχει μια γενικη βαβουρα σε ολο το κομματι

 

Επισης τα πληκτρα θυμιζουν κακη αντιγραφη led zeppelin και ρουβα

 

Τελος ειναι η ιδεα μου η μονο εγω ακουσα καμποσες παραφωνιες??? (στα πληκτρα)

 

Επειδη ειναι οπως λες η πρωτη σου αποπειρα για καφρομεταλια θα πω πως ειναι αρκετα ολοκληρωμενη αλλα κακως υλοποιημενη

 

αλλα θες πολυ δουλεια ακομα σε αυτο το στυλ μουσικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καμιά φορά και οι ατέλειες ρυθμικά και τονικά μπορεί και να "πάνε" σε ένα κομμάτι. Οντως εχει ένα ατελές σημειο στα πλήκτρα αν το πάρουμε αξιακα, αλλά δεν με χάλασε καθόλου

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αρκετά λάθη στο παίξιμο, αλλα εντάξει...Δεν το πούλησα κιόλας! :D

Όσο αφορά την παραγωγή, θέλω να σας πώ ότι έγινε με ασύρματα ακουστικά των 30 ευρώ από το lidl!

ηχογραφούσα χθές μετά τις 2 το βράδυ και δεν μπορούσα να βάλω τα ηχεία (μου την έχουν πεί ήδη 2 φορές)

 

Θα ξαναφτιάξω τον ήχο και κυρίως το mastering το οποίο έγινε εμπειρικά (τι κάνω συνήθως δηλαδή)

 

Σας ευχαριστώ.

 

Δεν μπορώ να κάνω κάτι για την ψηφιακούρα, αυτόν τον εξοπλισμό έχουμε αυτόνεμπιστευόμαστε!

Απο κει κ πέρα αν σας άρεσε ή όχι είναι θέμα γούστου πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά φορά και οι ατέλειες ρυθμικά και τονικά μπορεί και να "πάνε" σε ένα κομμάτι. Οντως εχει ένα ατελές σημειο στα πλήκτρα αν το πάρουμε αξιακα' date=' αλλά δεν με χάλασε καθόλου[/quote']

κ όχι μόνο. Επειδή το πλήκτρο είναι 61άρι πλαστικό, και εγώ όσα χρόνια παίζω παίζω σε 88άρι βαρυκεντρισμένο, δεν το έχω συνιθίσει ακόμα, και πατάω τα διπλανά πλήκτρα κατα λάθος.

Κ μην ξεχάτε ότι όλα τα σόλο πληκτρα-κιθάρα είναι αυτοσχεδιασμοί. Ποτε δεν θυμάμαι τί εχω παιξει στα κομμάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επειμένω απροκατάληπτα οτι του πάει η ψηφιακούρα και είναι καλά δουλεμένο , εχοντας στα οπίσθια του μυαλού μου οτι δουλευει με ερασιτεχνικό εξοπλισμο,

 

ΔΕν ξέρω τι με έπιασε σήμερα και επιμένω!

 

Lampros eipe μην ξεχνατε οτι τα σολο είναι αυτοισχεδιασμοί, δεν θυμάμαι τι παίζω.

 

Ποιος θυμάται, τι σόι αυθεντικοί μουσικαράδες θα είμασταν αν θυμόμαστε τι παίζαμε. Δεν θα είχαμε ψυχή, Εγώ αρχιζα να διασκεδάζω με την μουσική οταν έπαψε να με αγχώνει τι παίζω

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρχιζα να διασκεδάζω με την μουσική οταν έπαψε να με αγχώνει τι παίζω

 

Η μουσικη ειναι οπως ο γραπτος λογος ομως

Οτι γραφεις μενει.

Φαντασου το αγαπημενο σου συγκροτημα να ανεβαινε στην σκηνη κ να αυτοσχεδιαζε σε καθε του κομματι επειδη απλα δεν θυμοντουσαν τι ειχαν παιξει τοτε

Αν το φανταζεσαι κ γουσταρεις τοτε εισαι τζαζιστας κ το δεχομαι :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αυτοσχεδιασμός έχει να κάνει με το που, τί, γιατί και σε ποιούς παίζεις.

 

Αν έπαιζε ένα ροκ συγκρότημα ένα κομμάτι του δεν θα με πείραζαν μερικές αλλαγές στο τραγούδι ή στα σόλο, αρκεί να μένει η αρχική ιδέα και να παραμένει αναγνωρίσιμο.

 

Αντίθετα, κάποιος ο οποίος βγαίνει να παίξει Chopin στο μέγαρο μουσικής δεν έχει κανένα δικαίωμα να αυτοσχεδιάσει.

 

Μπορεί να μην θυμάμαι τα σόλο, αλλα τα riff, τι ήχους χρησιμοποίησα, τι στάθμες είχαν τα όργανα κλπ τα θυμάμαι να τα πώ και προφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαξιώνω βέβαια πράγματα για τα οποία μικρός εχω φτύσει αίμα.

 

Ξέρω καλά την χρησιμότητα της γνώσεις θεωρίας της μουσικής και σίγουρα η παρτιτούρα σε χαρτί , η σε μορφή midi, και οι ρυθμίσεις γενικα είναι και για να μένει η μουσική αλλά και να συννενοούνται οι ορχήστρες, να φυλλάσονται να διαδίδονται αλλά και να είναι διαθέσιμα και προς μελέτη των επομένω.ν

 

απλά η ζωή στην μουσική μένα πιά είναι πέρα απο αυτά, γι αυτό και δεν με αγχώνει.

 

τα άλλα όλα είναι απλά το μέσο

 

Γενικά είμαι πιά του αυτοσχεδιασμού, μου αρέσει πιο πολύ να ακούω τέτοιες προσπάθειες σαν του lamproy στην αναζήτηση να ακούσω κάτι νέο και για να εκτιμήσεις σίγουρα τον αυτοσχεδιασμό πρέπει να έχεις περάσει και απο τα έτοιμα έργα και γενικά να ξέρεις απο μουσικη οχι μόνο εμπειρικά.

 

Κάπως έτσι.

 

Πάντως δεν θα ήταν άσχημο ακόμα και για τους κλασσικούς να ακούς κάποιον να αυτοσχεδιάζει και να παραφράζει τα έργα τους,

 

Θα είχε ενδιαφέρον

 

αν και π.χ. ston mozart αν υπάρχει αυτοσχεδιασμός οσο να ναι χαλάει αυτό το τέλειο αποτέλεσμα του αυθεντικού εργου.

 

αλλα πάω of topic μαλλον

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lambrosgg, ακουσα πολυ προσεκτικα το κομμάτι γιατί στο είδος αυτό είμαι χωμένος και ακόμα σε πιο ακραία στύλ.Καταρχίν σαν σύνθεση είναι πολύ καλή με όμορφα riff που τουλάχιστον σε εμένα εκτός απο Zeppelin κ.λ.π , μου θύμισε αρκετά THERION και λίγο ORHANED LAND. Η διάρκεια είναι μικρή αλλά φαντάζομαι ότι το έκανες πειραματικά και όχι για να μπούν στίχοι.Στο θέμα του ήχου δεν θέλω να αναφερθώ εκτεταμένα γιατι μάλλον διαφωνούμε ριζικά.Οι κιθάρες τουλάχιστον, ακόμα και πρόχειρα να έγραψες θα μπορούσαν να ακούγονται πολύ καλύτερες.Το ZOOM G2.1u το πήρα πρόσφατα δώρο για ένα φιλαράκι και όταν το ψάξαμε λίγο έγραψε πολύ καλα και χωρίς τη γνωστή ψηφιακούρα του ZOOM.Θεωρώ ότι υπερβάλεις στο drive και μπασάρεις τους ήχους χωρίς να υπάρχει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου