Προς το περιεχόμενο

Σε τι ηλικία πηρατε το πρωτο συνθ, τηπρωτη κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Gear Acquisition Syndrome... :wink:

 

 

 

Kαλό είναι να το ελέγχουμε πάντως.Πριν μας ελέγξει αυτό. :lol:

 

Πάντως εγώ το ελέγχω σε αρκετά μεγάλο βαθμό.Οχι τπτ άλλο ,αλλά άντε να το κόψεις μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω με PSR* άρχισα. Δημοτικό νομίζω... Μετά έπιασα κλασική για κανά χρόνο ωδείο (την οποία και κουβάλησα και στην πενταήμερη, τζάμπα γιατί έπινα σαν φίδι και σερνόμουνα σαν σαύρα, σιγά να μην ακούμπαγα κιθάρα) μετά πήρα την Επιφόνη, όπου ασχολήθηκα για λίγο με τα μπλούζ**, και μετά ασχολήθηκα με τις χαμηλές συχνότητες όπου και βρήκα την προσωπική μου νιρβάνα. GAS υπάρχει σε καθημερινή βάση, ιδιαίτερα τις Παρασκευές που φτιάνει η μάνα μου φασολάδα. Τέλος.

 

*Λάθος, PSS-220 ήτανε. ¶τιμο αλτσχαϊμερ.

**Ήμουνα φριχτός (π)σολίστας.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 16 το πρώτο μπάσο......(Ltd F-104)

 

Μέχρι τότε γρατζούναγα την κλασική του αδερφού μου και τελευταία είχα πάρει δανεικό ένα μπάσο για τα πρώτα βήματα (και έναν δανεικό laney 15 W ton oποίο τελικά κράτησα αφού με βόλευε -και με βολεύει- πάρα πολύ για μελέτη και εξάσκηση στο σπίτι).....

 

Τελευταία με έπιασε gas αλλά λόγω έλλειψης χρημάτων θέλω δε θέλω το ελέγχω :D

 

Aπό τότε (που πήρα το πρώτο μπάσο) τα λεφτά που έχω διαθέσει για τον εξοπλισμό μου δαπανήθηκαν σε ένα ακόμη μπάσο (από το γνωστό και μη εξαιρεταίο κιτ του θωμά), ενισχυτή και συνολικά 3 πετάλια.....

 

Στα σχέδιά μου είναι να πάρω ένα ακόμη μπάσο για πολλούς και διάφορους λόγους, όπως επίσης και κανα πετάλι ακόμη.....

 

 

Γενικά δηλώνω αυτοδίδακτος αφού ποτέ δεν πήγα σε δάσκαλο (κανά τεσσάρι χρόνια πριν πήγα σε έναν τύπο αλλά δεν κράτησε παραπάνω από ένα μήνα οπότε δε πιάνεται....άλλωστε δεν θυμόμουν και τίποτα από τότε) και τα πάντα έγιναν με το αυτί. Υιοθετώντας τεχνικές και παίξιμο από άλλους μπασίστες και με πολλή εξάσκηση σε "δικά" μου πράγματα μπόρεσα να κατανοήσω τον ρόλο του μπάσου και να επεκταθώ τεχνικά χωρίς ιδιαίτερη βοήθεια.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πως σας φαινεται που πανε τα 15χρονα και δινουν 1-2 χιλιαρικα για συνθ η κιθάρα

 

αν και η τεχνη μας δεν νομιζω πως εχει ηλικία αλλα το βρισκω καπως υπερβολικο εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα επειδή και γώ αυτης της ηλικας τυγχανω θα στα πώ όπως τα βλέπω εγω.... νταξει υπαρχουν παιδια που ξοδευουν ένα σορό λεφτά για να πάρουν καινούργιο εξοπλισμό... συνήθως όμως για να πάρεις και μια κανουργια κιθάρα η ένα καινουργιο μπάσσο σημαίνει ότι το χεις ψάξει λίγο το θέμα και ασχολείσαι με τ όργανο.... κοίτας τι θές να βρείς... αρα αυτο λίγο ως πολύ δηλώνει οτι σε ενδιαφέρει η μουσική και δεν θα τα παρατήσεις έτσι..... καμια φορά όμως συμβαίνει και αυτο....πάντως αυτο που μου την δίνει είναι παιδία που δεν ξέρουν σχεδόν τίποτα απο κιθάρα και ο μπαμπακας τους παιρνει κιθαρούλες τύπου gibson (κραγμένη μάρκα) και μετά τα παρατάνε....

 

 

Α! και μην ξεχνιόμαστε.... πρωτο μου όργανο μια κλασσική κιθάρα στα 13 μου!

learn to swim...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε πρώτα το synth απο την κοιλιά της μαμάς μου και μετά εγώ. lol

 

Δυστυχώς είχα πρόβλημα με το θέμα του synth γιατι δεν μου αγοράζανε , και τους δικαιολογω γιατι το κόστος ήταν τεράστιο για την εποχή,

 

Εξ άλλου θέλαν να μείνω στο πιάνο, και είχαμε δύο πιάνα.

 

Τελικά μετά απο πιέσεις οταν ήμουν 13 μου πήραν ένα psr500 αρμονιο δηλαδή.

 

mpoyaaaaa

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι με το δημοτικο ξεκινησα και την κλασσικη (7 δηλαδη) στην 2α γυμνασιου πηρα την πρωτη μου ηλεκτρικη και απο την στιγμη που τελειωσα το λυκειο και ανακαλυψα το ΝΟΙΖ βρισκομαι σε μια GAS-ιτιδα την οποια πολεμαω με σθεναρα, αλλα υποκυπτω ποτε ποτε...

 

Το ξερατε εσεις οτι μπορεις να κανει shopping therapy με πεταλια? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 κλασική του ελέους στα 9.5 και 1η ηλεκτρική στα 17. Πάντως η κλασική ακόμη ζει και βασιλεύει!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου