Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξερω οτι το θεμα εχει συζητηθει,και εχω αναζητηση,αλλα εχω καποιες αποριες  ???

1)Το Dunlop lemon oil 65 κανει και για ebony ταστιερες η μονο rosewood??

2)την βρωμια που εχει η ταστιερα πως μπορω να την απομακρυνω??καπου διαβασα οτι φευγει αν την τριψω με λιγο οινοπνευμα

 

Τελος,οι κιθαρες που εχω ειναι μια ibanez RG370dx και μια jackson matt tuck randy rhoads signature

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Το Dunlop lemon oil 65 κανει και για ebony ταστιερες η μονο rosewood??

2)την βρωμια που εχει η ταστιερα πως μπορω να την απομακρυνω??καπου διαβασα οτι φευγει αν την τριψω με λιγο οινοπνευμα

 

1) Για rosewood. O έβενος δεν απορροφά το λεμονέλαιο.

2) Να πάρεις νάφθα (π.χ. zipέλαιο) και να την καθαρίσεις μ'αυτό. Μετά πρέπει να περάσεις λεμονέλαιο γιατί η νάφθα ξηραίνει το rosewood.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οινοπνευμα κανει δουλεια??

για τον εβενο,μπορω να κανω μονο στεγνο καθαρισμα?

 

Όχι αρχηγέ μου, δεν κάνει δουλειά, και εξατμίζεται και αμέσως.  ;) Άσε που είναι και τραγικά ακριβότερο (το καθαρό).

 

Τόσο για τον έβενο όσο και για τον παλλίσανδρο, πολλοί συνιστούν steel wool, αλλά μου φαίνεται κάπως hardcore και μπορεί να κάνεις ζημιά στα τάστα. Μια λύση είναι μια παλιά μαλακή οδοντόβουρτσα. Με αυτή αφαιρείς τα χοντρά και μετά μπορείς να τρίψεις με ένα πανάκι χρησιμοποιώντας αρχικά την υγρασία από το χνώτο σου. Αν και πάλι δεν έχει καθαριστεί, λίγη νάφθα σε ένα πανάκι. Αλλά ειδικά ο έβενος δεν έχει μεγάλους πόρους για να μείνει βρωμιά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steel wool πάνω στο ξύλο; Όντως hardcore, αλλά όχι και για τα τάστα. Ίσα ίσα που τους κάνει ένα γυάλισμα και γ@μώ!

Άσε το οινόπνευμα όπως σου είπε ο TGL και πάρε πανάκι με ζιπέλαιο+τρίψιμο και μετά πέρασμα με λαδάκι (lemonoil αλλά και λινέλαιο κάνει) και τέλος τριψιματάκι με στεγνό μαλακό πανάκι. Για επίμονη βρωμιά ο Erlewine προτείνει τη χρήση σάλιου, οπότε ρίξε λίγο λεμονάκι στη γλώσσα σου να κατεβάσεις, και βουρ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζιπελαιο & οδοντοβουρτσα για καθαρισμα και φυσικα lemon oil (μια χαρα αποροφαται και απο τον εβενο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι ναι,εγω παντως παιρνω εδω και χρονια αυτο

 

FretboardConditioner.jpg

 

κανει 5 ευρω & κραταει 3-4 χρονια ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου