Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αν 8ες να την ξε-ρελικάρεις? :)

 

Πακέτο έφαγες... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις χορδες ειχα βρει ενα ωραιο overlay λιποκαθαριστικο που ειχε η μανα μου για το σπιτι της. Τις εκανε καινουργιες τις χορδες και ειναι και πολυ φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις χορδες αν εισαι σοβαρος με τον ηχο σου υπαρχει μια μονο λυση...ΑΛΛΑΓΗ καθε 6-8 ωρες παιξιματος,ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα' date=' ποιον θεωρειτε τον πιο ενδεδειγμενο και ασφαλη τροπο να καθαρισουμε την ταστιερα της κιθαρας? Στο manual που εχω αναφερει πρωτα καθαρισμο με αμμωνια και μετα με λαδι-λεμονι για να γυαλισει. Αναφερει δε window cleaner. Δεν ειναι λιγο επικινδυνο αυτο να καθαρισεις με Azax? :)[/quote']

 

azax overlay εγω δεν θα βαλω ποτε... για το λιπος που μαζευεται στην ταστιερα χρησιμοποιω καθαρο οινοπνευμα και μετα το περναω παρα πολυ ελαχιστα λαδι-λεμονι ετσι για το γυαλισματακι αλλα λαδι οχι σε καθε καθαρισμα.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας μαστορας-οργανοποιος που ξερω χρησιμοποιει υγρο παραφινελαιο .

Απο το φαρμακειο , φυσικο προιον που το δινουν

για ...καταποση.

Το χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος (κοστος?

τζαμπα)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οινόπνευμα κάνει όντως καλή δουλειά.

Επίσης αρκετά προϊόντα περιποήσης ταστιέρας (πχ ένα της gibson που έχω), έιναι υγρό παραφινέλαιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χορδές τώρα τελευταία άρχισα να χρησιμοποιώ το WD40 (penetrating oil, σε spray ).

Καθαρίζει ΠΛΗΡΩΣ την οποιαδήποτε σκουριά, τις κάνει λείες (και απαλές) και τις συντηρεί. Είναι φθηνό και θαυματουργό.

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται καθε 3-4 μερες να αλλαζουμε χορδες φιλε SF. Γι αυτο και οποιαδηποτε πατεντα με καθαριστικο ειναι χρησημη στον οποιονδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει μπουκώσει ξύλο από overlay? Ήταν αυτό με τη λαβή? :lol: :lol:

 

Δεν λέω ότι είναι ΟΚ να βάζουμε πάνω στα όργανα ό' date='τι χημικό μας πέσει στα χέρια. Μπορεί πράγματι κάποια βερνίκια να επηρρεάζονται. (Αν και τα σύγχρονα βερνίκια .... δεν μασάνε τίποτα. )

Δεν αποκλείω φυσικά το ενδεχόμενο το συγκεκριμένο προϊόν να είναι τελείως ακατάλληλο.

 

 

Αλλά από το "μπορεί να σου χαλάσει το φινίρισμα" μέχρι το .... "δολοφονεί τον ήχο" και "μπουκώνει το ξύλο" υπάρχει μια απόσταση. Ας διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας. :wink: Δεν θα έρθει κανένας μανιακός να ψεκάσει τις κιθάρες με μπουκωτικά spray :lol:[/quote']Τα λόγια αυτά,που είπα πριν,ανήκουν στον Ζοζέφ(τον μπαμπά που δεν ζει πια).Για όσους δεν ξέρουν ήταν ίσως ο καλύτερος κατασκευαστής μπουζουκιών. :wink:

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου