Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για maple ταστιέρες με nitro φινίρισμα μπορώ να χρησιμοποιήσω το παρακάτω καθαριστικό χορδών http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula65.htm

ή θα πάει κ αυτό στην ταστιέρα και θα έχουμε πρόβλημα?? Δεν έχω καταλάβει γιατί το lemon oil δεν κάνει για maple ταστιέρες. Επειδή δεν έχει πόρους να φανταστώ??

 

Ταλαιπωρία το νίτρο τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι maple ταστιέρες είναι βερνικωμένες, οπότε δεν πιάνουν bihlas  :)

οι rosewood είναι σκέτες και α) πιάνουν μπίχλα β) αν τις καθαρίσεις με διαλυτικό ξεραίνονται. Για αυτό και τα λεμονέλαια (προσοχή οχι λαδολέμονο, αυτό είναι για το σαργό στη σχαρα  8) )

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα (εξατμίζεται αμέσως χωρίς να αφήνει υπολείμματα) και στο καπάκι πέρασμα με μερικές σταγόνες αμυγδαλέλαιο (το βρίσκεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαριστικά για χορδες κάνουν τπτ?Δεν εχω δοκιμασει ποτε να βαλω κατι ειδικο στον καθαρισμο τους.

 

Αν δεν χαλασει το intonation δεν αλλαζω χορδες γιατι δεν με ενδιαφερει η λαμπεροτητα των νεων οποτε πρεπει με καποιο τροπο να καθαριζω.Το χερι βγαζει καλο πραμα αμα ζεσταθει κ σε λιγη ωρα η χορδη γινεται μαυρη.

 

Αυτο που κανω ειναι μετα το παιξιμο σκουπισμα με σχετο πανι ή βαζω στο πανακι λιγο λεμονοελαϊς και βγαζω τη λιγδα που εχει πιασει αν εχει πιασει.Μετα πολλες φορες περναω κ fast fret.

 

Η μαμακια ειναι οτι οσο γλιστρανε οι νεες χορδες δεν γλιστραει τπτ αλλο οτι κ να βαλεις αλλα προσπαθουμε να το προσεγγισουμε κρατώντας καθαρη ταστιερα κ χορδες με ολα αυτα τα λαδοξυδα κ τα χημικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ταστιέρα έβενο αλλάζει τίποτα?

 

Διαβαζα ολο το thread για να ρωτησω αυτο ακριβως αν δεν εχει απαντηθει  ;D

 

Μια-δυο φορες που εψαξα λιγο online ειδα οτι ο καθενας κανει τα δικα του και κανενας δεν εχει προβλημα (λογικο, αμα οτι βαλεις το σκουπισεις καλα στο τελος!), αλλα θα ηθελα και εγω να ξερω αν υπαρχει κατι πιο... επιστημονικο :). Μου κανει εντυπωση γιατι ενω με το rosewood ολοι πανω κατω συμφωνουν, για εβενο βλεπω ενα σωρο διαφορετικες αποψεις, ειδικα περι lemon oil οι μισοι λενε ναι οι μισοι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικιά μου εβένινη ταστιέρα έκανα το εξής:

την είχα πάρει μεταχειρισμένη το '90 και πρώτη φορά την καθάρισα πριν μερικούς μήνες!! (εντάξει δεν ιδρώνουν και πολυ τα χέρια μου) πήρα απο κατάστημα με εργαλεία σφουγγαράκι 3Μ σαν αυτό για τις κατσαρόλες (αν και τώρα που το σκέφτομαι και σκέτο κατσαρολικό σφουγγαράκι την ίδια δουλειά κάνει) και την έτριψα καλά, τάστο τάστο. Η επιφάνεια έγινε τόσο λεία που δεν μου έκανε να την πασαλείψω με λάδια και τέτοια και έτσι στεγνή την άφησα και είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε τπτ ρε παιδια για maple ταστιερα.Εχω μια Ibanez που η ταστιερα δεν εχει βερνικι σε σε μερικα σημεια εχει ψιλομαυρισει,με τι να την καθαρισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου