Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπου μες στο site αναφερεται οτι οταν αλλαζουμε χορδες δν πρεπει να τις βγαζουμε και να τις βαζουμε ολες μαζι,αλλα μια μια καθε φορα λογω των πιεσεων που ασκουνται στο λαιμο.

 

Αν το όργανο είναι σωστά κατασκευασμένο, δεν υπάρχει πρόβλημα με το να βγάλεις όλες τις χορδές. Τι να πάθει δηλαδή? Ήμαρτον αν φοβόμαστε να βγάλουμε τις χορδές για να κάνουμε δουλειά στην κιθάρα.  ::)

 

Αν ανησυχείς τόσο πολύ, χαλάρωσε λίγο τη βέργα, βγάλε μετά της χορδές, κάνε τη δουλειά σου, βάλε φρέσκες χορδές και ρύθμισε πάλι το relief με τη βέργα εκεί που το θέλεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικα δεν καθαριζουμε τις κιθαρες μας!! ;D

 

Εγω οποτε (δηλαδη μια δυο φορες) καθαρισα το μπρατσο το εκανα βγαζοντας μια μια τις χορδες και καθαριζοντας την επιφανεια κατω απο καθε χορδη καθε φορα!

 

Αν μου επιτρεπεται να επεκτεινω λιγο το θεμα ρωτωντας αν καποιος καθαριζει τις χορδες του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοείς μετά από παίξιμο, πλέον ναι. όπως και καθαρίζω την ταστιέρα σχεδόν κάθε φορά που αλλάζω χορδές, χωρίς όμως να είμαι ιδιαίτερα σχολαστικός. Λίγο λαδάκι και πανί. Πρώτον, μου αρέσει περισσότερο η αίσθηση του οργάνου έτσι. Δεύτερον, νομίζω πως αρέσει και στο όργανο. Τρίτον, συνειδητοποίησα πόσο κακό κάνει στα τάστα η βρώμα, έχοντας περάσει χρόνια αφήνοντας τα όργανα στην μοίρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το όργανο είναι σωστά κατασκευασμένο, δεν υπάρχει πρόβλημα με το να βγάλεις όλες τις χορδές. Τι να πάθει δηλαδή? Ήμαρτον αν φοβόμαστε να βγάλουμε τις χορδές για να κάνουμε δουλειά στην κιθάρα.  ::)

 

 

Ακριβως.Αν δεν σκοπευουμε το καθαρισμα της ταστιερας να διαρκεσει ...δυο βδομαδες,δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας και κατα μαλλον ουτε λογος πειραγματος της βεργας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ, ένα απλό πανί, που το περνάω και από κάτω, αμέσως μετά το παίξιμο. Χρησιμοποιούσα για κάποιο διάστημα το μπλέ της Dunlop (ultraglide 65) αλλά μου φάνηκε ψιλομούφα (νομίζω πως ξέραινε την ταστιέρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καθαρίζω ποτέ το μπάσο... Και έχω τον εξής λόγο... Γίνεται ένα ατύχημα ρε παιδί μου με το αμάξι και ψήνομαι... Να μην έχει μείνει λίγο γενετικό υλικό πάνω στις χορδές για τη νεκροψία βρε αδελφέ?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σ αναγνωρίσουν από τα δόντια... Αυτά δε καίγονται :P

Οι χορδές πάλι αμα μείνει γενετικό υλικό μετά από ψήσιμο, εμένα να μου γράψεις (... το gear σου στη διαθήκη.)

 

Kαι το lemon oil κάνει καλή δουλειά στις χορδές, sleek and shiny 8)

 

Νομίζω ότι καλό είναι να μην υπερβάλλουμε με το λεμον οιλ, θυμάμαι ότι αναφέρθηκε κάπου πως δε πρέπει να βάζεις παραπάνω από 2 3 φορές το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου