Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ όσες φορές έχω αλλάξει χορδές στο μπάσσο, όλες μαζί τις βγάζω..  Μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικός ο πανικός :-p     Για τον καθαρισμό ένα απλό πανάκι μετά το παίξιμο φτάνει αλλά μπορείς να πάρεις και κανα λαδάκι (κυκλοφορούν πολλά) για όταν αλλάζεις χορδές, να περνάς την ταστιέρα κανα χεράκι :D

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σ αναγνωρίσουν από τα δόντια... Αυτά δε καίγονται :P

Οι χορδές πάλι αμα μείνει γενετικό υλικό μετά από ψήσιμο, εμένα να μου γράψεις (... το gear σου στη διαθήκη.)

Ευχαρίστως... να πάνε και κάπου που αξίζει... Αλλά δεν θυμάμαι να χρησιμοποιείς πολλά πετάλια, ούτε GK, ούτε peavey 5χορδο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βάλτα εσύ, κ θα βρούμε τι θα απογίνουν.

 

Πάντως ρίξε μια ματιά και στα σχετικά θέματα από κάτω, έχει ειπωθεί ότι κ αν είπαμε εδώ μέσα ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξεραίνει την ταστιέρα?

Mα το lemon oil υποτίθεται οτι... υγραίνει :D την ταστιέρα αλλά έτσι κι αλλιώς όταν το

χρησιμοποιώ στις χορδές δεν ακουμπάω την ταστιέρα. Βρέχω λίγο μια γωνία του πανιού,

σφίγγω γύρω απο την χορδή και το τραβάω κατά μήκος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδια για τις απαντησεις σας.Και γω μεχρι πρωτινος οταν ηθελα να καθαρισω την ταστιερα εβγαζα ολες τις χορδες και το κανα!Απλα προσφατα ειχα διαβασει το thread του superfunk για το setup που αναφερει το πως αλλαζουμε τις χορδες και με μπερδεψε(τρομαξε) λιγο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για την πολλη βρωμα την περναω πρωτα με ενα βαμβακι οινοπνευμα, αλλα 2 φορες το χρονο μονο, γιατι ειναι υγροσκοπικο και οσο προλαβει να απορροφηθει -πριν εξατμιστει δηλαδη- θα ξηρανει την ταστιερα. Κανει δουλεια, την τελευταια φορα που το εκανα, το βαμβακι κατεληξε πιο μαυρο κι απ τη νυχτα.

Για ναφθα ρε παιδια, δεν θα κανει πιο πολυ ζημια στο θεμα ξηρανσης? Αυτη δεν ειναι τοσο πτητικη, παραμενει περισσοτερο διαστημα επανω στο ξυλο και ως πιο λιπαρη θα απορροφηθει ισως καλυτερα και περισσοτερο απο το ξυλο. Μετα που θα περαστει το λεμονολαδο απο πανω, θα αναμειχθει με αυτο (και τα 2 λιποφιλα ειναι) και θα παραμεινει. Ενω το οινοπνευμα, οσο δεν εχει εξατμιστει δηλαδη μεχρι να περαστει το λαδι, ακομα και το λιγο που απορροφηθηκε, θα απομακρυνθει μετα το λεμονολαδο.

 

Ασχετο, καθαριζετε και τις χροδες με λεμονολαδο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταια φορα που καθαρισα το σκαφος χρησιμοποιησα overlay, πιο πριν με πανακι.

Δεν ειδα καμμια τρελη διαφορα στον ηχο, με μια φορα βεβαια τι να δεις...

Κοιτα δεν διαφωνω οτι για τα μπουζουκια που εφτιαχνε ο Ζοζεφ (το προλαβε αληθεια ο μπαμπας Ζοζεφ το overlay? απο ποτε βγαινει αυτο το καθαριστικο??), οταν τα εφτιαχνε, ενα τετοιο προιον ισως να μην ειναι καταλληλο. Αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις ενα τετοιο οργανο με μια κιθαρα με τις σημερινες μεθοδους κατασκευης. Καταρχην το βερνικι που περνανε πανω απο το σκαφος δεν νομιζω οτι αφηνει την κιθαρα να αναπνεει και πολυ... η αναπνοη γινεται κυριως απο το τμημα του ξυλου που βρισκεται μεσα στο ηχειο (μιλαω για ακουστικη κιθαρα), το οποιο δεν ειναι βερνικομενο. Στα παλια μπουζουκια, εχω δει ακομα και σχεδον αβερνικαριστα σωματα, που εχουν "γυαλισει" το ξυλο απλως. Οποτε η συγκριση ειναι λιγο αστοχη. Παντως οτι και να χρησιμοποιουμε, να το κανουμε χωρις υπερβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου