Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πανάκια με μικροϊνες αφήνουν χνούδι στις χορδές και αν δεν είναι καλής ποιότητας είναι αρκετά σκληρά για να χαράξουν το βερνίκι.

Για τους παραπάνω λόγους, υπάρχουν πανάκια που δεν αφήνουν χνούδι, για παράδειγμα τα πανάκια της Crafter (Crfater Guitars) που για μένα είναι τα καλύτερα. Αυτά τα πανάκια απο μόνα τους μπορούν να καθαρίσουν maple μπράτσα και με λίγη βοήθεια απο καθαριστικό σώματος είναι οτι πρέπει.

Στο rosewood βάζουμε λεμονόλαδο για να κρατάει το ξύλο σε κάποια υγρασία και παραμένουν οι πόροι κλειστοί, το καθάρισμα του είναι άλλη υπόθεση και έχει να κάνει με το γυαλόχαρτο-σφουγγαράκι το πιο ψιλό, έτσι καθαρίζουμε και την ταστιέρα και γυαλίζουν και τα τάστα.

Στις χορδές ΔΕΝ βάζουμε lemon-oil, μπορούμε να τις προστατέψουμε όμως με ένα coating υγρό όπως αυτό της DR μετά απο καλό στεγνό καθάρισμα.

http://www.stringitup.com/drstlilipost.html

Στον έβενο καθαρίζουμε όπως το rosewood και περνάμε με πολύ λιγότερο lemon-oil.

To αμυγδαλέλαιο που αναφέρθηκε είναι για ξύλα με πιο ανοιχτούς πόρους, όπως τα wenge πχ που χρησημοποιούν τα warwick μιας και το αμυγδαλέλαιο έιναι πολύ πιο παχύ σαν υγρό απ'ότι το lemon oil.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πανάκια με μικροϊνες αφήνουν χνούδι στις χορδές και αν δεν είναι καλής ποιότητας είναι αρκετά σκληρά για να χαράξουν το βερνίκι.

 

Μαλλον λεμε για τελειως διαφορετικα πανια, γιατι οι μικροϊνες δεν γινεται να αφησουν χνουδι και σιγουρα δεν ειναι σκληρες. Υπαρχουν πολλα ειδη, αλλα δεν σω δει ποτε κανενα να αφηνει χνουδι. Για γυαλιστερες επιφανειες ειπα, σε χορδες δε νομιζω να κανει τιποτα παραπανω απο απλο πανι.

 

Το περι καλης ποιοτητας τι νοημα εχει? Ναι, οτιδηποτε δεν ειναι καλης ποιοτητας ειναι κακης ποιοτητας. Γιατι να παρεις κατι που θα κανει κακο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια εγώ τέτοια χρησιμοποιώ.

 

Τελικά, είναι καλό για maple μπράτσο με lacquer finish να χρησιμοποιούμε καθαριστικά/γυαλιστικά σώματος που περιέχουν lacquer? 

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πανάκια χάθηκε το παλιό βαμβακερό tshirt?

 

Οχι, καθολου, τις χορδες μετα το παιξιμο με τετοιο τις σκουπιζω και καθαριστικα με τετοιο βαζω. Επισης οπου χρειαζεται βρεγμενο πανι. Εκει μπορει να γινει καθαρισμος και στεγνωμα με βαμβακερο (που θα αφησει σημαδια παντου) και καθαρισμα-γυαλισμα με ενα περασμα microfiber, απλα, ευκολα, γρηγορα :).Τη διαφορα μεταξυ βαμβακερου και microfiber μπορει να τη δει (εντελως κυριολεκτικα!) οποιος φοραει γυαλια ας πουμε, και φανταζομαι ο οπτικος θα χαρει κανει μια επιδειξη και να πουλησει πιο ακριβο πανακι.

 

...σταματαω γιατι μαλλον ακουγομαι σαν διαφημηση ;D αφου ετσι ειναι, τι να κανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Φερνω ενα παλιο θεμα ξανα στην επιφανεια κ η ερωτηση μου ειναι η εξης μιας κ διαβασα ολες τις σελιδες κ κατι τετοιο δεν αναφερθηκε.

 

Εχω μια strat Eric Johnson,πως καθαριζω την maple ταστιερα της?

 

Η ταστιερα της Eric Johnson ειναι βαμενη με νιτρο βαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φερνω ενα παλιο θεμα ξανα στην επιφανεια κ η ερωτηση μου ειναι η εξης μιας κ διαβασα ολες τις σελιδες κ κατι τετοιο δεν αναφερθηκε.

 

Εχω μια strat Eric Johnson,πως καθαριζω την maple ταστιερα της?

 

Η ταστιερα της Eric Johnson ειναι βαμενη με νιτρο βαφη.

 

Μήπως σε καλύβει αυτό

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=182601.0

 

Απ'όσο έχω ακούσει δεν κάνει το καθαριστικό με το λαδάκι αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

 

Το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου προτείνω είναι πως το πανάκι που θα χρησιμοποιήσεις να είναι από μικροϊνες.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φερνω ενα παλιο θεμα ξανα στην επιφανεια κ η ερωτηση μου ειναι η εξης μιας κ διαβασα ολες τις σελιδες κ κατι τετοιο δεν αναφερθηκε.

 

Εχω μια strat Eric Johnson,πως καθαριζω την maple ταστιερα της?

 

Η ταστιερα της Eric Johnson ειναι βαμενη με νιτρο βαφη.

 

με λιγο ζιπελαιο (ναφθα) και ενα καθαρο βαμβακερο πανι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζιπελαιο ΠΑΝΤΟΥ... ;) μετα απο το ΣΑΛΙΟ ειναι οτι καλυτερο

 

http://www.premierguitar.com/articles/19960-guitar-shop-101-safe-ways-to-clean-your-guitars-finish?page=2

 

Ετσι κι αλλοιως απο τη στιγμη που η ταστιερα σου ειναι βαμμενη με νιτρο ετσι θα καταντησει καποια στιγμη (αν παιζεις πολυ)  ;D

 

54_strat-july_1.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου