Προς το περιεχόμενο

Αliasing κ tonelab


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δεν το διάβασα λεπτομερώς αλλά διαγώνα.

Πάντως, θα ήθελα να πω τα εξής:

Α) Το aliasing (το "μασκάρεμα" συχνοτήτων..που παριστάνουν ότι είναι διαφορετικές από αυτό που είναι πραγματικά) σχετίζεται με 2 πράγματα:

1. Το φασματικό εύρος του σήματος που οδηγείται στον converter

2. Τη συχνότητα κυρίως (και το βάθος bit) της δειγματοληψίας.

 

Παρακάτω βλέπετε το οπτικό aliasing (πάνω αριστερά.....το μέγεθος των χαρακτηριστικών γίνεται συγκρίσιμο με τα pixel. Για να ακουστεί περισσότερο συχνοτικό: Οι γραμμές/mm της εικόνας γίνονται συγκρίσιμες με τα pixel/mm της οθόνης....της -χωρικής- συχνότητας δειγματοληψίας δηλαδή*.)

 

aliasing.gif

 

Β) Στο ενδιαφέρον τεστ που παρέθεσε ο tasouil, οι κουλές (παρασιτικές, ψεύτικες, πλασματικές) αρμονικές, είναι (στη χειρότερη περίπτωση) στα -36 dB . Εντάξει.....νομίζω είναι μικρό το πρόβλημα.

 

 

 

 

*Εν προκειμένω, το aliasing παρατηρείται ήδη στα pixel της εικόνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πιστεύω για να το εκτιμήσεις θα πρέπει να έχει περάσει απο τα χέρια σου το equipment που προσομοιώνει .

 

Ισως η πιο ΣΩΣΤΗ κουβεντα που εχει ειπωθει εδω μεσα σχετικα με το αιωνιο αυτο θεμα..... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω για να το εκτιμήσεις θα πρέπει να έχει περάσει απο τα χέρια σου το equipment που προσομοιώνει .

 

Ισως η πιο ΣΩΣΤΗ κουβεντα που εχει ειπωθει εδω μεσα σχετικα με το αιωνιο αυτο θεμα..... :wink:

 

Όχι ιδιαίτερα, νομίζω. Αν σε κάποιον ακούγεται τζιτζικέ ή πλαστικός ο ήχος του Triple Rectifier ή του JCM 2000, πρέπει απαραίτητα να έχει παίξει και με αυτούς για να καταλάβει ότι δεν γίνεται τίποτα;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω για να το εκτιμήσεις θα πρέπει να έχει περάσει απο τα χέρια σου το equipment που προσομοιώνει .

 

Ισως η πιο ΣΩΣΤΗ κουβεντα που εχει ειπωθει εδω μεσα σχετικα με το αιωνιο αυτο θεμα..... :wink:

 

Όχι ιδιαίτερα' date=' νομίζω. Αν σε κάποιον ακούγεται τζιτζικέ ή πλαστικός ο ήχος του Triple Rectifier ή του JCM 2000, πρέπει απαραίτητα να έχει παίξει και με αυτούς για να καταλάβει ότι δεν γίνεται τίποτα;[/quote']

 

 

δεν νομιζω οτι καποιος εχει την απαιτηση η προσομοιωση ενος πολυμηχανηματος να εχει αναλογη αποδοση με εναν ενισχυτη χιλιαδων ευρω.

 

το εγραψα και στην αρχη, η tonelab εχει αναφερθει απειρες φορες σε αυτο το forum αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια των φορων ως αντικαταστατης πεταλιων, και σε αυτο το κομματι, ναι , θα πρεπει να εχεις κανει συγκρισεις με το πρωτοτυπο. βαλε(οχι εσυ συγκεκριμενα) την tonelab διπλα σε ενα vox wah, phase 90, sd-1, tubescreamer, rat κλπ κλπ και κανε συγκρισεις πριν αποφανθεις για την ποιοτητα της, και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθεις προ εκπληξεων. βεβαια, μπορει ουτε τα πρωτοτυπα να σου αρεσουν και αυτο ειναι σεβαστο, αλλα δεν σημαινει τιποτε για την ποιοτητα αυτου του μηχανηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαφαίνεται στον ορίζοντα μια συνειδητή προσπάθεια μείωσης της Tonelab ( 8) πω,πω θεωρία συνομωσίας που πέφτει!) θα σπεύσω και εγώ να την υποστηρίξω.

Ακόμα θυμάμαι που πήγαμε με τον guitarman μου και την ακούσαμε πριν την αγοράσει.Πέρασε από μπροστά μου όλη η ιστορία της μουσικής από το '50 μέχρι σήμερα.

Οπότε φαντάζεστε πόσο με επηρεάζουν αρνητικά τέτοια άρθρα. :lol:

 

Εντάξει έχεις ότι ήχο θέλεις από 0-30% χειρότερο από το original μηχάνημα.Ε,και?

 

Είναι τέτοιος ο πλουραλισμός ήχων της πεταλιέρας που αυτό είναι πταίσμα μπροστά στην απόλαυση που σου δίνει.

 

Θυμάμαι όταν είχα κάνει την tonelab φυτίλια φτιάχνοντας με τον man τους ήχους για την δουλειά που κάναμε,έπαιρνα ήχους boogie,marshall και ότι μου κατέβαινε στη γκλάβα :) .

 

Οπότε...αναντικατάστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εχω κι εγω tonelab και μ αρεσει πολύ φίλε μου.

 

το κατάλαβα, δεν έγραψα κάτι αρνητικό για εσένα!!! το αντίθετο, χρησιμοποίησα μια παράγραφό σου για να το πω οτι κάποιοι απλά βρήκαν την "επιστημονική" εξήγηση που ζητούσαν για να μας πουν οτι δεν ειναι καλό το μηχάνημα... !!! παρεξήγησες!!!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος φασκει κ αντιφασκει... :lol: :lol:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11393&postdays=0&postorder=asc&start=10

 

που αντιφασκω...??? σε τί??? εκτός κι αν δεν κατάλαβες πως η πρώτη μου παράγραφος είναι "ειρωνική"...!

Επίσης δεν λέω πουθενά πως ΔΕΝ έπρεπε να δημοσιευτεί στο νόιζ αυτό το άρθρο...!! Μιλάω για τον τρόπο που χρησιμοποιείται από κάποιους...!

 

Αν εννοείς πως αντιφάσκω σε σχέση με το μόντελινγκ, ξαναλέω κάτι που έιχα πει (στο λινκ που βάζεις) πως το TL είναι εξαιρετική εφεδιέρα.... ενώ το άλλο είναι καθαρά μόντελινγκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω τα 2 cents μου εδώ μιας και ασχολούμαι επαγγελματικά με τη μέτρηση και ανάλυση ήχου.

 

Το χαριλατρόνιο τα έθεσε πολύ σωστά τα πράγματα. Απλώς θα συστήσω για όσους πέρασε απαρατήρητο να βρουν στο νετ έναν πίνακα με τις στάθμες dB σε τι εντάσεις θορύβου αντιστοιχούν.

 

Κατά τα άλλα υπάρχουν ορισμένες σταθμίσεις στην ανάλυση ήχου: A, C, Ζ κυρίως. Για να μη σας κουράσω με λεπτομέρειες, η linear ανάλυση (δηλαδή χωρίς στάθμιση) δεν αντιστοιχεί στην αντίληψη του ανθρώπινου αυτιού και γι'αυτό με τις σταθμίσεις φτάνουμε πιο κοντά σ'αυτήν ανάλογα με την περίπτωση. Δηλ. π.χ. μια συχνότητα που σε Linear είναι 60dB, μόλις σταθμιστεί κατάλληλα μπορεί να είναι αρκετά χαμηλότερα οπότε ουσιαστικά είναι αμελητέα μέσα στον υπόλοιπο αχταρμά (βεβαίως, βεβαίως) συχνοτήτων.

 

Ο Superfunkιος πολύ σωστά εμίλησε για τον αχταρμά συχνοτήτων από τη λάμπα μιας και προσθέτει αρμονικές στο ορίτζιναλ σήμα, ακόμα και όταν εμείς νομίζουμε ότι είναι "καθαρός" ο ήχος.

 

Στην τελική τα αυτιά του καθενός είναι ο κριτής. Είπαμε: if the shit fits, wear it.

 

Καλό ΣΚ μάγκες!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου