Προς το περιεχόμενο

Καμμενος ενισχυτης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω εναν ενισχυτη απο παλιο στερεοφωνικο kenwood που εχει καει. Το πηγα στο μάστορα και μου ειπε οτι έχει καει η έξοδος (τρανζιστορακια). Μου ειπε 60 ευρω για να μου το φτιαξει. Ειναι λογικη τιμη ή λετε να με δουλευει λογω και οτι ειναι πολυ παλιο το μηχανημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω εναν ενισχυτη απο παλιο στερεοφωνικο kenwood που εχει καει. Το πηγα στο μάστορα και μου ειπε οτι έχει καει η έξοδος (τρανζιστορακια). Μου ειπε 60 ευρω για να μου το φτιαξει. Ειναι λογικη τιμη ή λετε να με δουλευει λογω και οτι ειναι πολυ παλιο το μηχανημα?

 

Αν ο μάστορας είναι ειλικρινής και πράγματι έχουν καεί κάποια τρανζιστοράκια, τότε ίσως να είναι μια καλή τιμή.

Πολύ πιθανό οι τιμές των τρανζίστορ να μην ξεπερνάνε τα 5 ευρώ αλλά θυμίσου ότι θα σπαταλήσει κάποιες ώρες για την επισκευή σύν του ότι δεσμεύτηκε ότι το μηχάνημα θα δουλέψει.

Κάτι που ίσως να παίζετε κ έτσι να ρισκάρει να χάσει χρήματα απο τη τσέπη του και να έχει και εναν δυσαρεστημένο κάτοχο ενος kenwood...

 

Απο την άλλη υπάρχει και ενα μεγάλο (ηθικό) πρόβλημα στην όλη φάση...

 

Αν κάτσεις και κοιτάξεις π.χ ενα χαλασμένο ενισχυτή και φάς 3-4 ώρες ψάχνωντας και στο τέλος βρεις κάτι γελοίο, π.χ μια καμένη ασφάλεια ...και πεις στον κάτοχο ότι είχε απλά μια καμμένη ασφάλεια...

Ε τότε, ο κάτοχος που αγνοεί την όλη διαδικασία και τη δουλειά του τεχνικού, είναι πολύ πιθανό να πει "Οκ μεγάλε, πάρε ενα ευρώ για το κόπο σου".

 

Οπότε έχω διαπιστώσει ότι το 99% των τεχνικών σου λένε ενα παραμύθη για να "γεμίσει" κάπως το όλο γεγονός.

Στην Ελλάδα είναι διαχρονική διαδικασία και το βάρος ευθύνει και τους δύο συναλλασόμενους.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν κάποιος δεχτεί να τσεκάρει μια συσκευή, είτε λαμπάτο ενισχυτή είτε ενα πιάνο, πρέπει να έχει μια "ταρίφα" για το χρόνο που θα σπαταλήσει, ασχετα αν στο τέλος το επισκευάσει.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1. Στην ουσία πληρώνεις τον χρόνο που θα σπαταλήσει ο εκάστοτε μάστορας για να κοιτάξει τον ενισχυτή σου.

Αν ο συγκεκριμένος θέλει π.χ. 25 ευρώ την ώρα και το υπολογίζει στις 2 ώρες περίπου τότε 2x25=50 ευραίοι.

Βάλε και 10 ευραίους περίπου για τρανζίστορ κλπ και έφτασες στα 60. Κάπως έτσι έχουν τα πράματα όπου και να πας...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου