Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με G&L;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλοφτιαγμενες κιθαρες αλλα δυστυχως τερατα ασχημιας και (οι περισσοτερες) με "αποστειρωμενους" (και πολυ hot μαγνητες),επισης οι περισσοτερες ειναι πολυ βαριες (κατι που αυτοματα ειναι deal breaker για εμενα)....

Πολυ χαμηλη μεταπωλητικη αξια (παρτην απο www.ebay.com θα σου ερθει κατω απο 500-700 ευρω για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μοντελο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε ρε παιδιά για τις G&L; Έχει ένας φίλος την asat(tele) και η κιθάρα γ@μ@ει! Έχω ακούσει κι άλλες και είναι όλες πολύ καλές. ¶λλος που να έχει ακούσει ή που να ξέρει' date=' γενικότερα;[/quote']

 

 

μια απ τις πιο καλοηχες και καλοκατασκευασμενες tele που εχω παιξει ποτε ηταν g&l. δεν θυμαμαι ακριβως το μοντελο δυστυχως.

 

σχετικα με το αισθητικο θεμα, θεωρω δυστυχως οτι εχουν ισως το πιο ασχημο headstock, μετα τις suhr :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
....

σχετικα με το αισθητικο θεμα' date=' θεωρω δυστυχως οτι εχουν ισως το πιο ασχημο headstock, μετα τις suhr :P[/quote']

 

Πραγματικά....

Κρίμα να αντιγράφει το headstock της fender όλος ο κόσμος και να μην το έκανε ο ίδιος ο Fender. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

G & L = George Fullerton & Leo Fender

H τελευταια εταιρεια που ¨επαιζε¨ ο Leo πριν

πεθανει .

 

Yes ' date=' I know. Έφυγε ο Leo από την Fender και η ποιότητά της έγινε για κλάματα...[/quote']

 

δηλ. επι Fender ειχε "ποιοτητα"???? :lol: :lol: :lol:

 

Παντως με μεγαλη μου χαρα θα επαιρνα αν μου χαριζες μια μη ποιοτικη telecaster του 67.... :) :)

 

Η καλυτερη tele μου (& η μονη απο τις πολλες vintage που ειχα και κρατησα ειναι μια του 71....)

 

Μην πεφτουμε τοσο ευκολα θυματα της μυθολογιας,σε ολες τις περιοδους ολες οι εταιριες μαζικης παραγωγης οργανων (οπως η Fender & η G &L) εβγαζαν και καλα και κακα οργανα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα πάντως δε με χαλάει και τόσο το headstock..νταξ δεν είναι το κλασσικό της fender αλλά δεν είναι και σαν του Tyler.Και το τρέμολο και η γέφυρα η σταθερή είναι πάντως ολίγον μπλιαχ....

 

Οσο για το βάρος,οφείλεται και στο μέγεθος.Οσες φορες εχω δει διπλα διπλα gl και κάποια άλλη κιθάρα strat η tele έχω παρατηρήσει πως το σώμα των gl είναι αισθητά μεγαλύτερο.Οπότε αυτό δε βοηθαέι απο άποψη βάρους

 

Καθέδρομος(anyway) εγώ τις θεωρώ καλά και ποιοτικά όργανα,με πολύ ωραίο ήχο(ανάλογα και με τα γούστα του καθενός βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα G&L μπασα παντως ειναι μια χαρα εως πολυ πολυ καλα. Δεν θυμαμαι ποιο ειχα δοκιμασει, ηταν μια μιξη jazz bass & stingray.

 

Δεν ξερω για 4χορδα παντως προσφατα ειχα δοκιμασει ενα 5χορδο αμερικανικο L-2500 και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος..Η B ηταν ανυπαρκτη!Και ο ηχος του καπως συγκεκριμενος για ορισμενα ιδιωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω την εντυπωση οτι τα πρωτα χρονια οι G&L ειχαν καποια προβληματα quality control? αργοτερα η εταιρια ανεβηκε σε ποιοτητα.. (αν ξερει καποιος παραπανω?).. παντως οσες εχω παιξει ηταν ωραια οργανα, αλλα μονο μεταχειρισμενα θα αγοραζα. υπερβολικα μεγαλη διαφορα στις τιμες με καινουργια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου