Προς το περιεχόμενο

guitar rig


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ παιδιά.Όχι, harilatron, οι πληκτράδες δεν είναι κουφοί, αλλά έχουν την τάση (όπως και άλλοι πχ τραγουδιστές), να νομίζουν πως η κιθάρα είναι άλλο ένα όργανο που μπορείς να το ΄βαλεις όπου να ναι (κονσόλα,DI Κλπ) και να παιξει! Και εκνευρίζονται όταν κάθονται και σε περιμένουν να στήσεις, να κάνεις soundcheck κλπ.ΜΟΝΟ ΟΙ ΜΠΑΣΣΙΣΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη, είναι απο που στα κομματια προενισχύεται το σήμα στο guitar rig.H δεν προενισχυεται? Superfunk, δηλαδή εσύ όταν παίζεις με το guitar 2 o ήχος δεν είναι και πολύ καλός και όταν γράφεις ο ήχος φτιάχνει? Παράλογο μου ακούγεται. Και βάζεις την κιθάρα στην κάρτα ήχου η έχεις την πεταλιέρα - γομάρι του GR2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το guitar rig ειναι SOFTWARE και ΔΕΝ προενισχυει τιποτα... :wink:

 

"Παιρνει" οτι του βαλεις (κιθαρες,φωνες,ντραμς κτλ) και "εφαρμοζει" επανω του ηχους ενισχυτων και εφε.

 

Μπορεις να το βαλεις να επεξεργαστει ακομα και κιθαρες γραμμενες με μικροφωνα και ενισχυτες.

 

Προσωπικα απλα καρφωνω την κιθαρα στη καρτα του ηχου (η οποια εχει προενισχυτη) και γραφω,δεν ειναι αναγκη ομως να χρησιμοποιησεις προενισχυτη μια και οι virtual ενισχυτες του GR ΥΠΕΡαρκουν για να ακουστει η κιθαρα σου....

 

Μια χαρα ειναι ο ηχος και οταν γραφω και οταν ακουω... :wink:

 

Για να εχεις τον καλυτερο δυνατο ηχο με το GR φροντισε ,οπως αλλωστε & με τους κανονικους ενισχυτες να εχεις ΣΩΣΤΑ levels. (να μην κοκκινιζει η ενταση δηλ. αλλα και να μην ειναι εντελως ψοφια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μία λύση είναι να παίρνεις μία έξοδο από την κονσόλα και να την στέλνεις σ' ένα ενισχυτάκι και να ακούς από εκεί. Αν είναι να βάλεις ντιστόρσια στο GR ....βάλε και το ενισχυτάκι να δίνει distortion.

 

Δεν είναι κακή ιδέα να βγάλεις έξοδο σε κανονικό ενισχυτή' date=' μπορεί να κάνει τον ήχο πειστικότερο, χωρίς να το έχω δοκιμάσει ποτέ. Πάντως αυτή η άποψη αντιβαίνει στην όλη φιλοσοφία του gr, που "υποτίθεται" πως πρέπει να βγάζει σούπερ ήχο από τα μόνιτορ :( :(

 

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει κανένα από αυτά τα προγραμματάκια ιδιαίτερα, αλλά αν είναι απαραίτητο θα χρησιμοποιούσα το amplitube 2.[/quote']

 

Δεν εννούσα να γράψεις από το ενισχυτάκι, αλλά να ακούσεις από το ενισχυτάκι (βάζοντας -έστω και "φτηνά"- γκάζια) για να "πάει το χέρι σου" πιο σωστά και να στείλεις πιο "σωστό" καθαρό σήμα προς επεξεργασία στο GR. Αυτό βέβαια, μόνο αν για οποιδήποτε λόγο δεν μπορείς να ακούσεις από τα μονιτορ το αποτέλεσμα της επεξεργασίας στο GR (live) ή το ακούς με latency που σε μπερδεύει στο παίξιμο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία λύση είναι να παίρνεις μία έξοδο από την κονσόλα και να την στέλνεις σ' ένα ενισχυτάκι και να ακούς από εκεί. Αν είναι να βάλεις ντιστόρσια στο GR ....βάλε και το ενισχυτάκι να δίνει distortion. Ας μην είναι καλή ποιότητα...απλά άκου από εκεί για να "οδηγείται" το χέρι σου σωστά.

 

επειδή δεν πολυκατάλαβα, εννοείς στην εξοδο που θα δίνει distortion να βάλει κι άλλο από τον ενισχυτή??

δε θα γίνει χαμός??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οχι.... εννοώ το ίδιο πράμα που θα στείλει το GR, να το στείλει ΚΑΙ σε εναν ενισχυτάκο για να ακούει τι παίζει....ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να ακούσει σωστά και χωρίς latency από τα monitor με όλα τα εφφέ σε real time.

 

................. |---------> dist + ενισχυτής (για να ακούει τι παίζει)

κιθάρα ---->|

................. |------> DI + guitarrig (Για να γράφει).

 

Το λέω γιατί έχω δοκιμάσει να περάσω "βρώμα" (με amp simulation - garageband) σε κιθάρα που είχα γράψει καθαρή, και δεν έβγαινε σωστά. Νομίζω φταίει το ότι είχα παίξει με "καθαρό" τρόπο.... (δηλ ύφος πενιάς + βιμπράτο, καθόλου προσοχή για μιουτάρισμα στις άσχετες χορδές κλπ κλπ).

 

Ειδικά τα γκάζια...πρέπει να τα ακούμε τη στιγμή που τα γράφουμε.

 

Προφανώς, τέτοιο πρόβλημα -απ ότι φαίνεται- δεν έχει ο φίλος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου