Προς το περιεχόμενο

Έλεος πια.. ξεφραγκιάστηκα να βγάλω ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ignantie παρεξηγηθήκαμε!! Το ξέρω ότι ο JB πάει στο bridge και ο Jazz στο neck, αυτή είναι και η ενδεδειγμένη θέση τους, απλά σου είπα ότι για την ιστορία τα αρχικά JB δεν σημαίνουν Jeff Beck αλλά Jazz Blues! Kαι δεμλές, ποιο στούντιο έχει Μ. Valvestate για κύριους ενισχυτές; Φιλική πληροφορία. Στείλτο μου σε PM αν δεν εγκρίνουν οι admins. Mήπως έχει πιο κει και τους... φυσιολογικούς ενισχυτές και δεν τους είδες; :lol:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

sorry αλλα μονο μετριος δεν ειναι αυτος ο ενισχυτης (ο HRD),ειδικα τα καθαρα του ειναι εξαιρετικα...αλλα και με τα καταλληλα πεταλακια βγαζει οτι ηχο θελεις...

παρτον μια μερα στο στουντιο και θα δεις τον .....θεο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,

φιλε ignantie ειμαι ο κιθαριστας που ειδες πριν απο χρονια στο sticky fingers με το sansamp PSA 1. Βλεπω οτι παιζεις αρκετα χρονια οπως λες. Αφου λοιπον παιζεις τοσα χρονια θα επρεπε να ξερεις οτι ο ηχος που εχουμε σπιτι μας δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το live (η την προβα αφου κι αυτη ενα live ειναι). Ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο στην διαφορα. Να σου πω εγω εναν που μπορει να μην σκεφτηκες. Η διαφορα γωνιας του αυτιου σου με την καμπινα-ηχειο. Αν στην προβα το αυτι σου "ακουει" κατευθειαν το ηχειο chances are να σου τζιτζικιζει επειδη (ισως) στο σπιτι να μην ακους κατευθειαν το ηχειο. Μετα ειναι η διαφορα εντασης ισως. Οταν παιζουμε χαμηλα, μας λειπουν τα πριμα και βαζουμε, ομως οταν γκαζωνουμε αλλαζουν τα πραγματα. Σιγουρα ομως ειναι και το θεμα των ενισχυτων. Εγω στο sticky το sansamp το επαιζα σε ενα MESA BOOGIE 50/50 τελικο λαμπατο σε 4x12 σπλιταρισμενη stereo καμπινα με celestion 75αρια, και πιστεψε με ξοδεψα ΠΟΛΛΑ μερονυχτα στο να κανω taylor τον ηχο που ακουσες και (υποθετω) σου αρεσε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
sorry αλλα μονο μετριος δεν ειναι αυτος ο ενισχυτης (ο HRD)' date='ειδικα τα καθαρα του ειναι εξαιρετικα...αλλα και με τα καταλληλα πεταλακια βγαζει οτι ηχο θελεις...

παρτον μια μερα στο στουντιο και θα δεις τον .....θεο :wink:[/quote']

 

+1

(Γι' αυτό ρωτούσα τόσο επίμονα :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον' date='

φιλε ignantie ειμαι ο κιθαριστας που ειδες πριν απο χρονια στο sticky fingers με το sansamp PSA 1. Βλεπω οτι παιζεις αρκετα χρονια οπως λες. Αφου λοιπον παιζεις τοσα χρονια θα επρεπε να ξερεις οτι ο ηχος που εχουμε σπιτι μας δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το live (η την προβα αφου κι αυτη ενα live ειναι). Ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο στην διαφορα. Να σου πω εγω εναν που μπορει να μην σκεφτηκες. Η διαφορα γωνιας του αυτιου σου με την καμπινα-ηχειο. Αν στην προβα το αυτι σου "ακουει" κατευθειαν το ηχειο chances are να σου τζιτζικιζει επειδη (ισως) στο σπιτι να μην ακους κατευθειαν το ηχειο. Μετα ειναι η διαφορα εντασης ισως. Οταν παιζουμε χαμηλα, μας λειπουν τα πριμα και βαζουμε, ομως οταν γκαζωνουμε αλλαζουν τα πραγματα. Σιγουρα ομως ειναι και το θεμα των ενισχυτων. Εγω στο sticky το sansamp το επαιζα σε ενα MESA BOOGIE 50/50 τελικο λαμπατο σε 4x12 σπλιταρισμενη stereo καμπινα με celestion 75αρια, και πιστεψε με ξοδεψα ΠΟΛΛΑ μερονυχτα στο να κανω taylor τον ηχο που ακουσες και (υποθετω) σου αρεσε[/quote']

 

φιλεμου χαρηκα που σε πετυχαινω παλι....αν θυμασαι σε ειχα ρωτησει (στην τουαλετα μαλιστα που σε πετυχα καιμου ειπες για το sansamp psa-1

εγω τοτε ειχα το classic μονο ...πραγματι γουσταρα τον ηχο σου και τολμω να πω οτι κατι παρομοιο στο 70% πετυχαινω στο σπιτι αλλα στο studio με την βιασυνη μπουρμπουτσαλα.... οσο για τις γωνιες ενταξει ειναι αυτονοητο οτι θα εχει prima αλλα το ψεμα και η digitacila απο που προερχεται ...παντως ηταν 2004 εγω ημουν φανταρος και θυμαμαι παιζατε time, immigrnat song,και μια παρωδια του smoke για καποιον που παντρευοτανε...

 

p.s πολυ jack εκεινο το βραδυ 5 στερησεις εξοδου την επομενη μερα να'σαι καλα φιλεμου...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλα μονο μετριος δεν ειναι αυτος ο ενισχυτης (ο HRD)' date='ειδικα τα καθαρα του ειναι εξαιρετικα...αλλα και με τα καταλληλα πεταλακια βγαζει οτι ηχο θελεις...

παρτον μια μερα στο στουντιο και θα δεις τον .....θεο :wink:[/quote']

 

+100000

Θυμάμαι έντονα πέρισυ μια πρόβα, όπου ειλικρινά δεν πίστευα ότι ο ήχος που άκουγα, προερχότανε από εμενα!!!

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Πιστεύεις ότι αν δώσεις μια Squier στον Knopfler ή τον Gilmour και την καρφώσεις στον χειρότερο 15άρη τραζιστοράτο δεν θα ακούσεις αμέσως Knopfler ή Gilmour;

....

 

Θα τους ακούσεις αμέσως .... αλλά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος παίζουν με Squier σε 15άρη solid state.

 

Το ότι θα τους ακούσεις, μου αρκεί.

 

Τώρα με το τι μπορεί να παίζει ο καθένας είναι κυρίως θέμα διαθεσίμου εισοδήματος (οι παραπάνω κύριοι μπορούν να αγοράσουν μια '59 LP 'burst με τα ρέστα από την 15η φερράρι τους) και φυσικά sponsoring.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ignantie παρεξηγηθήκαμε!! Το ξέρω ότι ο JB πάει στο bridge και ο Jazz στο neck' date=' αυτή είναι και η ενδεδειγμένη θέση τους, απλά σου είπα ότι για την ιστορία τα αρχικά JB δεν σημαίνουν Jeff Beck αλλά Jazz Blues! Kαι δεμλές, ποιο στούντιο έχει Μ. Valvestate για κύριους ενισχυτές; Φιλική πληροφορία. Στείλτο μου σε PM αν δεν εγκρίνουν οι admins. Mήπως έχει πιο κει και τους... φυσιολογικούς ενισχυτές και δεν τους είδες; :lol:[/quote']

 

 

ο.κ εγω καταλαβα λαθος ...ευχαριστω παντως γιατι πιστευα οτι λεγοταν jeff beck οσο ζεις μαθαινεις...

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, να αναφέρω ότι οι Marshall Valvestate καθώς και η σειρά Mode Four (με τις τεραστιες καμπίνες και κεφαλές), είναι οι μόνοι ενισχυτές που ΔΕΝ έχω καταφέρει ΠΟΤΕ να βγάλω ήχο. ΜΑ ΠΟΤΕ όμως...Αντιθέτως, σε ο,τι μούφα ενισχυτή κι αν πέσω στο στούντιο τη βρίσκω την άκρη δεδομένου ότι έχω 10-11 πετάλια μπροστά μου μέσα στα οποία κομπρέσσορα και eq.

Όπως και να΄χει με τον HRD που έχεις μπορείς να παίξεις ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και με ΠΟΛΥ καλό ήχο, κατά την άποψή μου.

 

¶σχετο:

 

Κάτι που με έχει βοηθήσει και έδωσε άλλη διάσταση στον ήχο μου είναι το γεγονός ότι στο δικό μου ενισχυτή όποτε παίζω (Laney LC30), παίζω πάντα στο βρώμικο κανάλι με ρηγμένο gain μέχρι να γίνει πεντακάθαρος ο ήχος. Το αποτέλεσμα είναι ότι τα καθαρά μου "δαγκώνουν" όσο πρέπει και τα γκαζοπετάλια μου "γεμίζουν" όγκο!

Εννοείται ότι αυτό δε γίνεται σε κανέναν πιστεύω τρανζιστοράτο ενισχυτή...για κακή μας τύχη...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Πιστεύεις ότι αν δώσεις μια Squier στον Knopfler ή τον Gilmour και την καρφώσεις στον χειρότερο 15άρη τραζιστοράτο δεν θα ακούσεις αμέσως Knopfler ή Gilmour;

....

 

Θα τους ακούσεις αμέσως .... αλλά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος παίζουν με Squier σε 15άρη solid state.

 

Το ότι θα τους ακούσεις' date=' μου αρκεί.

 

Τώρα με το τι μπορεί να παίζει ο καθένας είναι κυρίως θέμα διαθεσίμου εισοδήματος (οι παραπάνω κύριοι μπορούν να αγοράσουν μια '59 LP 'burst με τα ρέστα από την 15η φερράρι τους) και φυσικά sponsoring.[/quote']

 

Τον Καζαντζίδη, δεν τον αναγνωρίζεις από φορητό ραδιοφωνάκι των 10 Ευρώ? Αυτό εννοώ "θα τους ακούσεις".

 

Δεν είπαμε ότι πρέπει κανείς να επενδύσει όσα επενδύουν οι προαναφερθέντες σε εξοπλισμό, αλλά 5 πετάλια και έναν ενισχυτή, ο καθένας που παίζει χρόνια, καλό είναι να κάνει τη χάρη στον εαυτό του και να τα αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου