Προς το περιεχόμενο

Έλεος πια.. ξεφραγκιάστηκα να βγάλω ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο την αλλη το sans amp το classic χρησιμοποιει ο κιθαριστας των blues wire και σκοτωνει και ο κιθαριστας που επαιζε στο sticky fingers στη ροδο πριν καποια χρονακια....

 

Εδώ είναι το νόημα...

Το είπες και δεν το κατάλαβες. Ο ήχος είναι στον κιθαρίστα. Στα δάχτυλα. Όχι στις λάμπες, ούτε στα πετάλια, ούτε στα ποδήλατα. Αυτά - και σόρρυ αν σας χαλάω τη φούσκα - είναι μάρκετινγκ.

 

Πιστεύεις ότι αν δώσεις μια Squier στον Knopfler ή τον Gilmour και την καρφώσεις στον χειρότερο 15άρη τραζιστοράτο δεν θα ακούσεις αμέσως Knopfler ή Gilmour;

 

Όσο για τον Ζάικο (blues wire) υπήρχε κιθαριστικό ανέκδοτο παλιά στη Σαλονίκη, ότι μπορούσε να βγάλει feedback από unplugged κιθάρα.

 

¶σε λοιπόν τα έξοδα και παίζε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...

Πιστεύεις ότι αν δώσεις μια Squier στον Knopfler ή τον Gilmour και την καρφώσεις στον χειρότερο 15άρη τραζιστοράτο δεν θα ακούσεις αμέσως Knopfler ή Gilmour;

....

 

Θα τους ακούσεις αμέσως .... αλλά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος παίζουν με Squier σε 15άρη solid state.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα σιγα θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους ...:

α) ειπα οτι παιζω 24 χρονια με 10 χρονια σπουδες κλασσικης για να αποτρεψω το ερωτηματικο για τα δακτυλα μου και πως παιζω γενικοτερα τοκατεχω το αθλημα κατα καποιον τροπο. Βεβαια παντα υπαρχει το καλυτερο..

β)οταν πηρα τα sansamp εμπιστευτηκα τα αυτια μου και αν δεν ηταν ετσι δεν θα ημουν ευχαριστημενος με αυτα τα πεταλια ουτε στο σπιτι, που οι δυναμικες που βγαζουν και η χροια ειναι απιαστες,βεβαια θα μου πεις μπορει να υπαρχουν και καλυτερα ,σιγουρα αλλα σε καμια δεκαρια live που ειχα δει ολοι με τετοιο παιζαν ε! και ειπα θα το ακουσω και οτι βγει(πριν πολλα χρονια) θεωρησα οτιη τιμη ηταν προσιττη εκτος απο αυτη του psa-1 1200 euro και προχωρησα στην αγορα....

γ)ανεφερα το fender deluxe για να πω οτι εχω εναν μετριο ενισχυτη και ειμαι ευχαριστημενος αλλα το θεμα ειναι το STUDIO ΟΠΟΥ ΞΕΝΕΡΩΝΩ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ...ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας :lol:

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τι ενισχυτες εχει το στουντιο?

 

Το sansamp το χρησιμοποιεις μπροστα απο τον ενισχυτη η στη λουπα του?

 

Τα ΚΑΘΑΡΑ σου σε ικανοποιουν?

 

Φανταζομαι οτι δεν περιμενεις οι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ που "δουλευουν" στο σπιτι σου να δουλευουν και στην προβα και οτι εχεις δοκιμασει και διαφορετικες ρυθμισεις.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου με 300 ευρω αγορασα δευτερο χερι εναν peaveyclassic 30 k ειδα την ανασταση στον ηχο μου!! Μεταφερεται ευκολα κ εχεις τον ηχο σου οπου πας! Κ εγω εχω ξοδεψει απειρα λεφτα σε πειραματισμους αλλα απο ενα σημειο κ μετα εβαλα στοπ γιατι ειχα ξεφυγει! Συμφωνω με τον φιλο πως ο Knopfler θα επαιζε με μια μαπα κιθαρα αξιοπρεπεστατα μεχρι ενος σημειου , κ βεβαια γιατι ειναi ο Knopfler!!! Κ εγω εμαθα ηλεκτρικη σε μια Sanox απο τον Αρμαο κ εβγαζα απιστευτα licks αλλα την αρμεγα 8 ωρες την μερα!!

Εν ολιγοις ψαξε βρες εναν μεταχειρισμενο λαμπατο 15-30 Watt κ θα με θυμηθεις!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοσα λεφτα εχω δωσει σε πεταλια ' date='μαγνητες (seymour duncan jeff beck kai jazz) [/quote']

 

Καλός και ισορροπημένος συνδυασμός, ο αγαπημένος του κ. Seymour μάλιστα. Απλά για να κάνω το σπασικλάκι, είναι Jazz Blues κι όχι Jeff Beck... συνηθισμένη παρανόηση

 

 

 

sorry αλλα εννοουσα jeff beck στην bridge θεση της κιθαρας και jazz στην neck μαλλον δεν το εξεφρασα καλα.......και ειπα για τους μαγνητες για να προλαβω ερωτησεις περι των μαγνητων μου....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια τι ενισχυτες εχει το στουντιο?

 

Το sansamp το χρησιμοποιεις μπροστα απο τον ενισχυτη η στη λουπα του?

 

Τα ΚΑΘΑΡΑ σου σε ικανοποιουν?

 

Φανταζομαι οτι δεν περιμενεις οι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ που "δουλευουν" στο σπιτι σου να δουλευουν και στην προβα και οτι εχεις δοκιμασει και διαφορετικες ρυθμισεις.. :wink:

 

συνηθως παιζω με το classic και το triac στο input οπως και στο σπιτι μου...τα καθαρα επειδη βαζω chorus ειναι ανεκτα (χωρις να τρελαινομαι )αλλα δεν ειναι το χαλι που εχουν τα βρωμικα και οι ενισυτες που εχει το studio ειναι οι καταπληκτικοι που εχουν κανει παταγο marshall valvestate

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
..

γ)ανεφερα το fender deluxe για να πω οτι εχω εναν μετριο ενισχυτη και ειμαι ευχαριστημενος ....

 

Κι εγώ ρωτάω ποιόν απ' όλους τους ενισχυτές της fender που έχουν και το "deluxe" στο όνομά τους έχεις στο σπίτι' date=' για να καταλάβω ποιον FENDER θεωρείς [b']μέτριο[/b] - με βάση τις απαιτήσεις σου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου