Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ένα Booster μαγικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως ένας κομπρέσσορας θα βοηθούσε νομίζω, αλλιώς ένα EQ πετάλι. Αν δε δοκιμάσεις δε θα ξέρεις τί σου κάνει περισσότερο...Ό,τι βρεις δοκίμασε. Από MXR ακόμα και Boss μέχρι Digitech κλπ. Από το πιο φθηνό μέχρι το πιο ακριβό.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως ένας κομπρέσσορας θα βοηθούσε νομίζω, αλλιώς ένα EQ πετάλι. Αν δε δοκιμάσεις δε θα ξέρεις τί σου κάνει περισσότερο...Ό,τι βρεις δοκίμασε. Από MXR ακόμα και Boss μέχρι Digitech κλπ. Από το πιο φθηνό μέχρι το πιο ακριβό.

εναν απο αυτους που δοκιμασα ηταν ο MXR και δεν μου αρεσε καθολου γι'αυτο γινομαι κουραστικος γιαιτ υποτιθεται οτι μου τον διναν για πολυ καλο και το μονο που εκανε ηταν τρελο φυσημα και ανεπαιστητη αλλαγη στον ογκο..... :(

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk η υπογραφή σου χρειάζεται ένα "Π"!!  :D :D :D

  πραγματικα με βοηθησες πολυ αυτο θα παρω....... ;D ;D ;D ;D

πλακα κανω....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο απλη λυση, αν δεν θες να μπλεξεις με κομπρεσσορες που εχουν καποια πλην (οπως οτι δεν αφηνουν παντα ανεπηρεαστο το σημα σου) στην περιπτωση που το μονο που θελεις να κανεις ειναι να εχεις ενα boost, ειναι ενα πεταλι eq στο οποιο θα αφησεις flat ολες τις συχνοτητες και απλα θα ανεβασεις το level.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk η υπογραφή σου χρειάζεται ένα "Π"!!  :D :D :D

  πραγματικα με βοηθησες πολυ αυτο θα παρω....... ;D ;D ;D ;D

πλακα κανω....

 

Όχι, βασικά για να βοηθήσω ξεκίνησα, ήθελα να σου προτείνω το BAD MONKEY, το οποίο είναι σούπερ για τα χρήματά του, αλλά στην πορεία η κουβέντα πήγε σε compressor και EQ, οπότε δεν το έγραψα. Ή μάλλον, το... έγραψα τώρα!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα λιγο τα φωτα σας παρακαλω!!! .....επειδη αγορασα το sansamp triac προσφατα (κυριως για τα 3 preset που εχει αλλα και για τον ηχο,καθως εχω το classic και το psa-1 :o) και γουσταρω τον ηχο του αλλα εχει ενα μειον για εμενα θελω λιγο γκαζι πιο πανω για τα solos θα ηθελα κατι σαν booster το οποιο να ειναι μονιμα on και να μου δινει αυτο το κατι παραπανω στα βρωμικα αλλα να μην αναγκαζομαι να το κλεισω οταν περναω στα καθαρα και ιδρωνω και χαλαει το make up μου που φοραω στα live ;D.... και τελος μου ειπαν για ενα D.I της BEHRINGER το οποιο εχει προσομοιωση 4χ12 καμπινα ξερει κανεις τιποτα...ευχαριστω πολλανν...

 

p.s 1)αυτο για το make up μην με ρωτησει κανεις αν ισχυει ;D

    2) δεν πιστευω να ζηταω πολλα απο το booster ::)

 

 

to καλλιτερο booster που εχω εδω και πολυυυ καιρο ακουσει και eτσι ακριβως οπως το περιγραφεισ ειναι τουτο:

 

http://www.prosoundcommunications.com/english/xotic/effects/rc_booster/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως ο κομπρέσσωρ είναι ένα από τα χρησιμοτερότερα πετάλια...... Όχι μόνο για τον έλεγχο των δυναμικών (και της στάθμης αφού κατά κανόνα έχουν volume) αλλά και σαν εφφέ (άμα το παρακάνεις  :) ) .

 

Βέβαια....δεν ξέρω πόσο γκάζι σου λείπει....αλλά δεν δοκιμάζεις να δεις μήπως σε παίρνει να σηκώσεις λίγο τους μαγνήτες? Μπορεί να βρείς το λίγο γκάζι που ψάχνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο κομπρέσσωρ είναι ένα από τα χρησιμοτερότερα πετάλια...... Όχι μόνο για τον έλεγχο των δυναμικών (και της στάθμης αφού κατά κανόνα έχουν volume) αλλά και σαν εφφέ (άμα το παρακάνεις  :) ) .

 

Βέβαια....δεν ξέρω πόσο γκάζι σου λείπει....αλλά δεν δοκιμάζεις να δεις μήπως σε παίρνει να σηκώσεις λίγο τους μαγνήτες? Μπορεί να βρείς το λίγο γκάζι που ψάχνεις.

 

 

 

δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος γιαιτ οσους δοκιμασα δεν εκαναν αυτο το κλικ πιο πανω στο gain , και οταν τους τσιτωνες βγαζανε το τελειο......φυσημα.να πω την αληθεια ποτε δεν χρησιμοποιησα compressor γιαιτ πιστευω οτι περιοριζει τισ δυναμικες του παιξιματος  και επειδη παιζω με sansamp που εχει αρκετες απο δαυτες δεν θελω να χαθουν.... :(

εσυ με ompressor εχεις κερδισει  σε γκαζια????

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για compressor προτεινω Βarber Tone Press http://www.humbuckermusic.com/batoprpe.html

 

Για booster προτεινω τα τρια πεταλια της εταιριας αναλογως ποσο γκαζι χρειαζεσαι. Ειναι οτι πιο διαφανο εχω ακουσει μεχρι στιγμης http://www.prosoundcommunications.com/english/xotic/effects/tremTrio/

 

Και τις δυο εταιριες τις φερνει ο Κουρμπης. Πηγαινε να τα ακουσεις αν εισαι Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου