Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ένα Booster μαγικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...

δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος γιαιτ οσους δοκιμασα δεν εκαναν αυτο το κλικ πιο πανω στο gain , και οταν τους τσιτωνες βγαζανε το τελειο......φυσημα.να πω την αληθεια ποτε δεν χρησιμοποιησα compressor γιαιτ πιστευω οτι περιοριζει τισ δυναμικες του παιξιματος  και επειδη παιζω με sansamp που εχει αρκετες απο δαυτες δεν θελω να χαθουν.... :(

εσυ με ompressor εχεις κερδισει  σε γκαζια????

 

Αχ αυτές οι περιβόητες "δυναμικές".  :D  :D

 

Πάντως όταν κάποιο πετάλι "ψαλιδίζει", εκ των πραγμάτων συμπιέζει κι όλας. Πάντως είναι γεγονός ότι για βαρύ metallικό distortion δεν χρησιμοποιείται -κατά κανόνα- κομπρέσσορας.

 

Συμφώνησα με -και επαύξησα την- την πρόταση του superfunk καθώς σε πολύ ήπια -σχεδόν καθόλου -συμπίεση μπορείς να αξιοποιήσεις το volume control για να πάρεις το boost που χρειάζεσαι. Από την άλλη, ο κομπρέσσορας είναι ο αφανής ήρωας σε πολλές περιπτώσεις.... σε καθαρά και βρώμικα. Αν ξέρεις να τον εντάξεις στην αλυσίδα μπορεί να κάνει θαύματα. Υπό ΚΑΙ αυτή την έννοια λοιπόν....ένας κομπρέσσορας μπορεί να σε βοηθήσει. Σαφέστατα όμως, άλλο πράμα ο κομπρέσσορας και άλλο το boost. Αν είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι boost, οι προλαλλήσαντες έχουν αναφέρει μερικά πολύ καλα. 

Κράτα επίσης κατά νου, ότι ο θόρυβος που ακούγεται αν το "παρακάνεις" στη συμπίεση έχει την ίδια αιτιολογία με το θόρυβο στα high-gain πετάλια: Αναδεικνύεται ο υπάρχων θόρυβος πρίν από αυτά. (ΟΚ, κάποια εισάγουν και δικό τους θόρυβο, αλλά κατά κανόνα ισχύει η περίπτωση της ανάδειξης του υπάρχοντος θορύβου.)

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ κομπρέσσορα σχεδόν συνέχεια.....αλλά όχι σε extreme settings. Το volume του κομπρέσσορα το ρυθμίζω όταν αλλάζω κιθάρες για να "φέρνω" τη στάθμη στα ίδια περίπου επίπεδα. Εν γένει... τον έχω για να ελέχγω τη στάθμη και το δυναμικό εύρος που βλέπουν οι "βρώμες" που ακολουθούν, καθώς αυτό μου δίνει πιο προβλέψιμα αποτελέσματα... Επίσης....Όσα από τα πετάλια μου έχουν volume, (εκτός από ένα booster) είναι ρυθμισμένα έτσι ώστε το volume τους να αντισταθμίζει ως επί το πλείστον τις αλλαγές της έντασης που προκαλεί το effect τους. Σε σχέση με το αν "κέρδισα σε γκάζια"....δεν ξέρω  ;D το gain to έχω πολύ πριν το 100% σε ότι εχει τέτοιο ρυθμιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι γεγονός ότι για βαρύ metallικό distortion δεν χρησιμοποιείται -κατά κανόνα- κομπρέσσορας.

 

Ε... πως νόμιζα ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο; Ότι απαιτείται δλδ γερό κομπρεσάρισμα για μεταλικό distortion; Εκτός αν εννοείς στην αρχική αλυσίδα των εφέ και όχι ως συμπίεση του τελικού ήχου που βγάζεις; Αν και ακόμη σε αυτό διαφωνώ αλλά τες πα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως είναι γεγονός ότι για βαρύ metallικό distortion δεν χρησιμοποιείται -κατά κανόνα- κομπρέσσορας.

 

Ε... πως νόμιζα ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο; Ότι απαιτείται δλδ γερό κομπρεσάρισμα για μεταλικό distortion; Εκτός αν εννοείς στην αρχική αλυσίδα των εφέ και όχι ως συμπίεση του τελικού ήχου που βγάζεις; Αν και ακόμη σε αυτό διαφωνώ αλλά τες πα.

 

Ναι αυτό εννοώ.... ότι δηλαδή -κατά κανόνα-  δεν μπαίνει πεταλάκι compressor πριν τα OD/dist ή τα βρώμικα κανάλια των προενισχυτών.

Το τί θα γίνει στην παραγωγή είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. (Another priest's evangelion  :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος γιαιτ οσους δοκιμασα δεν εκαναν αυτο το κλικ πιο πανω στο gain , και οταν τους τσιτωνες βγαζανε το τελειο......φυσημα.να πω την αληθεια ποτε δεν χρησιμοποιησα compressor γιαιτ πιστευω οτι περιοριζει τισ δυναμικες του παιξιματος  και επειδη παιζω με sansamp που εχει αρκετες απο δαυτες δεν θελω να χαθουν.... Λύπη

εσυ με compressor εχεις κερδισει  σε γκαζια?

 

καταρχην ειναι τεραστιο λαθος να τσιτωνεις τον compressor,χρησιμοποιησε τον ΗΠΙΑ σαν ενα γενικο ελαφρυ booster & sustainer (εγω βαζω το vol. στις 2 η ωρα και το compression στις 10).

 

θα σου δωσει "παχος" στη νοτα και σκασιμο στα καθαρα σου καθως και το "κατι" παραπανω στα βρωμικα.

 

αυτο το "κερδισει στα γκαζια" δεν μου...πολυαρεσει ;D μαλλον χρησιμοποιεις πολυ περισσοτερο "γκαζι" απο  οτι χρειαζεσαι....εχε υποψιν σου οτι οι "μεγαλοι" ροκ ηχοι που αγαπαμε εχουν στη πραγματικοτητα ΠΟΛΥ λιγοτερο "γκαζι" απο οτι νομιζουμε...κατα τη ταπεινη μου γνωμη τη στιγμη που το gain ξεπερνα το 60% του ποντεσιομετρου ο ΤΟΝΟΣ παει ΠΕΡΙΠΑΤΟ..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που χρειαζεσαι ειναι αυτο: http://www.jampedals.com/boomster.htm

 

booster που δινει αποκλειστικα ογκο και db μεχρι το two o'clock περιπου (δεν εχω ακουσει κομπρεσορα που να επιρεαζει λιγοτερο το σημα της κιθαρας) και απ το 3 o'clock αρχιζει να βρωμίζει. Ειναι τοσο καθαρα που για να καταλαβεις σε μια στιγμη οταν ειχε χαλασει το phono του πικαπ μου, το χρησιμοποιησα σαν προενισχυση του πικαπ! :D:D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θυμάμαι τον SF να διαχωρίζει τους δυο καλύτερους κομπρέσσορες σε πετάλι κατά τη γνώμη του, αυτόν του JAM που λέει εδώ και αυτόν της T Rex, αν θυμάμαι καλά σε παλιά ποστ έλεγε ότι αυτός του JAM σαφώς έχει μεγαλύτερη υπαρκτή παρουσία στον ήχο από αυτόν της T Rex, o oποίος είναι ιδανικός για να τον... ξεχνάει κάποιος ανοιχτό και να μην καταλαβαίνει ότι υπάρχει, μέχρι τουλάχιστον τη στιγμή που τον απενεργοποιήσει και καταλάβει τι συν του έδινε... (Ναι κύριε Ες Εφ, σας διαβάζουμε καιρό και θυμόμαστε τι προτείνετε... και για το Visual Sound Route 66 επίσης!)

 

Για να γυρίσουμε και στο θέμα, αυτός ο booster που έχω προτείνει και στο παρελθόν και κάνει τα πάντα και συμφέρει είναι αυτός: http://www.buildyourownclone.com/tri.html

O Build Your Own Clone Tribooster, με treble booster γερμανίου + γραμμικό power boost σιλικόνης + clean boost με FETs.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεγε ότι αυτός του JAM σαφώς έχει μεγαλύτερη υπαρκτή παρουσία στον ήχο από αυτόν της T Rex, o oποίος είναι ιδανικός για να τον... ξεχνάει κάποιος ανοιχτό και να μην καταλαβαίνει ότι υπάρχει,

 

μιλαγα για αυτον http://www.jampedals.com/dancomp.htm τον κομπρεσορα ο οποιος ειναι οντως πιο "παρεμβατικος",τωρα πια χρησιμοποιω αυτον  http://www.jampedals.com/Dyna-ssoR.htm  ο οποιος ειναι πιο natural sounding & τον προτιμω για always on καταστασεις (εχω ακομα τον T REX αλλα προσωπικα προτιμω τον JAM) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Noμιζω πως θα ηταν καλο να μας ελεγες καποιες περισσοτερς πληροφοριες για τον ηχο και την ποσοτητα κυριως του gain που χρησιμοποιεις.....Και αυτο γιατι σου προταθηκε compressor για το boost που θελεις πραγμα που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απολυτα ενδεδειγμενο για ολες τις χρησεις.

 

      Ο compressor ειναι εξαιρετικο εργαλειο μεχρι ενα ορισμενο gain......Aν στις προθεσεις σου ειναι εξαρχης ενας high gain ηχος, με χρηση κομπρεσσορα μονο κακο μπορεις να κανεις....οι high gain ηχοι ολων των ενισχυτων (η ακομη και των πεταλιων/racks) με τετοιο προσανατολισμο ειναι ηδη αρκετα compressed απο τη φυση τους....δεν χρειαζονται και επιπλεον compressing (ασε που μετα θα ψαχνες και για noise gate, οσο ηπιες ρυθμισεις και αν χρησιμοποιησεις).....Αν χρησιμοποιεις ομως εναν ελφρως ως μετρια overdriven ηχο τοτε ναι ενας comp ειναι καλη (αλλα οχι η μονη) λυση.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου