Προς το περιεχόμενο

humbucker για Fender Stratocaster


NoControl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Steve's Special είναι υπέροχος, αλλά μάλλον όχι για αυτήν την κιθάρα. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις έναν Seymour Duncan PAF '59 - είναι ανοιχτός ("V"), όπως κι ο Steve's Special, αλλά πιο "rock"-"blues" παρά "metal".

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O pearly gates είναι καλός...σίγουρα κάτι ξέρανε αυτοί που τον βάλανε μαζί με τους texas specials (που είναι επίσης "μεσαίοι" μαγνήτες),η εγώ είμαι ο John Bohnam.Anyway...εφ'όσον μιλάμε γιο strat,μπορείς να δοκιμάσεις τον Screamin' Demon (όχι,ΔΕΝ είναι metal μαγνήτης,αντιθέτως) η τον custom 5.Όχι πως οι μαγνήτες που ανέφεραν τα παιδιά δεν είναι καλοί,απλώς δεν ταιριάζουν με την κιθάρα μεν (βλέπε '59) και δεν "καθαρίζουν" εύκολα δε (βλέπε JB).Δες και το tonechart στο σιτε του Duncan για τα περαιτέρω.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες,

Έχω εδώ και καιρό ένα σετ EMG (85/SA/SA) και θα ήθελα να δοκιμάσω κανένα σετ passive, Seymour Duncan, DiMarzio, Tom Anderson κλπ.

Αν υπάρχει κάποιος που να θέλει να δοκιμάσει τους EMG η έχει κάποιους άλλους για πούλημα (με δοκιμή πάντα) ας επικοινωνήσει μαζί μου.

tratosphere...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοοοοον,

 

Κατ'αρχήν ζητάω συγγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά είχα ένα πρόβλημα με το τηλέφωνο και δε μπορούσα να μπω στο internet.

 

Η κιθάρα έχει ταστιέρα τριανταφυλλιά και σώμα alder.

 

Επίσης, νομίζω ότι δεν έκανα απολύτως σαφή τον ήχο που ψάχνω. Θέλω να έχει πολλά γκάζια και άκρες, όπως π.χ μια SG ή μια Les Paul Classic, αλλά να αποφύγω τους μεταλλάδικους μαγνήτες με αισθητά μειωμένα μεσαία. Αυτό δε σημαίνει ότι με ενδιαφέρει ένας πιο bluesy ήχος ή κάτι τέτοιο. Ψάχνω ένα ηχόχρωμα σε Motorhead-ική αισθητική γενικά, που εγώ δεν τη θεωρώ metal, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.

 

Τελικά πιστεύω ότι θα κάνω μια δοκιμή με Gibson μαγνήτη και ότι θέλει ας γίνει, να μου φύγει και η περιέργεια...

 

Thanx

NoControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα σου έχει τον Seymour Duncan Pealry Gates σύμφωνα με το site της SD

 

" The original custom Pearly Gates™ pickups were wound for the famous '59 Les Paul® Standard that defined the raw, rebellious sound of Texas blues rock. Essentially a variation on the Patent Applied For sound, the Pearly Gates sound is sweet, but slightly rude, with great sustain and a bright top that make harmonics jump out of the guitar. Available in black, zebra (cream & black), reverse zebra and white as well as the following colors at no extra charge "

 

εχει σχεδόν ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις (& κατα τη γνωμη μου ΔΕΝ πρεπει να τον αλλάξεις για εναν μετριότατο κεραμικο μαγνήτη Gibson που θα καταστρεψει τελείως τα καθαρά σου)

 

για ψαξου λιγο περισσότερο με τις ρυθμίσεις του ενισχυτη σου... :wink:

 

btw τι ενισχυτή έχεις??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Superfunk:

 

Παίζω με Marshall JMP-1 προενισχυτή και Marshall EL34 50/50 τελικό.

 

Ως προς τα καθαρά του διπλού μαγνήτη της κιθάρας, μπορώ να πω πως δε με ενδιαφέρουν καθόλου, αφού οι συνδιασμοί των μονών Texas Special που φοράει η κιθάρα με καλύπτουν 100%. Οπότε τον διπλό μαγνήτη τον χρησιμοποιώ καθαρά για τα βρώμικα κανάλια.

 

Όσον αφορά την περιγραφή του Pearly Gates όπως την μετέφερες από το site της εταιρείας, τι να πω, έχω αυτό το όργανο 5 χρόνια τώρα και δεν κατάφερα ακόμα να ακούσω αυτές τις αρμονικές και το "bright top". Οπότε ή κάποιο λάκκο έχει η φάβα, ή εγώ έχω πρόβλημα ακοής και αντίληψης στις ρυθμίσεις του ενισχυτή, πράγμα που δε θέλω να πιστεύω. Λάβε υπ'όψιν ότι έχω περάσει πολλές ώρες πειραματισμού με τον ήχο για να καταλήξω στο ότι θέλω να αλλάξω μαγνήτη.

 

Εν τέλει, πιστεύω πως οι έννοιες όπως "slightly rude" κ.τ.λ είναι πολύ σχετικές και σίγουρα διαφέρουν από αυτί σε αυτί.

 

Αυτά - ευχαριστώ

NoControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπώς ειπώθηκε,δεν θα βγει τίποτα καλό με το αντικαταστήσεις τον pearly gates με έναν gibson...μάλλον χειρότερα θα είναι.Επίσης,κάτι που δεν αναφέρθηκε:δε νομίζω οτί υπάρχουν trem-spaced gibson μαγνήτες (τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει),οπότε περίμενε να χάσεις και ελαφρώς από το σήμα.Τώρα που εξήγησες σωστά τι ήχο θέλεις να βγάλεις,πάρε εναν JB.

Οι gibson μαγνήτες πέραν από τους 57 Classics είναι πεταμένα λεφτα...

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου