Προς το περιεχόμενο

humbucker για Fender Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά

 

Σχεδιάζω να αλλάξω μαγνήτη στην κιθάρα μου. Πρόκειται για μια Fender Lone Star Strat, η οποία φοράει 2 μονούς Fender Texas Special και έναν διπλό Seymour Dunkan. Θέλω να αλλάξω τον διπλό γιατί είναι υπερβολικά μεσαίος για τα γούστα μου.

Ψάχνω έναν ήχο με περισσότερες άκρες, αποκλειστικά για βρώμικο κανάλι, δε θέλω πάντως κάτι υπερβολικό σε γκάζια, όπως είναι ας πούμε ο Super Distortion της DiMarzio. Έχω σκεφτεί να της φορέσω Gibson μαγνήτη, τον 498 ή τον 500. Είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω.

Θα δουλέψει; ¶λλες Προτάσεις;

 

Ευχαριστώ

NoControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να σκεφτείς τον διπλό που φοράνε οι American Deluxe ή τον Jeff Beck της SD...Τώρα αυτό που λες για τους μαγνήτες της Gibson, δεν ξέρω, τι να σου πω...Εγώ έχω μία Gibson Les Paul Standard η οποία φοράει τους BurstBucker Pro μαγνήτες οι οποίοι σε διαβεβαιώνω είναι απίστευτοι.Όχι πολλά γκάζια αλλά γεμάτος ήχος...Ο 500Τ που λες έιναι ο γκαζάτος μαγνήτης της Gibson, τον φοράει η Explorer και μοιάζει πολύ στους Distortion της SD...

 

Ελπίζω να βοήθησα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν οι αποστάσεις των χορδών μεταξύ gibson και fender είναι διαφορετικές αναζήτησε πληροφορίες για τον trembucker και θα καταλάβεις ποιες είναι.Δεύτερον οι μαγνήτες σου είναι σχετικά καλοί οπότε σκέφτηκες να δοκιμάσεις να αλλάξεις τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου και να αρχίσεις να χρησιμοποιείς ποιοτικά καλώδια (υπάρχουν άνθρωποι που συνδέουν rack απίστευτης αξίας με ότι πιο φτηνό για οικονομία).Πειραματίσου με μεγέθη χορδών και γνώρισε καλά τις ιδιαιτερότητες του οργάνου σου.

 

Υ.Γ Δεν επιδιώκω να έχω διδακτικό ύφος απλά ξέρω από τον ευατό μου και το χαρακτήρα μου ότι καμμιά φορά μας αρέσει η ιδέα του να κάνουμε κάτι περισσότερο απ ότι έχει νόημα (σύνδρομο του γυμνού βασιλιά από το οποίο πάσχουμε οι περισσότεροι κιθαρίστες) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nocontrol έχεις δοκιμάσει κανα equalizer pedal?

Βάλε αν θες έναν after market μαγνήτη αλλά ακόμη και τότε ενα eq να πάρεις γιατί κάνει θαύματα. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτως!ειχα δοκιμασει το eq της boss και δοκιμαζα διαφορους ηχους σε 1πεταλακι overdrive και ηταν σαν να εχω 10διαφορετικα overdrives,10 διαφορετικους ηχους.ακομα στα καθαρα εδινε απιστευτο σκασιμο στην strat :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι θέμα ηλεκτρικών, καλωδίων ή γενικότερα σεταρίσματος. Αυτό το συμπεραίνω από το γεγονός ότι είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος από τους μονούς μαγνήτες τις κιθάρας, οι οποίοι παρέχουν εκτός από καλό ήχο και μεγάλη ευελιξία, μ' άλλα λόγια αντιδρούν πολύ καλά στην όποια ρύθμιση.

 

Όσο για το eq, είναι μια λογική, αλλά γενικά έχω βαρεθεί να φορτώνω συσκευές στη σειρά, θέλω το σύστημά μου να είναι όσο πιο straight γίνεται.

Πάντως, σας ευχαριστώ όλους.

 

NoControl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα με ένα eq. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν treble booster, μπορείς να μειώσεις ίσως το hum στις χαμηλές συχνότητες και κυρίως μπορείς

να βελτιώσεις γενικά τον ήχο της κιθάρας σου ή τον ήχο του ενισχυτή σου.

Θα θελα αν μπορείτε όσοι το έχετε ψάξει πολύ το θέμα,

να μας φωτίσετε κι εμάς με λεπτομέρειες για eq και ηλεκτρικές κιθάρες,

είτε εδώ, είτε σε κάποιο άρθρο, ή έστω για αρχή να μας προτείνετε κάποια λινκ για eq εξειδικευμένα για κιθάρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NoControl

 

1) Τι ξύλα έχει η κιθάρα σου?

 

2)Μαγνήτες μεσαίου προς μεγάλο output με χαμηλά μέσα και ανεβασμένα Bass και High που προτείνω:

 

DiMarzio: Steve's Special - Bass και High στα ίδια επίπεδα

 

SEYMOUR DUNCAN: JB – ποιο πολλά high από μπάσα

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου