Προς το περιεχόμενο

Gary Moore - Empty Rooms solo


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα νεο κοβερακι σε ενα παλιο κομματι (με LP τιμης ενεκεν)
 

 

 


 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να λεμε τωρα?

Μεγαλη κουβεντα θα πω αλλα δε νομιζω οτι μπορει να αποδοθει καλυτερα.

Και δε λεω να παιχτει,αλλο καπελο το τεχνικο μερος.

Εχω ακουσει αρκετες δεκαδες κιθαριστες να παιζουν Moore και παρα το οτι γαζωνουν,καπου κατι χανουν.

Εδω υπαρχει αυτο το κατι.

Επισης,ωραια και η "out in the fields"γωνια της καμερας σε σημεια(0,11 κλπ).

Με εχεις φτιασει πολλες φορες Σπυρο,σημερα λιγο παραπανω.

 

Υποκλισις!

 

 

Επεξεργασμένο από gvour
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Σπύρο μου, μου ήρθε μια ιδέα.

Αφού κάνεις έτσι κι αλλιώς covers, πώς θα σου φαινόταν να κάνεις και μια μικρή αναλυσούλα του κάθε μέρους που παίζεις?

Κάτι που να είναι αξιομνημόνευτο σε κάθε μέρος κομματιού που παίζεις, πχ τι παίζεις (φράσεις, κλίμακες), ή πώς το παίζεις (πχ εκφραστικά χαρακτηριστικά του μέρους που παίζεις, σηκώματα, κλπ), ή ακόμα και κάποια χαρακτηριστικά του κάθε κιθαρίστα.

Δεν μιλάω για καμιά φοβερή ανάλυση, απλά δυό τρία πράγματα που να αξίζουν τον κόπο να μνημονευτούν, που ίσως δίνουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε κάθε κιθαρίστα, ή κομμάτι, ή μέρος του που κάνεις cover.

 

Αν βέβαια είναι κάτι πιο πολύπλοκο, μπορείς να πεις που παίζεται τι, στο περίπου, για μας τους αδαείς.

 

Σ' ωραίος μάστορα.

 

EDIT: Η Les Paul τι είναι? Harley Benton? :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα να σχολιασω το ποσο καλα βγηκε το σολο αυτο. Τα ειπαν πολυ ωραια η απο πανω. Και φοβερος ηχος.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι το vibrato σου. 9 στις 10 φορες το κανεις προς τα κατω, εκτος και εαν το κανεις στην πρωτη χορδη ή σε bend. Μου εκανε εντυπωση διοτι διδαχθηκα να το κανω προς τα πανω, αλλα με βολευει προς τα κατω και εμενα, ειδικα καθιστος.

Ορθιος δεν με βολευει τοσο και σκοπιμα το δουλευω και προς τα πανω, ωστε σε ορθια σταση να μπορω να κανω ο,τι και καθιστος.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι το vibrato σου. 9 στις 10 φορες το κανεις προς τα κατω, εκτος και εαν το κανεις στην πρωτη χορδη ή σε bend. Μου εκανε εντυπωση διοτι διδαχθηκα να το κανω προς τα πανω, αλλα με βολευει προς τα κατω και εμενα, ειδικα καθιστος.

 

 

Να, αυτές οι παρατηρήσεις μου αρέσουν πολύ!

 

Εγώ πάλι παρατήρησα ότι σηκώνεις πολύ με τον μεσαίο και όχι με τον παράμεσο, πράγμα που κάνει και ο Moore.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Βρε Σπύρο μου, μου ήρθε μια ιδέα.

Αφού κάνεις έτσι κι αλλιώς covers, πώς θα σου φαινόταν να κάνεις και μια μικρή αναλυσούλα του κάθε μέρους που παίζεις?

Κάτι που να είναι αξιομνημόνευτο σε κάθε μέρος κομματιού που παίζεις, πχ τι παίζεις (φράσεις, κλίμακες), ή πώς το παίζεις (πχ εκφραστικά χαρακτηριστικά του μέρους που παίζεις, σηκώματα, κλπ), ή ακόμα και κάποια χαρακτηριστικά του κάθε κιθαρίστα.

Δεν μιλάω για καμιά φοβερή ανάλυση, απλά δυό τρία πράγματα που να αξίζουν τον κόπο να μνημονευτούν, που ίσως δίνουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά σε κάθε κιθαρίστα, ή κομμάτι, ή μέρος του που κάνεις cover.

 

Αν βέβαια είναι κάτι πιο πολύπλοκο, μπορείς να πεις που παίζεται τι, στο περίπου, για μας τους αδαείς.

 

Σ' ωραίος μάστορα.

 

EDIT: Η Les Paul τι είναι? Harley Benton? :classic_tongue:

Καλή η ιδέα σου όλα θελει έξτρα χρόνο.

Γενικότερα είναι ένα κομμάτι που προσφέρεται για μελέτη μέτρια αρχαρίων, και αρμονικά και τεχνικά.

Το χρησιμοποιώ στα μαθήματα.

 

Edit δυστυχώς είναι Gibson. Υπέθεσε όμως ότι το ίδιο θα ακουγόταν στο βιντεο και η Benton.

Εγώ θα την ένιωθα και ακουγα αλλιως.

Εκτός αυτού, αν έτρωγε η Benton το πείραγμα που έχει φάει αυτη, θα πέταγε κι αυτή.

19 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν εχει νοημα να σχολιασω το ποσο καλα βγηκε το σολο αυτο. Τα ειπαν πολυ ωραια η απο πανω. Και φοβερος ηχος.

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι το vibrato σου. 9 στις 10 φορες το κανεις προς τα κατω, εκτος και εαν το κανεις στην πρωτη χορδη ή σε bend. Μου εκανε εντυπωση διοτι διδαχθηκα να το κανω προς τα πανω, αλλα με βολευει προς τα κατω και εμενα, ειδικα καθιστος.

Ορθιος δεν με βολευει τοσο και σκοπιμα το δουλευω και προς τα πανω, ωστε σε ορθια σταση να μπορω να κανω ο,τι και καθιστος.

Καλά κάνεις και το πας κάτω. Μη το μελετάς σκόπιμα πάνω. Θα πάει μόνο του πάνω εξ ανάγκης όπου χρειάζεται

19 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Εγώ πάλι παρατήρησα ότι σηκώνεις πολύ με τον μεσαίο και όχι με τον παράμεσο, πράγμα που κάνει και ο Moore.

Εξ ανάγκης κι αυτό. Πχ λόγω lp σκαλας στα ψηλά ταστα, ή επειδή έχω σηκωσει πριν από κάτω με το τρίτο.

Υγ Με το 4ο ποτέ. Το "απαγορεύω". Μόνο για μεταλαδες που δεν βάζουν μπλουζ στοιχεία στο παίξιμο τους.

4 ώρες πριν, Nestoras είπε

Τέλειο, αψεγάδιαστο, prototype mirror image.

Βασικά έχει κόλπα από διάφορες εποχιακες βερσιόν του.

Αλλιώς το έπαιζε στη αρχή με τη στρατ αλλιώς με την λπ. Σε άλλες θεσεις ή με διαφορετικες τεχνικές κλπ

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Spyros Delta said:

Εκτός αυτού, αν έτρωγε η Benton το πείραγμα που έχει φάει αυτη,

 

Δηλαδή?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου