Προς το περιεχόμενο

Nέο Visual Sound H2O chorus echo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεθαματος συνέχεια!!  ;D ;D

 

Για πείτε παιδιά, τώρα που πέρασε καιρός και είστε πιο έμπειροι κι εξοικιωμένοι( ;D ;D), γνώμες για το εν λόγω πεταλάκι!!

 

Είμαι βασικά ανάμεσα σε αυτό και στο EHX Deluxe Memory Man...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα, δεν το έχω δοκιμάσει το καινούργιο αλλά πιθανολογώ ότι αποκλείεται να ακούγεται διαφορετικό από το προηγούμενο μοντέλο. Όποιος αποδεχθεί την ολίγον τι αυθαίρετη αυτή εκτίμηση, ας συνεχίσει το διάβασμα...

 

Είναι εντελώς διαφορετικά. Το Dlx. Memory Man είναι μοναδικό στο είδος του και δεν το αλλάζω με τίποτα. Μπορεί να βγάλει θεσπέσιους ήχους

 

1. slapback echo,

2. vibrato,

3. chorus,

4. μικρού delay για σόλο (με την έξτρα δυνατότητα να έχεις ρυθμίσει το vol ψηλά έτσι ώστε να σε "πετάξει" και πιο ψηλά για να ακουστεί το σολάκι καλύτερα χωρίς να πατήσεις κανένα boost),

5. delay μικρού χρόνου και υψηλού feedback για ήχους reverb,

6. μεγάλου και αιθέριου delay με chorus ή reverb για να πλάθεις "ηχητικά τοπία", με την επιπλέον δυνατότητα να κάνεις overload στο μηχάνημα και να ξεκινήσει τα "τρελά" του, ή να παίξεις οn the fly με τα κουμπάκια του για ήχους επιστημονικής φαντασίας...

 

Στα μείον του ότι είναι έντονα ιδιοσυγκρασιακό και ή θα το αγαπήσεις, ή θα το μισήσεις. Το max delay time του είναι 500-550 ms.

 

Το H2o έχει κι αυτό αναλογικό chorus που μπορεί να ακουστεί και σαν ψευδοunivibe/leslie, με ήχο όμως κατά τη γνώμη μου πιο "μεταλλικό" και σε καμία περίπτωση τόσο "παραδεισένιο" όσο αυτό του Dlx. Memory Man. To echo του είναι ψηφιακό μέχρι τα 800-900 ms περίπου, κι ακούγεται ωραίο αλλά όχι συγκλονιστικό. Γενικά είναι πιο "βατό" πετάλι από το Dlx. Memory Man αλλά αν μάθεις να συμβιώνεις με το τελευταίο, δεν θα το αλλάξεις ΠΟΤΕ.  ;)

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody sunday ευχαριστώ! Εκτιμώ την άποψή σου και μάλλον κι εγώ κατα EHX κλίνω...

Άλλωστε θα βγω να το ακούσω ο ίδιος, αλλά την περασμένη Δευτέρα που βγήκα στο κέντρο στα μαγαζιά ( ;D ) όπου κι αν πήγα δεν είχαν κανένα απ' τα 2 διαθέσιμο, τα περιμένανε λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι πολύ ευγενικός!  :)

 

Εγώ το έχω και το παλιό h2ο αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα το πουλήσω γιατί έχω ήδη το Dlx. Memory Man και χρειάζομαι λεφτά για άλλες αγορές... αλλά μου αρέσει το echo του και το leslie simulation που κάνει! Αν η νέα μου αγορά βγάζει καλούς leslie ήχους, τελικά θα το διώξω.

 

Όσον αφορά στο νέο styling των πεταλιών της Visual Sound, προσωπικά μου αρέσει πολύ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι βασικά ανάμεσα σε αυτό και στο EHX Deluxe Memory Man...

 

καμμια σχεση,ως delay/echo το MM ειναι κλασεις ανωτερο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά δεν έχω γράψει μέχρι στιγμής γιατί λέω ότι είναι περίεργο και έντονα ιδιοσυγκρασιακό, κάνοντάς το πιο δύσκολο στη χρήση του: για τον απλό λόγο ότι ο καθένας από τους 5 διακόπτες του έχει διαφορετική επίδραση στον ήχο ανάλογα με το πού βρίσκονται όλοι οι υπόλοιποι!!  :D :D :D :D

 

Πχ. έχεις φτιάξει ένα ωραίο chorus και θες να αυξήσεις το delay time; Αμ δε... από ένα σημείο του del. time και πάνω το chorus ή vibrato ακούγονται ακριβώς σαν να έχουν κατεβάσει 3 μπουκάλια μαυροδάφνη...;D (όχι, δεν υπερβάλλω... είναι μια 100% αναλογική προσομοίωση του wow & flutter των tape echos)  ;) Σε αυτήν την περίπτωση διορθώνεις κάπως τα πράγματα μειώνοντας το chorus rate.

 

Προσθέστε σε αυτά και τους εντελώς τρελούς ήχους (που όπως οι γνώστες θυμούνται, κάθε πετάλι της Electroharmonix που σέβεται τον εαυτό του & την παράδοση της εταιρίας βγάζει σε εξτρίμ ρυθμίσεις) και έχουμε ένα υπεροχο πετάλι με πραγματική προσωπικότητα που ποτέ δεν θα σε κάνει να βαρεθείς, και που ποτέ δεν θα εξαντλήσεις...  :)

 

Βέβαια, αν κάποιος θέλει παρόμοιους ήχους (echo παρέα με chorus ή vibrato) χωρίς πολλούς πονοκεφάλους, μπορεί να προτιμήσει κάλλιστα το h2o που είπαμε, ή τα καινούργια T Rex Reptile, Diamond Memory Lane (η version 2), το νέο ψηφιακό Stereo Memory Man ή το φοβερό Subdecay Echo Box. Nομίζω επίσης ότι και τα ΤC Nova Delay και Eventide Timefactor έχουν επίσης παρόμοιες επιλογές αλλά πάμε μακριά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμμια σχεση,ως delay/echo το MM ειναι κλασεις ανωτερο.

 

Το ψυλλιαζόμουν!!  ;D ;D

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Να δώ μόνο πότε θα το ακούσω, ούτε σήμερα το είχαν... Μα τι έλλειψη είναι αυτή?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου