Προς το περιεχόμενο

my NEW pedalboard is... ready


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

....

ενας πολυ καλος all around ενισχυτης που συναργαζεται ΑΨΟΓΑ με οποιοδηποτε ψηφιακο modelling προιον η πεταλακι.οταν τον αγορασα ειχα μαζι μου λεφτα και το gt2. εκει πραγματικα καταλαβα για πρωτη φορα τι μπορει να κανει το gt2!!!!!

 

 

Μα....GT-2 + power engine 60 = (περίπου) Trademark 60.  :) Καλό πράμα.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

spimav o power engine δεν είναι solid state; (δεν το σνομπάρω το μηχάνημα, απλά ρωτάω!) Αν ναι, γιατί δεν έχει ένα πιο πλήρες πάνελ με ρυθμίσεις; Κι αν κατάλαβα καλά ο λόγος ύπαρξής του είναι να ενισχύει πεταλιέρες; Σίγουρα σωστή πάντως η λογική σου με το Μάρκο, ειδικά αν γίνεται ο κλέψας του κλέψαντος... γιατί να μην του βάλεις όμως ροδάκια και να τον πηγαινοφέρνεις; (αν έχεις αμάξι ή αν μπορείς να αγκαρέψεις κάποιο άλλο μέλος της μπάντας).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spimav o power engine δεν είναι solid state; (δεν το σνομπάρω το μηχάνημα, απλά ρωτάω!) Αν ναι, γιατί δεν έχει ένα πιο πλήρες πάνελ με ρυθμίσεις; Κι αν κατάλαβα καλά ο λόγος ύπαρξής του είναι να ενισχύει πεταλιέρες; Σίγουρα σωστή πάντως η λογική σου με το Μάρκο, ειδικά αν γίνεται ο κλέψας του κλέψαντος... γιατί να μην του βάλεις όμως ροδάκια και να τον πηγαινοφέρνεις; (αν έχεις αμάξι ή αν μπορείς να αγκαρέψεις κάποιο άλλο μέλος της μπάντας).

 

ναι ειναι solid state. δεν εχει πανελ με ρυθμισεις , διοτι δεν υπαρχει τμημα προενισχυσης.ειναι μια 12" καμπινα κιθαρας η οποια στο πισω μερος εχει ενσωματομενο τελικο ενισχυτη 60 watts.τα ποτενσιομετρα που υπαρχουν ειναι : volume-bass-middle-treble & switch on/off με ενα κοκκινο λαμπακι.

 

εισοδος xlr & καρφι (χρησιμοποιεις οποια σε εξυπηρετει )

 

εξοδος xlr για να στελνει σημα απ ευθειας σε καναλι της κονσολας και ειναι ανεπηρεαστη απο το eq και το volume.

 

+ ενα διακοπτακι push το οποιο γραφει ground lift.

 

"βγαζει" ακριβως οτι του ρυθμισεις απο τον εξωτερικο προενισχυτη.(gt8 στην περιπτωση μου)

δεν εχει συγκεκριμενο ηχο ωστε να πεις α!μαλιστα! fenderιζει! η marshallιζει!ειναι πανευκολο στη μεταφορα του και υπερβολικα αξιοπιστο."ΣΚΥΛΙ"!!!

 

 

ο "μαρκουλης" μου υπαρχει μονιμως στο προβαδικο που εχουμε με το ροκ σχημα που συμμετεχω , και τον απολαμβανω καθε μερα εκτος σαββατου-και χωρις να τον κουβαλαω.

 

και επισης ειμαι της αποψης οτι δεν αξιζει ενα σκυλαδικο της επαρχιας να εχει ηχο boogie."παιζονται" πολλα εκει και θελω το κεφαλι μου ησυχο. εχω επιχειρησει να τον πηγαινοφερνω αλλα ειναι πολυ βαρυς , και οταν παιζεις ορθιος απο τις 11.45 μεχρι τις 6.15 , χωρις διαλλειμα , που να εχεις κουραγιο το πρωι να κουβαλας....

φαντασου οτι το περασμενο σαββατο οπως επαιζα "εφυγε"  ενα τραπεζι και εσκασε  ακριβως εκει που στεκομαι. ευτυχως ειχα κανει στην ακρη την gt8 και ειχα παει στην τουαλετα.τι θα γινοταν? αυτα και σορρυ για τα off-topic λεγομενα μου.

 

8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, ο power engine είναι βολικότατος. Τον έχω και εγώ με tonelab.

ναι ειναι solid state. δεν εχει πανελ με ρυθμισεις , διοτι δεν υπαρχει τμημα προενισχυσης.ειναι μια 12" καμπινα κιθαρας η οποια στο πισω μερος εχει ενσωματομενο τελικο ενισχυτη 60 watts.τα ποτενσιομετρα που υπαρχουν ειναι : volume-bass-middle-treble & switch on/off με ενα κοκκινο λαμπακι.

 

εισοδος xlr & καρφι (χρησιμοποιεις οποια σε εξυπηρετει )

 

εξοδος xlr για να στελνει σημα απ ευθειας σε καναλι της κονσολας και ειναι ανεπηρεαστη απο το eq και το volume.

 

+ ενα διακοπτακι push το οποιο γραφει ground lift.

Να και 2 φωτό:

DSC02015.jpg

DSC02016.jpg

Αν προσεξεις το volume είναι στη μέση, όπως έμεινε από την τελευταια συναυλία - δηλαδη έχει αρκετή δύναμη

 

spimav_z σου θυμίζει τίποτα η τελε;;;; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ξεθαβοντας το ηδη υπαρχον τοπικ μου απο παλια , αναφερω το "τελικο"(?? ?? ??) setup των πεταλακιων μου , το οποιο παρεπιπτοντως μου αρεσει πολυ σε σχεση με οτι εχω παιξει μεχρι σημερα. και μιλαω απο πλευρας "βρωμικων" ηχων  , διοτι για τους καθαρους , υπαρχει ο ενισχυτης.

 

κρατησα τα

 

dynassor & waterfall - jampedals

digidelay

ernieball jr volume

boss tuner

 

εδωσα τα

 

gt2 - tech21 (παρα πολυ καλο αλλα ηθελα αλλαγη προς κατι παρομοιο και λιιιιγο πιο "heavy")

dunlop wah  -  διοτι δεν χρησιμοποιω ποτε το συγκεκριμενο εφφε.  (το ιδιο ισχυει και για το τρεμολο της κιθαρας το οποιο ειναι τραβηγμενο πισω μονιμως)

 

πηρα μετα απο ψαξιμο και ακροασεις τα

 

marshall drivemaster

marshall shredmaster

tech21 double drive

boss reverb

 

και τα εβαλα με την σειρα:

dynassor - shredmaster-drivemaster-doubledrive-waterfall - ernieball - digidelay - reverb

 

υ.γ.

ηρθε και ενας tube preamp "rockmaster" - peavey o οποιος θα "καρφωθει" πανω στον power engine 60. οποτε αναμεινατε κλιπακια.

η κιθαρα που θα χρησιμοποιηθει ειναι η στρατ plus μου , στην οποια αλλαχτηκαν μαγνητες.

 

...επανερχομαι... 8) 8) 8)

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υ.γ.

ηρθε και ενας tube preamp "rockmaster" - peavey o οποιος θα "καρφωθει" πανω στον power engine 60. οποτε αναμεινατε κλιπακια.

 

Aπό ότι θυμάμαι είναι εξαιρετικός... και πάνω σε λαμπάτο κανονικό ενισχυτή, επίσης... αναμένουμε κλιψ!!!!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου