Προς το περιεχόμενο

my NEW pedalboard is... ready


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι φίλε ομοιοπαθής, αλλά τον Νοέμβριο... Αλλά ευτυχώς εγώ έχω ήδη πεταλιέρα και όχι πεταλάκια, οπότε δεν έχω ζήτημα. Καλή δύναμη...(στο να τελειοποιήσεις το pedal board εννοώ ;)  )

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ηλια , θελω να πιστεψεις πως εκτος απο ενα overdrive ...ΔΕΝ εχω σκοπο να αγορασω κατι αλλο για την συγκεκριμενη πεταλιερα....

 

Αυτόν τον μήνα ναι...

 

Μπαίνει Νοέμβρης σε λίγες μέρες όμως ;D

υπονοεις κατι που μου διαφευγει???????????/

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια πάρα πολύ απλή λύση - πατέντα που έχω σκεφτεί για τα "τσέρκια" έτσι ώστε να μην υπάρχουν καν έτσι όπως τα' βαλες (μόλις τώρα έμαθα ότι τα λένε έτσι):

 

Πάρε μονάχα δυο δαχτυλίδια από αυτά (δηλαδή ένα σχήμα 8), στην μια τρύπα βάλε τη βίδα που το συγκρατεί στη σανίδα και στην άλλη τρύπα ξεβιδώνεις τη μια βίδα από τον πάτο του πεταλιού, περνάς την τρύπα από μέσα και το ξαναβιδώνεις. Άυτό το κάνεις τέσσερις φορές σε κάθε πετάλι (στην καθεμιά απο τις τέσσερις βίδες τοποθετείς κι από ένα 8ρι), κι έτσι δεν περνάει καν αντιαισθητικά από πάνω.

 

Tι; Σου λείπει μόνο ένα overdrive; Aυτό θα το λες κι όταν αποκτήσεις το... μεθεπόμενο! Όσο για τον προκάτ χώρο στις πεταλιέρες, αυτός είναι ο λόγος που μέχρι σήμερα δεν έχω φτιάξει μόνιμη γιατί τα πετάλια μπαίνουν και βγαίνουν συνεχώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Πάρε μονάχα δυο δαχτυλίδια από αυτά (δηλαδή ένα σχήμα 8), στην μια τρύπα βάλε τη βίδα που το συγκρατεί στη σανίδα και στην άλλη τρύπα ξεβιδώνεις τη μια βίδα από τον πάτο του πεταλιού, περνάς την τρύπα από μέσα και το ξαναβιδώνεις. Άυτό το κάνεις τέσσερις φορές σε κάθε πετάλι (στην καθεμιά απο τις τέσσερις βίδες τοποθετείς κι από ένα 8ρι), κι έτσι δεν περνάει καν αντιαισθητικά από πάνω.

...

 

Bloody_sunday είσαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια πάρα πολύ απλή λύση - πατέντα που έχω σκεφτεί για τα "τσέρκια" έτσι ώστε να μην υπάρχουν καν έτσι όπως τα' βαλες (μόλις τώρα έμαθα ότι τα λένε έτσι):

 

Πάρε μονάχα δυο δαχτυλίδια από αυτά (δηλαδή ένα σχήμα 8), στην μια τρύπα βάλε τη βίδα που το συγκρατεί στη σανίδα και στην άλλη τρύπα ξεβιδώνεις τη μια βίδα από τον πάτο του πεταλιού, περνάς την τρύπα από μέσα και το ξαναβιδώνεις. Άυτό το κάνεις τέσσερις φορές σε κάθε πετάλι (στην καθεμιά απο τις τέσσερις βίδες τοποθετείς κι από ένα 8ρι), κι έτσι δεν περνάει καν αντιαισθητικά από πάνω.

 

Tι; Σου λείπει μόνο ένα overdrive; Aυτό θα το λες κι όταν αποκτήσεις το... μεθεπόμενο! Όσο για τον προκάτ χώρο στις πεταλιέρες, αυτός είναι ο λόγος που μέχρι σήμερα δεν έχω φτιάξει μόνιμη γιατί τα πετάλια μπαίνουν και βγαίνουν συνεχώς.

 

wow!!!! πως δεν το σκεφτηκα!!!!super!! το κανω κιολας τωρα αμεσως!!!

 

ως αναφορα για την g.a.s.ιτιδα που με διακρινει .....ρε παιδια.......αφου ΔΕΝ χρησιμοποιω αλλους ηχους για το παιξιμο μου. ουτε το τρεμολο/flanger/fuzz κλπ μου αρεσουν , ουτε octaver/pitch shifter κλπ χρησιμοποιω καθολου. γιατι να αγορασω???

ενταξει....εκτος απο ενα overdrive/distortion , δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που θα μου ειναι πραγματικα χρησιμο.... 8) 8) 8) 8) ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση, πιστεύω πως θα μπορούσες να είχες χρησιμοποιήσει σχεδόν τη μισή διάσταση ξύλου απο αυτη που έχεις χρησιμοποιήσει...!

Τα πετάλια είναι πολυυυυύ αραιά τοποθετημένα μεταξύ τους. Αν τα φέρεις όλα κοντά μεταξύ τους, σου περισεύει πολύς χώρος!! Αφού το έφτιαξες λοιπόν, βάλε κι άλλα πετάλια  :D :D :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση, πιστεύω πως θα μπορούσες να είχες χρησιμοποιήσει σχεδόν τη μισή διάσταση ξύλου απο αυτη που έχεις χρησιμοποιήσει...!

Τα πετάλια είναι πολυυυυύ αραιά τοποθετημένα μεταξύ τους. Αν τα φέρεις όλα κοντά μεταξύ τους, σου περισεύει πολύς χώρος!! Αφού το έφτιαξες λοιπόν, βάλε κι άλλα πετάλια  :D :D :D

 

 

μπορω να τα "συμμαζεψω" αλλα αν θα θελω να βγαλω ενα βυσμα απο καποιο , θα πρεπει να του βγαζω πρωτα το τσερκι.

 

σχετικα με την πατεντα του αγαπητου bloody_synday για το "οχταρι" -που περιγραφει πιο πανω- το δοκιμασα και συνεβη το εξης: εβγαλα ενα βιδακι δοκιμαστικα απο το boss tu2 και ειδα οτι

1.εχει μικρη διαμετρο στο κεφαλι της βιδας με αποτελεσμα να περναει ολοκληρη μεσα απο την τρυπα του "οχταριου".

2.πηρα λοιπον μικρες ροδελιτσες και το προβλημα αυτο λυθηκε , αλλα....δεν ειναι τοσο μακρια η βιδα ωστε να "ξαναπιασει" στο πεταλι.....

 

σε ορισμενα πεταλια που εχουν πιο μεγαλη διαμετρο στα βιδακια τους , δουλευει μια χαρα η πατεντα!!

 

προς το παρον αφησα τα "κουρδισμενα" πεταλια μου..στις "χειροπεδες "τους... ::) ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και οι ημερες μου ως ....βασιλια των πεταλιων :) εχουν οριστiκα περασει (ας οψεται η Tonelab)  ;D υπαρχουν πολυ καλυτερες λυσεις απο το τσερκι..

 

http://cgi.ebay.com/3M-DUAL-LOCK-SJ3560-1-inch-by-10-feet-roll_W0QQitemZ150173653737QQihZ005QQcategoryZ46742QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

αυτο το υλικο θα σε βοηθησει να εχεις τα πεταλια σου πιο κοντα μεταξυ τους και να τα βαζεις-βγαζεις πολυ ευκολα.

 

ειναι δε οτι πιο γερο υπαρχει (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξεκολησει)

 

και μια συμβουλη,φτιαξτην οσο πιο ΜΙΚΡΗ γινεται...οι τεραστιες πεταλιερες δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ πρακτικες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου