Προς το περιεχόμενο

Φθηνός λαμπάτος ενισχυτής.


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

o φθηνότερος full λαμπάτος ενισχυτής νομιζω ότι είναι ο Fender Pro Junior 15w με 10αρι ηχείο (περίπου 390 ευρω online βέβαια :wink: )

υπήρχε & ο πολύ καλός PEAVEY CLASSIC 20 αλλα δε βγαίνει πιά.

Πολύ καλή αγορά αν τον βρείς μεταχειρισμένο είναι και ο 25αρης PEAVEY BRAVO.

Oι behringer δεν είναι full λαμπάτοι....

Πάντως και ο μη λαμπάτος TECH 21 TRADEMARK 10 είναι εξαιρετικός για το σπίτι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα αμερικάνικα σάητ έχει τον blues junior 380$ δηλαδή περίπου 295 ευρώ, αν πούμε 1 ευρώ = 1,32 δολλάρια κι αναρωτιέμαι αν θα πέσει η τιμή στα ευρωπαϊκά σάητ [πχ thomann] σχετικά σύντομα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ακούσει καθόλου τον Epiphone Galaxie 10;

Κυκλοφορεί Ελλάδα;

All-tube Class A design (12AX7 and 6L6 tubes).

10W. 10" Celestion Tube 10 speaker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει τον Galaxie αλλά πριν από λίγες μέρες είδα στα νέα του Harmony Central ότι θα βγάλει σύντομα η Peavey έναν λαμπάτο τον Valve King 50W με 499 περίπου δολάρια τιμή λίστας για Αμερική.Πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι πίο φτηνός cash και αν λάβουμε υπόψιν την διαφορά τιμών μεταξύ Ελλάδας-Αμερικής,τους έλληνες αντιπροσώπους(στην omikron control είναι πάντως προσγειωμένοι),κλπ πιστεύω ότι θα τον έχεις με λιγότερα από 500€

Ο ενισχυτής αυτός ναι μεν θα έχει μεγαλύτερη ένταση αλλά θα έχει και πολύ παραπάνω gain από τον galaxie 10W αφού έχει παραπάνω λυχνίες στην προενίσχυση.επομένως με έναν ενισχυτή σαν τον peavey γλιτώνεις τα χρήματα που θα έδινες σε πεταλάκια distortion αν έπαιρνες τον epiphone

Θα τον έχεις στο σπίτι σε χαμηλά μόνο volume(αυτό είναι ίσως το μόνο μειονέκτημα) και θα τον βγάζεις και βόλτα στα live για να τον ανοίγεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως νομίζω ότι "λαμπάτος ενισχυτής" και "για το σπίτι" δεν ταιριάζουν και πολύ :D

Εκτός αν μπορείς να παίζεις σε πολύ μεγάλες εντάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι αλήθεια αλλά γιατί με έναν solid state μπορείς να ανεβάσεις εντάσεις στο σπίτι;Ή μήπως παίζει καλύτερα ο solid στις χαμηλές εντάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να πω και εγώ με τη σειρά μου οτι ο Fender junior είναι καταπληκτικός ενισχυτής! Αξίζει τα λεφτά του για χρήση στο σπίτι και σύμφωνα με πολλόυς ηχολήπτες θεωρείται πολύ καλός και για studio.

 

Αν θυμάμαι καλά έχει μόνο ενα volume και ενα tone. Ανάλογα πόσο δυνατά τον βάzεις αρχίζει να μπαινει και το overdrive.

 

Μια 12ΑΧ7(ECC83) στην προενίσχυση και μια EL84(6BQ5) στο power stage αν πάλι θυμάμαι καλά και solid state rectification.

Keep it simple!

 

bye

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι αλήθεια αλλά γιατί με έναν solid state μπορείς να ανεβάσεις εντάσεις στο σπίτι;Ή μήπως παίζει καλύτερα ο solid στις χαμηλές εντάσεις;

 

Είναι μερικοί (solid state) που παίζουν πολύ καλά και χαμηλά αλλα και δυνατά ενω η λάμπα χαμηλά δεν παίζει (τουλάχιστον όσους έχω δοκιμάσει εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου