Προς το περιεχόμενο

Φθηνός λαμπάτος ενισχυτής.


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξαναφέρνω το θέμα πάνω γιατί, ψάχνοντας για έναν λαμπάτο ΦΘΗΝΟ μεγαλούτσικο ενισχυτή, βρήκα αυτόν:

http://www.dv247.com/guitars/ashton-vp50-all-tube-50w-guitar-combo--44396

 

Ψάχνοντας στο forum βρήκα μια αναφορά σε αυτόν παλιότερα (από τον metalmike, νομίζω) αλλά τιπτες άλλο...

 

Γνωρίζει κάποιος τίποτα; Η τιμή του είναι άκρως δελεαστική, πάντως!

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επισης μια πολυ τιμια επιλογη ειναι ο Line6 spider valve.Εχει και modelling ενισχυτων οποτε ισως καποιοι πουν οτι δεν ειναι full λαμπατος.Εγω προσωπικα τον ακουσα και εμεινα βλακας.Για τα λεφτα του δεν παιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Noblues είδες πόσο τραγικά είναι τα πράγματα ? ούτε που το πίστευες ότι κάνει 730¤. Στον thomann έχει 399¤ και στην Αμερική 299¤.

Να ρωτήσω κάτι άλλο: ο thomann και γενικά μουσικά μαγαζιά του εξωτερικού κάνουν καλύτερη τιμή από αυτή που γράφουν ή είναι ήδη με έκπτωση. Γιατί εδώ για παράδειγμα ναι μεν γράφει 730 όμως οποιοσδήποτε σου κάνει τουλάχιστον 10-15% έκπτωση (μετρητά πάντα).

 

Απ' όσο ξέρω στο thomann και στο musicstore σου κάνουν καλύτερη τιμή (Netto) - μόνο αν δώσεις επαγγελματικό ΑΦΜ - και σου αφαιρούν το ΦΠΑ ! Έτσι πήρε ένα φιλαράκι μου τα τύμπανα του και γλίτωσε το 21% ΦΠΑ! Ψάξτο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα!!

 

Ψάχνω κι εγώ έναν φθηνό (κατά δύναμη) λαμπάτο ενισχυτή,για το σπίτι αρχικά,αλλά θέλω να προβλέψω και για λάιβ,οπότε να έχει μία κάποια δυνατότητα για υψηλές εντάσεις...

 

 

Δεν σκοπεύω να παίξω μαίτσαλ,κυρίως για μπλουζ,αλτέρνατιβ ροκ (γκραντζ,ίντι και στόουνερ πχ),αλλά θα μου άρεσε να έχει καλά καθαρά.Βρωμιά καλή δεν χρειάζεται να έχει ο ενισχυτής,έχω εγώ  :P

 

Αν λέω και καμιά βλακεία σχωρέστε με,είμαι και ολίγον (έως...πολύ) άσχετος,δεν το κρύβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τον Fender Pro Junior! http://www.fender.com/en-GR/products/hotrod/models.php?prodNo=2230300

 

Υπέροχος ενισχυτής με αρκετά watt για σπίτι και για live με το μόνο αρνητικό για κάποιους την απουσία 12ιτζου ηχείου(έχει 10αρι)!Παρόλα αυτά,θεωρώ πως έχει αρκετό headroom για το wattage του και προσωπικά δε θα έμπαινα στο τρυπάκι να κοιτάξω πιο φθηνό ενισχυτή....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wattage πιστεύεις ότι είναι αρκετό για μικρομεσαία μαγαζιά?

 

και εάν ναι,σε πιο μεγάλα μπορείς να βάλεις μικρόφωνο αν δεν κάνω λάθος??

 

Όπως είπα,είμαι...έως πολύ άσχετος!

 

Φαίνεται αρκετά καλή επιλογή αν είναι αρκετή η δύναμή του!Ευχαριστώ!

 

edit:Επίσης (σας ψιλοέπρηξα,ζητώ την κατανόησή σας), τα 50 Watt του MARSHALL MA50C,δεν πιστεύεις ότι αξίζουν τα (διόλου ευκαταφρόνητα,βέβαια) 90 ευρώ παραπάνω από όσα θα έδινα για τον Junior?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφάσισε πρώτα τι ΗΧΟ θέλεις και μετά κοίτα τα βατ

 

και κοίτα και τούτους εδώ

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=tube_guitar_combos&bf=bugera&oa=pra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wattage πιστεύεις ότι είναι αρκετό για μικρομεσαία μαγαζιά?

 

και εάν ναι,σε πιο μεγάλα μπορείς να βάλεις μικρόφωνο αν δεν κάνω λάθος??

 

Όπως είπα,είμαι...έως πολύ άσχετος!

 

Φαίνεται αρκετά καλή επιλογή αν είναι αρκετή η δύναμή του!Ευχαριστώ!

 

edit:Επίσης (σας ψιλοέπρηξα,ζητώ την κατανόησή σας), τα 50 Watt του MARSHALL MA50C,δεν πιστεύεις ότι αξίζουν τα (διόλου ευκαταφρόνητα,βέβαια) 90 ευρώ παραπάνω από όσα θα έδινα για τον Junior?

Ουσιαστικά και πρακτικά,σε οποιονδήποτε ενισχυτή μπορείς να βάλεις μικροφωνο.Και συντριπτικά,η πλειοψηφία είναι να ακούγεται καλύτερα από το υποτιθέμενο "line out" του ενισχυτή!Επίσης τον ενισχυτη που σου πρότεινα γιατί είναι φορητός,εύηχος και εδώ μέσα στο φορουμ έχω ακούσει πως έχει βγει και σε live "σταδίου"!Όσον αφορά τον Marshall που μου λες δεν έχω άποψη,αλλά καλό θα ήταν να προτιμήσεις έναν ενισχυτή ανάλογα το είδος σου(το οποίο και δε μας έχεις πει)Εμένα πχ προσωπικα μου αρεσουν οι καθαροί ενισχυτες,όπου τα εφε θα είναι αυτά που θα χρωματίζουν την όλη κατάσταση! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά και πρακτικά,σε οποιονδήποτε ενισχυτή μπορείς να βάλεις μικροφωνο.Και συντριπτικά,η πλειοψηφία είναι να ακούγεται καλύτερα από το υποτιθέμενο "line out" του ενισχυτή!Επίσης τον ενισχυτη που σου πρότεινα γιατί είναι φορητός,εύηχος και εδώ μέσα στο φορουμ έχω ακούσει πως έχει βγει και σε live "σταδίου"!Όσον αφορά τον Marshall που μου λες δεν έχω άποψη,αλλά καλό θα ήταν να προτιμήσεις έναν ενισχυτή ανάλογα το είδος σου(το οποίο και δε μας έχεις πει)Εμένα πχ προσωπικα μου αρεσουν οι καθαροί ενισχυτες,όπου τα εφε θα είναι αυτά που θα χρωματίζουν την όλη κατάσταση! ;D

 

 

Βασικά σας είπα στο πρώτο ποστ πάνω κάτω τι μου αρέσει :D

 

Κι εγώ θέλω καθαρό ενισχυτή,κι εγώ θέλω τα εφέ να χρωματίζουν την κατάσταση  :P

 

Οπότε ίσως ο Μάρσαλ δεν είναι η καλύτερη επιλογή!

 

αποφάσισε πρώτα τι ΗΧΟ θέλεις και μετά κοίτα τα βατ

 

και κοίτα και τούτους εδώ

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?gf=tube_guitar_combos&bf=bugera&oa=pra

 

Θέλω να υπάρχει ευελιξία στον ήχο...Μου αρέσουν τα καλά,'γεμάτα' καθαρά,ε και από εκεί και πέρα ψάχνω τον τόνο με πεταλάκια,άλλη κιθάρα κλπ...

Γενικά όπως είπα δεν πρόκειται να παίξω πολύ extreme πράγματα!

 

Τα βατ τα κοιτάω,γιατί δεν θέλω μετά από 2 χρόνια να αλλάζω ενισχυτή,μου αρέσει αυτό που αγοράζω,να ξέρω πως μπορώ να το κρατήσω για πολύ καιρό!!

 

Θα κοιτάξω και τους ενισχυτές που μου προτείνατε..Φχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου