Προς το περιεχόμενο

Φθηνός λαμπάτος ενισχυτής.


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ακουσει απο πολλους που λενε οτι καποια μοντελα τρανζιστορ εχουν καλυτερο καθαρο καναλι ακομα και απο λαμπατους ενισχυτες οποιαδηποτε και αν ειναι η ενταση... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως και ο μη λαμπάτος TECH 21 TRADEMARK 10 είναι εξαιρετικός για το σπίτι...

 

Όταν λέμε "για σπίτι" φαντάζομαι ότι μιλάμε για λογικές εντάσεις διαμερίσματος,δηλαδή πολύ μικρές.Πόσο δυνατά όμως μπορεί να παίξει ο μικρός tech21;Αρκεί για τζαμάρισμα με έναν ήσυχο drummer;

 

Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω ενισχυτή και προβληματίζομαι μήπως ο tech21 trademark 60 είναι υπερβολικά δυνατός για χρήση σε διαμέρισμα.

 

Ο προβληματισμός μου έχει και άλλα σκέλη,αλλά δεν θέλω να χαλάσω (τελείως) το θέμα και θα ανοίξω ξεχωριστό εν καιρώ....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς και τους VOX AD30VT & AD50VT ?.

Πολλοί έχουν ενθουσιαστεί με τον ήχο τους και επίσης έχουν και ενα ρυθμιστικό έντασης για να πάιζουν καλά και σε χαμηλές εντάσεις.

 

Εγω εχω ενα Roland Cube30 και παίζει πολύ καλά και στο σπίτι και στην πρόβα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε "για σπίτι" φαντάζομαι ότι μιλάμε για λογικές εντάσεις διαμερίσματος,δηλαδή πολύ μικρές.Πόσο δυνατά όμως μπορεί να παίξει ο μικρός tech21;Αρκεί για τζαμάρισμα με έναν ήσυχο drummer;

 

Κοίτα οι ενισχυτές έχουν ενα ποντεσιόμετρο που λέγεται volume όταν το γυρνάς πρός τα αριστερά χαμηλώνει η ένταση & το αντίστροφο γίνεται όταν το γυρνάς προς τα δεξιά :lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα ΟΛΟΙ οι ενισχυτές κάνουν για το σπιτι (για αυτό άλλωστε εχουν & master volume..) εγω πχ εχω για home use τον ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ισως ενισχυτή που κατασκευάστηκε ποτε,εναν MESA BOOGIE MARK III, χωρίς να έχω κανενα πρόβλημα.

 

 

Μια και απο ότι λές θα υπάρχει και ντράμμερ στο διαμέρισμα(!) δεν νομίζω να ενοχλήσει ο ενισχυτής(!) πάντως ο TECH21 είναι μια χαρά,πολύ δυνατός.

Βρες τον ενισχυτή που σου αρέσει & χαμήλωσε το volume όταν θες λιγότερη βαβούρα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι σπίτι έχεις!Όλοι οι ενισχυτές είναι για σπίτι αν αυτό είναι μονοκατοικία.ΧαΧα!Αντίθετα αν μένεις σε πολυκατοικία και έχεις κανένα στριμμένο γείτονα δεν σε σώζει ούτε το τσιγαρόκουτο ministack της Marshall!

Toν trademark 60 τον έχει ένας φίλος στο σπίτι του και ναι είναι πολύ δυνατός ενισχυτής.Πολύ καλά καθαρά αλλά το γκάζι του δεν με τρέλλανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,τότε η μόνη λύση είναι η ακουστική μέσα στη ντουλάπα (ή ενα "ατύχημα" :lol: του γείτονα....)

 

πάντως αντιμετωπίζοντας το θέμα καθαρά νομικά,έκτος των ωρων κοινης ησυχίας και μέσα σε λογικά πλαίσια (δηλ. την "λογική" ένταση ενος στερεοφωνικού ) μπορείς να παίξεις όσο θέλεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ αυτά που χω διαβάσει υποτίθεται ότι σε solid state

βγάζει περίπου το ίδιο σε όλες τις εντάσεις, και σε λάμπα

ίσως χρειάζεται ένας power attenuator ή κάτι τέτοιο,

για να παίζει καλά και σε χαμηλές εντάσεις.

 

ο ΤΜ60 είναι οκ όταν παίζει χαμηλά;

συνήθως σε ποιο νούμερο έχει ο φίλος σου την ένταση σπίτι του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πώ,εμένα δεν μου άρεσε ιδίως το γκάζι σε χαμηλές εντάσεις.Γενικά όμως όποιον ενισχυτή και να έχω ακούσει είτε solid είτε λάμπα δεν βγάζει καλό ήχο σε χαμηλή ένταση.Τώρα σε τι volume παίζει στο σπίτι,τι να σου πώ,δεν τον έχω ρωτήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε "για σπίτι" φαντάζομαι ότι μιλάμε για λογικές εντάσεις διαμερίσματος' date='δηλαδή πολύ μικρές.Πόσο δυνατά όμως μπορεί να παίξει ο μικρός tech21;Αρκεί για τζαμάρισμα με έναν ήσυχο drummer;

[/quote']

 

Κοίτα οι ενισχυτές έχουν ενα ποντεσιόμετρο που λέγεται volume όταν το γυρνάς πρός τα αριστερά χαμηλώνει η ένταση & το αντίστροφο γίνεται όταν το γυρνάς προς τα δεξιά :lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα ΟΛΟΙ οι ενισχυτές κάνουν για το σπιτι (για αυτό άλλωστε εχουν & master volume..) εγω πχ εχω για home use τον ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ισως ενισχυτή που κατασκευάστηκε ποτε,εναν MESA BOOGIE MARK III, χωρίς να έχω κανενα πρόβλημα.

 

 

Μια και απο ότι λές θα υπάρχει και ντράμμερ στο διαμέρισμα(!) δεν νομίζω να ενοχλήσει ο ενισχυτής(!) πάντως ο TECH21 είναι μια χαρά,πολύ δυνατός.

Βρες τον ενισχυτή που σου αρέσει & χαμήλωσε το volume όταν θες λιγότερη βαβούρα :wink:

 

Ποτενσιόμετρο είναι αυτό το κουμπάκι που γυρνάει δεξιά-αριστερά,ε;Και γράφει και πώς-το-είπες-volume;¶κου τι μαθαίνει κανείς στο noiz! :D

 

Drummer δεν υπάρχει στο διαμέρισμα,ενοείται!Απλά θέλω να μάθω τι δυνατότητες έχει ο μικρός tech21,από τη στιγμή που θα είναι ο ένας και μοναδικός ενισχυτής μου...

 

Καλά έκανα και έψαχνα σπίτι με κουφούς γείτονες!Αλλά δεν υπάρχουν γαμώτο!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσο ήμουνα φοιτητής στη Θεσσαλονίκη στο πρώτο μου σπίτι είχα δίπλα μια γριούλα η οποία ήταν ημίκουφη!!!Το κουφό ήταν ότι αντί να την ενοχλώ εγώ με ενοχλούσε αυτή γιατί έβαζε πολύ δυνατά την τηλεόραση με λάμψη κλπ. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου