Προς το περιεχόμενο

tc electronic nova system vs boss gt10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,σκεφτομαι να παρω μια high end πεταλιερα και να πουλησω μερικα πεταλακια που εχω,ειμαι αναμεσα σε boss gt10 k tc electronic nova system,τις εχω ακουσει μονο απο το youtube γι'αυτο θα ηθελα την αποψη σας. παιζω blues,alterative rock,hard rock,και λιγο heavy. θελω να με καλυψει σε ολους αυτους τους ηχους,και ενα βασικο θεμα ειναι να μην ακουγεται πολυ ψηφιακη και fake,η τιμη στο thomann ειναι πανω κατω το ιδιο.ποια ειναι τα κυρια μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα τους!

 

ο εξοπλισμος μου ειναι,gibson les paul std,fender stratocaster deluxe jpn. fender vibrolux reverb lampatos, zt the lunch box

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε το θεματα κατω απο το δικο σου.

Ειδικα η TC εχει συζητηθει μεχρι αηδιας (πρεπει πλεον να ειναι 2η μετα την ...ξερετε ποια).

Και θα βρεις πολλα και για τη GT-10.

Αν εχεις καμια απορια (αν και θα βρεις πολυ υλικο) εδω ειμαστε. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κάτοχος του tc και είναι οτι λένε οτι είναι.Αν το προτιμήσεις να ξέρεις θέλει καλο ενισχυτη και ένα wha.Για μένα δεν θεωρω οτι υπάρχει καν αυτο το vs που θέτεις.Προσωπικά δεν μου αρέσει μια η boss παρα τα πολλά features που έχει.Το μονο vs που μου έρχεται είναι το NS,M13,RP1000 που και πάλι δεν υπάρχει γιατι είναι άλλης φιλοσοφιας το καθένα.Σαν all in one λύση μόνο το rp πάντως.Μη ξεχνας και την tonelab η οποια ειναι πολυ φθηνη πλεον(250) και είναι δοκιμασμένη και ποιοτικη λύση.Aπο όλα αυτα θα προτιμουσα το rp1000

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κι εγω κατοχος μιας tc και ειναι πραγματικα πολυ καλο εργαλειο...βεβαια εγω δεν εχω τρελο κολλημα με παλαβα εφφε διαστημικα και τετοια...απλα και καλα γιατι δεν εχω και υπομονη να φτιαχνω ομως δινω τρελλη σημασια στο overdrive/distortion και ειναι καταπληκτικο...οτι καλυτερο εχω ακουσει..πολυ γλυκο...θα χτυπησω οπωσδηποτε και το nova drive  για να εχω ακομα περισσοτερες επιλογες....πολυ καλη πεταλιερα αλλα αν ειχα φραγκα θα πηγαινα καρφι στο g system η gforce με midi...

 

στο μελλον δεν αποκλειεται να χτυπησω και δευτερη αν την βρω σε καλη τιμη γιατι εχω  5 ενισχυτες και θελω τουλαχιστον τους 2 να τους χρηιμοποιω σε a/b system

 

χτυπα την αφοβα...να ξερεις πανως πως οτι μηχανημα και να παρεις αν το ρυθμισεις σωστα με εναν καλο ενισχυτη θα κανεις αριστα την δουλεια σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω με αυτη τη λογική το πήρα το ns.λιγα και καλα(αν οχι καλύτερα).Eιναι ο πυρηνας του g system με ενα αναλογικο τμήμα od,ds(βασισμενο στο nova drive χωρις τα εξτρα) οποτε απο ποιοτητα ξερεις που κυμαινεται.βεβαια αμα θες και τρελα πράματα μια χαρα τα βγάζει(οχι synth και τετοια) μια και που εχει πολυ παραμετροποιηση και με μεγαλο ευρος.τα drive είναι οντως πολυ καλα.Εγω συνήθως έχω και ενα bad monkey απο μπροστα και ταιριαζει πολυ ωραια με το distortion του NS για gain stacking.Στεκεται μια χαρα και μονο του αλλα και κανα 2 drive ακομα(π.χ.για πιο heavy) και ενα wha το συμπληρωνουν.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια,τωρα γερνω περισσοτερο σε nova system! αν και εχω ακουσει καλα λογια και για τη rp1000 kai rp500!  την tonelab le που τη βρηκες 250?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  την tonelab le που τη βρηκες 250?  :D

οχι le αλλα se, υπηρχε εχθες στις αγγελιες στα 250 ευρω... πριν προλαβω να το σκεφτω ομως και εγω να αφησω τα πεταλακια που με τοσο κοπο και χρημα μαζεψα μεχρι να φτιαξω τον ηχο μου ειχε εξαφανιστει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο guitare playback είχε τόσο αλλά μπηκα τώρα και δεν είχε.μπορει απλα να τελειωσε και να ξαναερθει σε μερικες μέρες.Πάντως πιστευω οτι το rp1000 είναι πιο καλη αγορα απο την tonelab για πολλους λόγους που έχουν αναφερθει(καλυτερο control,wha,comp) και απο οσο λενε χρηστες που είχαν και τα 2 εχε και καλυτερο ηχο.Και για άτομα οπως ο άγγελος που έχει μαζεψει πεταλακια έχει stomp loop για να κρατησει οσα θέλει.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντεξα,παραγγειλα το nova system,ανυπομονω να το δοκιμασω ;D,ευχαριστω για τις αποψεις σας και τη βοηθεια!

 

keep on rocking! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια!υποψιν μονο να ρυθμίσεις το gain εισοδου και εξοδου.Πολλοι το ξεχνάνε αυτο και πάνε κατευθειαν και παίζουν.Αν χρειαστεις τιποτα tips ρωτα.Όπως ολα αυτα τα μηχανάκια θέλει το καιρο του για να το μάθεις.Οχι τοσο στα drive(2 ειναι ολα και ολα) αλλά σιγουρα οσο αφορα τα υπολοιπα.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου