Προς το περιεχόμενο

V-Synth GT(XT) OR Virus TI


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

....Αν δηλαδη σου λέγανε διάλεξε ΕΝΑ μονο synth να έχεις ... τι θα επερνες???

 

 

Σ αυτη την περίπτωση μονο ενα oasys θα σου εκανε ....ή ενα workstation τελοσπάντων

 

Εχε υπόψη σου οτι το να χρησιμοποιήσεις το ti σαν κάρτα ηχου ειναι λιγο παρακινδυνευμένο.

Πρεπει να χεις ενα πολυ καλα σεταρισμενο συστημα για να δουλεψει και Virus Control και πολλά tracks

και arp sync και καρτα ήχου.

 

Επισης εφοσον εχεις ηχους απο absynth,fm7,albino etc,ποσο παραπανω καλυτερους ήχους θες?

Κανενα απο τα δυο αυτα synth που εχεις καταλήξει δεν μπορεί να τα αντικαταστήσει όλα.

Μπορεις απλώς να οργανώσεις καλυτερα το setup σου και στην αναγκη δούλεψε με 2-3 απ αυτά.

Οσον αφορα το pc θα μπορούσες να κανεις ενα ξεχωριστό music partition πιο καθαρό και ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξεκινήσω ανάποδα

 

....τοτε με ENA μονο μηχάνημα με ΕΝΑ User Interface με ενα πραμα τελοσπάντων θα μπορώ να κάνω οτι  κάνουν σχεδόν ολα  τα VSTs και ακομα πιο πολλά και με καλύτερη ποιότητα (για την ποιότητα το ξέρω ήδη).Σωστα???

 

δυστυχώς λαθος.δεν υπάρχει ένα synth to rule them all. το virus είναι εξαιρετικό synth δεν παύει όμως να είναι κυρίως virtual analog δλδ προσπαθει να έχει τον ήχο των παλιών κλασσικών αναλογικών synth σε συνδυασμό με καινουργια εφφέ,modulations κλπ. το concept αυτό είναι παλιό. φοβερός ήχος, για συγκεκριμένα όμως πράγματα.

 

με το v-synth καλύπτεις μεγαλύτερη ηχητική παλετα και παλι όμως αυτό που κάνει πολύ καλα είναι η τροποποιηση σε εξωφρενικό βαθμό των samples,loops. το virtual analog part δεν είναι τόσο καλό όσο του virus

 

αλλα με κούρασε το γεγονός οτι απο τις πολλές επιλογές και τα διαφορετικά UI πλεον δεν ξέρω που να ψάξω για εναν ήχο που έχω στο μυαλό μου ... ε

 

δεν είχα στο μυαλό μου να σου προτείνω το kore,όμως πλακα-πλακα αυτό κανει. ενοποιεί σε ένα gui όλα τα synth της ni ,ψάχνεις ευκολα και γρήγορα όλους τους διαθέσιμους ήχους και με συγκεκριμένα knobs - macros πειράζεις τις ίδιες κλασικές παραμέτρους που πειράζεις σε κάποιο synth. έχει πολύ καλά synth η ni,τώρα για το αν λειτουργει σωστά όπως το διαφημίζουν,τι να σου πω? μόνο το demo video έχω δει...

 

Το μόνο κομμάτι του Total Integration που ενδιαφέρει (εκτος απο back up, preset store...etc) ειναι το USB link .

Δηλαδη να στέλνω τα midi parts στο synth ... οσα απευθυνονται στο synth να τα κάνει audio απο τα engines του και τα υπολοιπα (πχ kontact ) να τα επεξεργάζεται σαν καρτα ήχου και να ακουω το τελικό αποτελεσμα με τη μία ...

 

αυτό γίνεται αν χρησιμοποιείς την κάρτα ήχου του virus

 

Δηλαδη File-Export-Audio Mixdown με ένα κλικ έχεις demo απο ενα κομμάτι που αποτελείται πχ απο Kontact, Virus και Groove agent.

 

εδώ κάπου σε έχασα,δε κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς

 

γινετε σωστά η Crashαρει σαν το χειρότερο windows.

 

αν έχεις καποια καλη καρτα ήχου καλυτερα είναι να το αποφυγεις

 

Για αυτο και δεν θεωρω επιλογή τα αναλογικά (Dave smith πχ), αλλα ούτε και τα VA που βγάζουν audio μόνο

 

πάλι δε το κατάλαβα αυτό. τα συνθ απο το 84 και μετά έχουν και midi in/out. μπορείς να στέλνεις midi parts απο το sequencer σου σε όλα. στο μόνο που ξεχωρίζει το ti είναι πως αυτή η συνδεση (midi in/out) μπορεί να γίνει και με το usb και το οτι έχει αμφίδρομη επικοινωνία με το vst plug in.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnnyk

....σκέψου επίσης τον συνδυασμό  αυτού  με  αυτό

με ποιο??? δε βλεπω κατι ???

 

στο κομμάτι που λες οτι με εχασες εννοω οτι επειδη έχει καρτα ήχου το virus δεν χρειάζετε να παιρνεις το audio μεσω analog outputs, αλλα απο την USB οποτε χωρις καμοια αλλη συνδεση μπορεις να γραψεις ενα κομμάτι με καποια tracks για Virus , καποια VSTs κλπ...

Τωρα θα μου πεις θα χωσεις 1800 ... και θα σκεφτείς ενα μικτη ή μια καλυτερη  καρτα ήχου  με περισσότερα in/outs .... OK Σωστό και αυτό

Η αν παλι εχω καταλάβει καλα μέσω του VST να παίρνεις τον ήχο του Virus (πάλι απο USB) σαν να ήταν VST και να μιξάρετε real time απο Nuendo/καρτα ηχου PC

 

Σιγουρα καταλαβαίνω τον προσανατολισμό του Virus και του V-Synth  ... και οταν λέω ΕΝΑ Synth εννοώ για αυτό τον τομέα

Και για αυτο και μου αρεσει καλύτερα το V-Synth .... ναι μεν χειρότερο VA ... αλλα περισσότερο εύρος (πάντα μεσα σε κάποια πλαισια)

Στο αρχικο post διευκρινίζω οτι οι ήχοι που θέλω να δημιουργήσω θα είναι electro-lounge-ethnic-dance .... πάντα λοιπον σε αυτα τα πλαίσια και μονο Synth ... οχι sampler (παιζει Kontakt) ... oxi workstation (παζει Nuendo) ΜΟΝΟ rack (δεν παιζει χωρος/extra χρημα για βαρυκεντρισμενα και υπάρχει ήδη κλαβιέ) ... εε οi vocoderss ... arps... και άλλα που έχουν τα Virus και XT .. χαμενα δεν θα πάνε

,οπως επίσης και τα εφε τους που τα περνας σε ότι ήχο θές

 

S4410

αυτα που γράφεις τα κάνω ήδη μέχρι σήμερα .Οσο για τα optimizations που λές επισης αυτα και άλλα πολλα (διπλοι γρηγοροι δίσκοι, ghost images ... etc)... Για να μήν πάει αλλου το thread απλα θα σου πώ οτι και παλι εχω καταλήξει ,ΓΙΑ SYNTH μονο και για το φασμα ήχων που αναφέρω πιο πανω, σε Hardware synth ...

Δε λέω οτι τα synth VSTs δεν αξίζουν ... αυτη η αποφαση ειναι και μέρος της διαθεσης/χαρακτήρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά και το Korg m3 έχει πολύ καλή συνεργασία με το pc. Ρίξτου μια ματιά.

 

Όσο για το saw και το supersaw ή όπως αλλιώς το ονομάζει η οποιαδήποτε εταιρία, νομίζω ότι το παιχνίδι το κερδίζει χαλαρά η ρολαντ. Όπως και να το κάνουμε είναι ο ήχος κατατεθέν της.

 

Άσχετο αλλά κοίτα και το alesis fusion. Κάποιος να ανάψει 1 λαμπαδούλα στην alesis που το έχει τόσο φθηνά!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnnyk

....σκέψου επίσης τον συνδυασμό  αυτού  με  αυτό

με ποιο??? δε βλεπω κατι ???

 

 

είναι link το "αυτού" κ "αυτό"

ασχετο,αλλα θα επρεπε να ξεχωρίζουν οπτικά τα link ,όπως ξεχώριζαν στο παλιο noiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ τα βρήκα απο το source της σελίδας

εννοείς

 

http://www.rekonaudio.com/VES_Virus.php

 

οποτέ σου κάνει το C κάπως σαν TI.... Καλό φενεται... audio μεσω USB παίρνεις όμως????

Επίσης που βρίσκεις καινούργια C, Indigo 2 κλπ???

Βρισκεις? η μονο αγγελίες μεταχ.??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά και το Korg m3 έχει πολύ καλή συνεργασία με το pc. Ρίξτου μια ματιά.

 

Όσο για το saw και το supersaw ή όπως αλλιώς το ονομάζει η οποιαδήποτε εταιρία, νομίζω ότι το παιχνίδι το κερδίζει χαλαρά η ρολαντ. Όπως και να το κάνουμε είναι ο ήχος κατατεθέν της.

 

Άσχετο αλλά κοίτα και το alesis fusion. Κάποιος να ανάψει 1 λαμπαδούλα στην alesis που το έχει τόσο φθηνά!!!

 

καλα φενονται δε λέω ... αλλα δεν τα κοιτάω και πολύ γιατι δεν θελω workstation .... και θέλω μονο rack ... και θα ήθελα δυντατότητες Integration με PC οπως το V-synth και το Virus.

Θελω δηλαδη τα λεφτα να πάνε ολα σε synthesis συνατότητες μονο.Να μην πληρωσω ούτε πληκτρα, ουτε μνημες-δισκους, sequencers κλπ...

 

Ευχαριστώ παντως για την ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου