Προς το περιεχόμενο

Απευθυνεται σε οσους ξερουν απο fender......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον η μεγαλη αποφαση παρθηκε ,θα αγοραστει αυτη την εβδομαδα η deluxe HSS μια τελευταια ερωτηση, alder ή ash και ποιες οι διαφορες??? απο οσο ξερω το ash εχει περισσοτερο σκασιμο ισχυει? και τελος η ταστιερα να ειναι rosewood ή maple.......ευχαριστω...

 

θεωρητικα υπαρχουν διαφορες μεταξυ των ξυλων, αλλα στην πραξη θα παρεις αυτο που θα σου αρεσει (ηχητικα αν ψαχνεις ηχο, αισθητικα αν ψαχνεις εμφανιση...)

 

Το ash ειναι πιο Percussive, punchy και εχει πιο πολλα πριμα/μπασσα και λιγοτερα μεσαια.

Το alder ειχει πιο even "μπουκετο"...

Ενα maple/rw μανικι θα ειναι λιγο πιο "στρογγυλο" στο ηχο ενω το maple /maple πιο τσιμπητο...

 

...Παντα στη θεωρια. Η πραξη εχει αποδειξει τρελλες διαφοροποιησεις...

 

Δοκιμασε, παιξε, παρε.

 

that's Fender!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

alder ή ash και ποιες οι διαφορες??? απο οσο ξερω το ash εχει περισσοτερο σκασιμο ισχυει? και τελος η ταστιερα να ειναι rosewood ή maple.......ευχαριστω...

 

ΩΧ αμαν αμαν αμαααααααν....;D

 

Μόλις ρώτησες την ερώτηση η οποία "πλανάται" αναπάντητη εδώ και χρόοοονια σε όλα τα κιθαριστικά fora όλου του κόσμου...

 

"Αναπάντητη" από την άποψη ότι δεν υπάρχει 1 απάντηση αλλά ΠΟΛΛΕΣ.... ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τα δοκιμασω θα πρεπει να παω μεχρι την Deutschland (ειναι λιγο μακρια) και δεν καταλαβα ακριβως τα εξης:

 

Ενα maple/rw μανικι θα ειναι λιγο πιο "στρογγυλο" στο ηχο ενω το maple /maple πιο τσιμπητο...

 

 

κατα τα αλλα θα παιξει μαλλον η γνωστη αλανθαστη ''συνταγη''


  •  
    • ανοιγεις το site που εχει τις κιθαρες που θες..
    • κλεινεις τα ματια..
       
    • τοποθετεις το δεικτη του χεριου σου σε αποσταση απο την οθονη..

 

 

 

 

  • πλησιαζεις το δακτυλο και το ακουμπας στην οθονη.....
     
  • ανοιγεις τα ματια και παραγγελνεις αυτην που βλεπεις..
     
  • σβηνεις την δακτυλια που εχει αφησει το λαδωμενο δακτυλο απο την οθονη.....
     
     
  • ερχεται μετα απο 1 εβδομαδα..
     
  • την συνδεεις με τον ενισχυτη και εδω εχεις 2 επιλογες..
     
    α) πας στον καθρεφτη και μουτζωνεσαι.
     
    β)πας  στον καθρεφτη και φτηνεσαι να μην σε ματιασεις που εχεις τοσο ωραιο γουστο..
     
     
     

 

 

μην παρεξηγηθει κανενας για πλακα ηταν....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε rosewood ταστιερα,η maple θα σου φανει "περιεργη" αν αυτη ειναι η πρωτη σου επαφη με Fender (ηχητικα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει καμμια διαφορα τουλαχιστον μεσα απο τον ενισχυτη)

 

Παρε την alder ,οι ash ειναι συνηθως πολυ βαριες και θα σου κοπει ο ωμος... ;) (και εκει η επιλογη του ξυλου ηχητικα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν κανει  καμμια διαφορα τουλαχιστον μεσα απο τον ενισχυτη,το βαρος του ομως κανει και γενικα οι βαριες κιθαρες ειναι πιο πριμες με περισσοτερο "ξερη" συμπεριφορα και περισσοτερο sustain,συνηθως οι Φεντερακιδες τις ...προτιμουν ..ελαφριες... :) )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε rosewood ταστιερα,η maple θα σου φανει "περιεργη" αν αυτη ειναι η πρωτη σου επαφη με Fender (ηχητικα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει καμμια διαφορα τουλαχιστον μεσα απο τον ενισχυτη)

 

Παρε την alder ,οι ash ειναι συνηθως πολυ βαριες και θα σου κοπει ο ωμος... ;) (και εκει η επιλογη του ξυλου ηχητικα κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν κανει  καμμια διαφορα τουλαχιστον μεσα απο τον ενισχυτη,το βαρος του ομως κανει και γενικα οι βαριες κιθαρες ειναι πιο πριμες με περισσοτερο "ξερη" συμπεριφορα και περισσοτερο sustain,συνηθως οι Φεντερακιδες τις ...προτιμουν ..ελαφριες... :) )

 

 

τωρα μαλιστα ....ευχαριστω SF ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!να' σαι  καλα και ναι ειναι η πρωτη μου fender

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχετο. Η κιθάρα μου είναι από swamp ash .Οσοι ,μα όσοι την έπιασαν κατευθείαν είπαν ''ρε μλκ,πουπουλο είναι''.Το σώμα δεν είναι όυτε champered,ουτε λεπτό,ουτε μικρό....οπότε είναι και λίγο τι θα σου κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε και οι δικες μου ολες swamp ash ειναι & πιπουλα...αλλα τις εχω φτιαξει εγω και το παρηγγειλα ελαφρυ το σωμα......,οι ash deluxe δυστυχως ειναι συνηθως βαριες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκο!

c' est la vie!

 

Επίσης συμβαίνει τα τελευταία χρόνια η Fender στην σειρά deluxe στρατ να κάνει μια διαλογή ξύλων και να τοποθετεί lightweight alder or ash οπότε οι αποκλίσεις εκμηδενίζονται. Επίσης το ίδιο κάνει και σε όλες τις σειρές vintage. Δεν έχω πιάσει θεόβαρη deluxe strat or vintage με ash body τα τελευταία χρόνια (μετά το 2002).

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου