Προς το περιεχόμενο

Heavy Distortion απο Fender


gouzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ανοιξει κι ενα αλλο θεμα οπου αναρωτιομουν ποιον μικρο ενισχυτη θα περνατε για αγριο ηχο.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151034.msg151479#msg151479

 

Εχω δυο Fender ενισχυτες (Blues Jr + HotRod Deville) που με ικανοποιουν οσον αφορα τους Clean και Mild Overdrive ηχους.

Για πιο metal φαση ομως;

 

Ως πιο οικονομικη λυση (και ευελικτη) σκεφτηκα πρωτα κεφαλη αντι για combo και τον ενισχυτη μου ως καμπινα. Δεν ξερω. :-\

 

Τωρα σκεφτομαι αλλο: Preamp (κανονικο ή πεταλι τυπου v-twin) στο Poweramp του Fender. Τι λετε;

Θα ήταν καλη λυση; Ο τελικος θα αναπαραγει σχετικα πιστα τον ηχο του προενισχυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πιο metal φαση ομως;

 

ΑΛΛΟΝ ενισχυτη...ειπαμε εκαστος στο ειδος του & ο Λουμιδης στους καφεδες....(εχεις δει π.χ. ποτε τζαζιστα να παιζει με KRANK??? :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο Superfunk. Για μεταλ καταστάσεις δεν φημίζονται οι ενισχυτές της Fender.

 

Κάθε εταιρία αντιλαμβάνεται διαφορετικά το μέταλ.

 

Να φανταστείς πήρα JUMBO τάστα της Fender και ήταν όσο τα μαμίσια της Yamaha ERG-121  μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο metal φαση ομως;

 

ΑΛΛΟΝ ενισχυτη...ειπαμε εκαστος στο ειδος του & ο Λουμιδης στους καφεδες....(εχεις δει π.χ. ποτε τζαζιστα να παιζει με KRANK??? :))

 

Ρε δώσε εσύ και εγώ πάιζω,δεν υπάρχει πρόβλημα

 

H yamaha jumbo frets δεν έχει? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση πρώτη και πολύ κρίσημη

Για πόσα λεφτά μιλάμε;;

Και ερώτηση δεύτερη δωσε μας μερικές μπάντες ως παράδειγμα για τον ήχο που ψάχνεις περίπου ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αλλον ενισχυτη" δεν απαντηση στην ερωτηση μου. Ξερω τις αδυναμιες του σχηματος που προτεινω σε σχεση με εναν ενισχυτη σχεδιασμενο για αυτον το λογο. Ιδανικη λυση σιγουρα δεν ειναι. Λεω αμα θα γινει δουλεια ή θα'ναι πολυ μαπα.

 

Η ερωτηση μου στην ουσια ειναι: ποσο χρωματιζει ο τελικος; Ενας τετοιου ειδους προενισχυτης (πχ mesa v-twin, koch pedaltone, engl tube toner) θα ακουγεται καλα ή παντα θα ειναι Fender?

 

Δηλ ο Fender ειναι Fender λογω προ- ή και λογω τελικου;

 

Εγω ελεγα μεχρι 500 ΑΝ ειναι σχετικα καλη λυση. Αλλοιως παιρνω και κανα τετοιο:

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_head.htm

και γινεται καλυτερα η δουλεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω έχω έναν fender deluxe reverb και χρησιμοποιώ το tonebone hot british. Μπορω να πω ότι βγάζει αρκετό όγκο και το gain του είναι πολύ αλλα προς θεού δεν το θεωρώ μεταλλάδικο συνδυασμό.... Εμενα προσωπικά το gain μου περισσεύει αλλά δεν παιζω μεταλ.... Ελπίζω να βοηθησα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν σκοπεύεις να αλλάξεις ενισχυτή, κοίτα για κάποιο ποιοτικό πετάλι που κατά προτίμηση να δουλεύει και ως προενίσχυση. Το GT2 (αν δεν κανω λαθος) της tech21 είναι μια καλή λύση καθώς και το Bloody Mary της T-Rex, είναι αυτά που εμένα προσωπικά μου αρέσαν πολύ. Επίσης καλό είναι και το Distortus Maximus της Krank. Παντως να ξέρεις ότι δεν θα σου αποδώσουν τα μέγιστα με τους συγκεκριμένους ενισχυτές, διότι όπως είπαν και οι παραπάνω δεν είναι σχεδιασμένοι για τέτοιους ήχους. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο ακατάλληλοι πια, ώστε να πουλήσεις και να πάρεις άλλον ενισχυτή.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Koch είναι μια πολύ ποιοτική λύση.

Αν έχεις τα φράγκα στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, βγάζει βρώμα αβέρτα!

Αν πάλι θες κάτι πιο οικονομικό, είναι καλύτερα να πάρεις ένα πετάλι.

Και με ενισχυτή και με πετάλι θα την κάνεις τη δουλειά σου, το θέμα είναι πόσα μπορείς να ξοδέψεις.

 

Α, δεν νομίζω ότι ο fender θα παραμείνει fender, άμα του βάλεις ένα καλό πεταλάκι μπροστά. Θα το πάρει το gain, γιατί να μην το πάρει; Δεν επιρρεάζει τόσο πολύ το τελικό στάδιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου