Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καλωδίου - Κάνει τη διαφορά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μπορουμε ολοι εδω μεσα να ξεκινησουμε να παιζουμε μουσικη οπως ROCK, PUNK, κλπ οπου τα καλωδια εχουν τον... μεσαιο ρολο, που οντως τους αναλογει, και ουτε τον πρωτο ουτε τον τελευταιο...

 

Ενταξει, τεχνικες συζητησεις καλο ειναι παντα να γινονται, απλα τελευταια νιωθω περιεργα μια στο τοσο που μπαινω στο Νοιζ να βλεπω ΠΑΝΤΑ αμετρητα καινουργια θεματα για πραγματα που εχουν ειπωθει (αντι για καποιο ποστ σε ενα προυπαρχον ομοειδες θεμα).

Προς θεου δεν το λεω για το θεμα αυτο του παιδιου (και ποιος ειμαι εγω για να εχω λογο σε αυτο αλλωστε?)...

 

Και αυτα τα θεματα να αφορουν κατα 80% τεχνικες λεπτομερειες που θεωρουνταν ως και δευτερευοντες σε αλλες εποχες...

 

Μηπως χανουμε την ουσια στην σημερινη εποχη?

 

Μηπως, λεω μηπως, εχουμε γινει ολοι σημερα τρομεροι μουσικοι παραγωγοι, και ταυτοχρονα οι μουσικοι συνεχως λιγοστευουν?

Μηπως εχουμε παραμερισει την μουσικη για χαριν του ηχου της?

 

Σταθειτε λιγο να το σκεφτειτε αυτο, μην το προσπερασετε στα γρηγορα...

 

Τελοσπαντων... Ισως μου πειτε "τι θες και τα γραφεις αυτα ρε φιλε στο θεμα με τα καλωδια, εισαι οφ-τοπικ" κλπ...

 

Απλως μου 'ρθε να τα γραψω.

(Και αναρωτιεμαι αν στο κατω-κατω ειμαι ο μοναδικος μεσα στο Νοιζ με αυτην την ανησυχια...)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

3 λεξεις μονο:

 

1) ΜΑΚΡΥΑ

 

2) ΑΠΟ

 

3) MONSTER

Γιατί το λες αυτό; Εγώ είχα την εντύπωση ότι είναι από τα καλύτερα για μπάσσο, ειδικά αφού βγάζουν και τα bass series...

Εσύ ποιο μου προτείνεις, ως μπασσίστας ποιο χρησιμοποειείς; (Καλά δεν θυμάμαι; Μπάσσο δεν παίζεις κι εσύ;)

 

Οπότε συνοψίζοντας έχουμε τα SOMMER και KLOTZ...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ποτε δνε καταλαβα διαφορα στον ηχο απο καλωδια..... :P

το μονο που νοιαζει ειναι να στα μετρα που το θελω κ να ειναι γερο!

για αυτο αγοραζω καλωδιο κ νιουτρικ βυσματα κ τελος.

παιζω με το ιδιο καλωδιο 9 χρονια.....

φτου φτου φτου

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό; Εγώ είχα την εντύπωση ότι είναι από τα καλύτερα για μπάσσο, ειδικά αφού βγάζουν και τα bass series...

Εσύ ποιο μου προτείνεις, ως μπασσίστας ποιο χρησιμοποειείς; (Καλά δεν θυμάμαι; Μπάσσο δεν παίζεις κι εσύ;)

 

Οπότε συνοψίζοντας έχουμε τα SOMMER και KLOTZ...

 

Τα Monster Cable εχουν το καλο οτι αν πας σε οποιοδηποτε μαγαζι που τα πουλαει ενα χαλασμενο Monster καλωδιο στο αντικαθιστουν επιτοπου χωρις ερωτησεις. Αυτο συμβαινει στην Αμερικη, δεν ξερω κατα ποσο η συγκεκριμενη εγγυηση ισχυει και στην Ευρωπη.

 

Παμε τωρα στα καθεκαστα: Το bass καλωδιο της monster εχει υψηλο capacitance, το αντιθετο δηλαδη απο αυτο που επιδιωκει καθε σοβαρο καλωδιο. Το capacitance ειναι η μονη παραμετρος που μπορει να επηρεασει τον "ηχο" ενος καλωδιου. Οσο πιο υψηλο ειναι τοσο πιο πολλα πριμα "χανονται" κατα μηκος του καλωδιου (με active οργανα αυτο παρατηρειται λιγοτερο). Αρα το Monster Bass Cable, εχοντας υψηλο capacitance, σου κοβει πριμα. Μεσα σε ολα τα αλλα, τα βυσματα της Monster ηταν στο παρελθον (δεν ξερω αν ισχυει ακομα) λιγο μεγαλυτερα απο τα "κανονικα". Ετσι σιγα σιγα "ανοιγε" το jack του οργανου και τελικα δεν εκανε καλη επαφη κανενα αλλο βυσμα εκτος απο το monster.

 

Η συμβουλη μου: Καλο καλωδιο με χαμηλο capacitance και γερα βυσματα (Neutrik η Switchcraft ειναι τα industry standards). Το Spirit (και το "απλο" και το XXL) της Sommer, το LaGrange της Klotz που ειπε και ο audikostas, η το ακριβο καλωδιο της Cordial εδω ειναι ολα καταπληκτικα καλωδια. Επισης ολα αυτα πωλουνται και "χυμα", οποτε αν αγορασεις καλωδιο με το μετρο, τα βυσματα της αρεσκειας και μπορεις εσυ η καποιος γνωστος σου να κανεις την κολληση γλιτωνεις και λεφτα σε σχεση με το να τα αγορασεις ετοιμα.

 

Ειμαι σιγουρος οτι τουλαχιστον τα μισα απο οσα εγραψα τα εχουν πει και αλλοι πιο πριν στο θρεντ αλλα ειπα να αφησω και γω τη γνωμη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι τουλαχιστον τα μισα απο οσα εγραψα τα εχουν πει και αλλοι πιο πριν στο θρεντ αλλα ειπα να αφησω και γω τη γνωμη μου.

 

Εντάξει εσύ τα συνόψισες σε μια παράγραφο. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και δεν θα το πάρω το Monster. Θα πάρω αυτά τα 3 μάλλον:

http://www.thomann.de/gr/klotz_la_grange_30_pp_sw_gold.htm

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_instrument_60.htm

http://www.thomann.de/gr/cordial_csi3rpsilent.htm

 

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου