Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καλωδίου - Κάνει τη διαφορά?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι πάνω κάτω γνωρίζουμε ότι τα καλής ποιότητας καλώδια παίζουν μεγάλο ρόλο στον ήχο. Εσείς με τι καλώδια παίζετε? Ρωτάω γιατί θέλω να αγοράσω καμιά 10αριά καλά (όχι πανάκριβα) καλώδια συν μερικά για πεταλάκια. Επίσης έχω ακούσει ότι κάποιοι καθαρίζουν τα βύσματα των καλωδίων γιατί με τον καιρό λερώνονται και χαλάνε τον ήχο. Έχετε άποψη επί του θέματος και αν ναι με τι τα καθαρίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ιδανικό είναι να φτιάξεις δικά σου καλώδια αν ξέρεις να κολλάς. Από καλώδια, καλές μάρκες (στα λεφτά της η κάθε μία) είναι η belden και η mogami, και από βύσματα η neutrik και η switchcraft. Από έτοιμα, υπάρχουν τα montser cables αν βαστάει η τσέπη σου. Κάνουν όντως τη διαφορά, αυτό είναι βέβαιο.

 

EDIT: monster cables (πριν πιω καφέ ούτε να πληκτρολογήσω δεν μπορώ  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ τα George L's τα οποία είναι λεπτά, ελαφριά, ανθεκτικά και το καλύτερο από όλα είναι ότι δεν χρειάζονται κόλληση. Είναι έτσι φτιαγμένα το βύσματα που με ένα ευθύ κόψιμο του καλωδίου το βάζεις στο βύσμα και το βιδώνεις με ενα μικρό βιδάκι. Πέρα από αυτήν την ευκολία ο ήχος βγαίνει πολλύ καλύτερα από άλλα εξίσου ακριβά καλώδια. Μπορείς να  το αγοράσεις και με το μέτρο.

THE WORLD IS A VAMPIRE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στουντιο οπου τα καλωδια δεν καταπονουνται τα George L ειναι μια καλη λυση.Για live αστα καλυτερα γιατι γινονται σαν...κοκορετσι.......

 

Προσωπικα χρησιμοποιω τα γερμανικα καλωδια SOMMER XXL (τα εχει ο Thomann σε εξαιρετικες τιμες),εχουν λιγο πιο "γεματο" ηχο απο τα George L και βεβαια ειναι τεθωρακισμενα απο αποψεως κατασκευης...εξαιρετικα καλωδια.

 

Αν εχεις πολλα πεταλια και μικρη πεταλιερα τα george L ειναι μονοδρομος.

 

Φυσικα και τα καλωδια παιζουν ρολο στον ηχο,υπαρχει ομως περιπτωση ενα εξαιρετικο απο καθε αποψη καλωδιο να μη σου αρεσει ΕΣΕΝΑ (εμενα πχ δεν μου αρεσουν καθολου ουτε τα Monster ουτε τα Evidence Audio παρολο που θεωρουνται καλα καλωδια) οποτε πρεπει να τα δοκιμασεις σε ΚΑΘΑΡΟ ενισχυτη για να δεις αν σου κανουν ...

 

Τα υποτιθεμενα "καλυτερα" καλωδια του κοσμου ειναι τα ελβετικα VOVOX  (πηρα ενα για ενα φιλο προχθες και ειναι οντως το κατι αλλο...αλλα κοστιζει...)

 

περισσοτερα για καλωδια εδω

 

www.lavacable.com

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George L's.

 

καλα κ με "λογικη" τιμη.

 

Βεβαια για σιγουρια, δοκιμασε ενα τυχαιο κ ενα GL.

Αν δεν "καταλαβεις" διαφορα, παρε το τυχαιο...

 

θα εισαι απο τους τυχερους που δεν χρειαζονται κ πολλα πολλα για να ειναι ευτυχισμενοι...

 

;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για τα VOVOX  τα χρησιμοποιω 2 περιπου χρονια

και ειναι οντως top (για κρυσταλλινο "λαμπρο" καθαρο)

λογω ασημιου .

Πολυ καλο ειναι επισης το νεο KLOTZ titanium με neutrik

απο musicstore (λογικης τιμης)

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το VOVOX ειναι εξαιρετικο εξακολουθω ομως να προτιμω τα SOMMER XXL γιατι ειναι πιο "γαϊδουρια",εχουν HICON βυσματα (αυτα επισης ειναι το κατι αλλο..) και ηχητικα ειναι παρα μα παρα πολυ κοντα στα VOVOX (δινουν λιγα μεσαια παραπανω που κολακευουν τις Fender μου..) 

 

Και τα Klotz ειναι κλασσικη και λογικης τιμης μαρκα αλλα σε side by side comparison τα SOMMER μου φανηκαν  διαυγεστερα.

 

Βεβαια η διαυγεια μερικες φορες ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΗ για καποιους κιθαριστες (π.χ. πολλοι ..μεταλλοι προτιμουν τα μουντα MONSTER)

 

Παντως εδω και χρονια ...ολο το ροκ... :) με Belden & Mogami εχει γραφτει..... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ τα George L's τα οποία είναι λεπτά, ελαφριά, ανθεκτικά και το καλύτερο από όλα είναι ότι δεν χρειάζονται κόλληση. Είναι έτσι φτιαγμένα το βύσματα που με ένα ευθύ κόψιμο του καλωδίου το βάζεις στο βύσμα και το βιδώνεις με ενα μικρό βιδάκι. Πέρα από αυτήν την ευκολία ο ήχος βγαίνει πολλύ καλύτερα από άλλα εξίσου ακριβά καλώδια. Μπορείς να  το αγοράσεις και με το μέτρο.

 

O χειροτερος εχθρος των καλωδιων ειναι η οξειδωση απο την επαφη

του γυμνου συρματος με τον αερα , γιαυτο ακομη και εαν το σφιγγεις μονο με βιδακια , καλο ειναι τις ακρες να τις εχεις περασει

με καλαι , ειδαλως σε 2-3 μηνες το καλωδιο εχει παει περιπατο και

θα πρεπει να του ξανακοβεις τις ακρες

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κι εγω george L προτεινω. και στα live μ αυτα παιζω, απλα προσεχω να μη διπλωνουν. το μονο που αποφευγω σ αυτα ειναι τα πλαγια βυσματα, που μερικες φορες ξεβιδωνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου