Προς το περιεχόμενο

Πως ξεκίνησε η επαφή με τη μουσική και η πορεία σας


xidoulis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φαση αρχισε με κασετες με metallica scorpions στο δημοτικο. Μετα ηρθαν 2 album σταθμοι για εμενα: το smash των offspring και το dookie των green day. Ηταν τα εισιτηρια μου για ακομη σκληροτερα πραγματα. Ακολουθησε το ταξιδι μου στα εγκατα της metal μουσικης, οποτε και αρχισα να θελω να παιξω κιθαρα. Βρεθηκε στα χερια μου μια παλια κλασσικη και λιγο αργοτερα αγορασα (μου αγορασαν δηλαδη) μια μαυρη B.C Rich warlock (ακουγα πολυ sepultura και black metal τοτε  ;D). Ετσι ασχοληθηκα λιγα χρονια με την κιθαρα ωσπου στο λυκειο ειπαμε να φτιαξουμε γκρουπακι με φιλους... ελα ομως που ολοι επαιζαν κιθαρα! Τι γκρουπ να φτιαξει κανεις με 3 κιθαρες και κανενα αλλο οργανο? Προσφερθηκα λοιπον να πιασω τα drums για τα οποια δε γνωριζα το παραμικρο ως τοτε. Το γκρουπακι μας εμοιζε πιο πολυ με κανονικο ετσι (2 κιθαρες + ντραμς - αυτα μονο) Και τσουκου τσουκου (πολυυυ τσουκου τσουκου ομως) αρχισε η ενασχοληση μου με αυτα. Το γκρουπακι δεν επιβιωσε αλλα μετα το σχολειο ηρθε αλλο γκρουπακι κλπ κλπ. Ακομα παλευω με την κιθαρα μου αλλα τα ντραμς ειναι η κυρια ενασχοληση μου. Τι κυρια δηλαδη, παιζω απλα λιγο καλυτερα απο τοτε, αν και εχουν περασει 8-9 χρονια... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα απο την πρωτη δημοτικου η μανα μου με εγραψε πιανο και εκανα ιδιαιτερα μεχρι την δευτερα γυμνασιου.Μου αρεσε η μουσικη , αλλα τα μαθηματα καθολου.Μου την εδιναν η παρτιτουρες , και τα συνεχομενα κλασσικα κομματια.Μια φορα θυμαμαι , ειπα στην καθηγητρια να μου φερει κατι πιο συγχρονο.Και απο μπετοβεν , μπαχ , και σουπερτ , μου εφερε μπιτλς.Ελεος.Αυτο ειναι το πιο μοντερνο??Οι καθηγητες ειναι αυτοι που απομακρυνουν τα παιδια απο τα ωδεια , ιδιαιτερα κλπ. που δεν καθονται να τα ακουσουν και να τα καταλαβουν.Εγω τι ηθελα??Μετα απο τον μπετοβεν να παιξω και μια μπριθνευ σπιαρς  ;) να αλλαζει λιγο το θεμα.Σιγα το πραγμα!Τελος τα εκοψα τα ιδιαιτερα αλλα συνεχισα να παιζω μονος μου και να βγαζω μελωδιουλες με το αρμονιο που ειχα.Δεν θυμομουν ουτε νοτες ουτε τιποτα.Τουλαχιστον μου εμεινε ενα καποιο αυτι : (και τα δυο αυτια βασικα , απλα εννοω οτι ειχε εξασκηθει το αυτι μου ;D).Στη συνεχεια αφου ειδα οτι μου αρεσε πηρα ενα καλυτερο αρμονιο (yamaha psr2000) που ειχε και να ηχογραφεις σε 16 καναλια!χαχα.Εφτιαχνα , ηχογραφουσα μαθαινα τα εφφε , εφτιαχνα  καλυτερα τους ηχους κλπ.Με βοηθησε πολυ μπορω να πω.Πολλα πραγματα που ειδα μετα στα soft synth δεν ηταν καθολου θα ελεγα για μενα ξενα.Ετσι αφου καταλαβα οτι αυτο θελω να σπουδασω (παναθεμα με) , πηρα την  αποφαση να παω στο ιεκ ακμη στο τμημα της μουσικης τεχνολογιας.Τοτε πηγαινα το πρωι σχολειο και το απογευμα ακμη.Αφηστε τα , κουραση.Αλλα μου αρεσε δεν μπορω να πω.Ημουν πολυ καλα που το εκανα αυτο.Το ακμη δεν με κουραζε καθολου ισα ισα με τσιτωνε!Ετσι πηρα και το πρωτο pc για μουσικη (AMD 1600 , 512 μνημη (ουαου), soundblaster audigy καρτα και παμε.Ετσι συνεχιζω και σημερα.Φτιαχνω τη μουσικη μου στο pc(πιο εξελιγμενο τωρα πια βεβαια) και σπουδαζω λογιστικη στο τει πειραια(ντοινκγ).Ακιρο ξερω , αλλα κατι πρεπει να σπουδασεις , να σου δωσει ενα χαρτι βρε αδερφε.Αυτα τα ολιγα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μάλιστα ένα παιδί έπαιζε τζουρά και η μπάντα λεγότανε Jurassic Band ;D)

 

RESPECT!!!!!!!!

 

Εγω μια μερα ξυπνησα και ειπα στον πατερα μου "θελω κιθαρα"...........

 

(Daddy i want a ponny, NOWWW!!!!!!!!!)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρώτο μου όργανο:

HOHNER+MELODICA+SOPRANO.JPG

 

κάπου την έχω ακόμα, θυμάμαι ο ξάδερφος είχε την κόκκινη την αλτο και με είχε πιάσει το πρώτο GAS  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μικρό παιδί με μια κιθαρούλα στα χέρια ήμουν....

Το φθινόπωρο του 76 , 5 χρονών πήγα στο ωδείο του Σκαλκώτα κοντά στο σπίτι μου.

Ξεκίνησα με το Γ. Παζαίτη και έκανα 3+2 χρόνια κλασσική κιθάρα.

Δεν αντεξα το τρόπο διδασκαλίας και σταμάτησα.

Ακουγα θυμάμαι beatles, city, stones, queen, abba και όλα τα καλά της εποχής καθώς και όλη τη μέρα σπίτι κλασσικό πιάνο για 13 χρόνια περίπου που έκανε η αδερφη μου.

Μετά στο δημοτικό πολύ κιθάρα, στο Γυμνάσιο μπάσσο πολύ ροκ, μπάντες, και άλλα πολλά.

Μόνο μια περίοδο που έλειπα στο εξωτερικό τέλη δεκαετίας 80 απείχα για 2-3 χρόνια και μου στοίχισε.

Από τότε ευτυχώς η ζωή μου είναι γεμάτη μουσική. και το ίδιο εύχομαι σε όλο το κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μικρος επαιζα με ενα μικρο αρμονιο που μου ειχανε παρει δωρο οι γονεις μου...Μετα βρηκα την κλασσικη της μανας μου, που ητανε καπου στο παταρι κ αρχισα να την γρατζουναω, βεβαια δε σκεφτηκα να αρχισω ωδειο.Ωσπου σε καποια φαση στην Πεμπτη Δημοτικου, καπου ειδα ενα χαρτι για τη Φιλαρμονικη, η οποια τοτε δημιουργηθηκε, κ ψηθηκα μαζι με αλλους φιλους μου.Ετσι ξεκινησα το ευφωνιο, το οποιο τον επομενο χρονο αλλαξα σε τρομπονι.Στην 6η Δημοτικου, ηρθα σε επαφη με τα πρωτα ροκ κ μεταλ ακουσματα, απο δισκους του daddy κ απο ενα φιλο, ετσι ξεκινησα την κιθαρα.Στην Πρωτη Γυμνασιου εφτιαξα την πρωτη μου μπαντα(ο ντραμμερ επαιζε με τα τυμπανα της φιλαρμονικης, τα οποια στηριζαμε σε καρεκλες,τρομερη μπαντα :P ειχαμε κ τρομπετιστα :P ), κ μετα απο κει κανα 5αρι μπαντες ακομα:P Κ Κλασσικα, μεσα στις μπαντες εμαθα κ τυμπανα,μπασο(γρατζουναγα κ το μπουζουκι του αδερφου μου καμια φορα) Πλεον τα εχω παρατησει, εδω κ κανα χρονο, τα χαλκινα πνευστα, λογω σπουδων, αλλα ελπιζω οτι θα μπορεσω να συνεχισω καποια στιγμη στο εγγυς μελλον, γτ τα γουσταρα πολυ...Αυτα

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τον πατέρα μου να τραγουδάει smoke one the water and fire in the sky...Στην πέμπτη δημοτικού είχα το πρώτο μου cd...Made in Japan...Άπειρη χαρά...ένα χρόνο μετά εφτιαξα μια παλιά κλασσική που είχα απο ένα θείο...Σπασμένη...Σκευρωμένη και δεν ήξερα να κουρδίζς οποτε πήγαινα όλα τα κλειδιά μέχρι εκεί που δεν πήγενε άλλο...Παράλληλα ένας φίλος πήρε την πρώτη του ηλεκτρική...Οταν ήρθε η σειρά μου να πάρω καινούριο όργανο αποφάσισα οτι θέλω μπουζούκι...Όπεσ και εγένετο...Το cd Player απ τη μία και το αυτί μου απ την άλλη...Όταν έφτασα δευτέρα λυκείου το γύρια σην ηλεκτρική οπου με συνοδεύει μέχρι τώρα...Βασικά ήθελα τύμπανα αλλα δεν έκατσε λόγω του σαματα...(Ασχετα αν πολύ αργότερα πήρε ο αδερφός μου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 

 

 

όταν απολύθηκα από φαντάρος πήγα σπίτι και είδα μια κιθάρα, μια Vester που είχε πάρει ο αδερφός μου

 

για δύο χρόνια δεν έδινα σημασία και μια μέρα την πήρα και άρχισα να

παίζω Iommi και μετά Blackmore - φυσικά σε μία χορδή και μετά σε δύο – συγχορδίες έμαθα αρκετά αργότερα (δεν ήξερα ούτε την λέξη) –

 

τότε μου λέγανε ότι δεν θα μάθω κιθάρα γιατί την άρχισα πολύ μεγάλος (στα 23 νομίζω)

 

μετά από ένα ή δύο χρόνια δούλεψα χαμαλίκι με κάτι κλέφτες (15ωρα) και με τα λεφτά πήρα μια κλασσική που κοιμόμουν μαζί της αγκαλιά πολύ καιρό – μετά τη δουλειά έπαιζα ώρες

 

σοκ οι Gypsy Kings με τις ταχύτητές τους και τις καντρίλιες τους – τότε άφησα για πάντα αυτό το λίγο “rock” που έπαιζα (μετά επανήλθα από περιέργεια για να το ξανα απορρίψω)

 

έπιασα και μπουζούκι και πλήκτρα, ακκορντεόν, φλογέρα κάτι κρουστά αλλά για πολυ΄λίγο -  ο ακραίος έρωτας (για να μην χησιμοποιήσω την άλλη λέξη) για την κιθάρα δεν με άφησε ποτέ να λοξοδρομήσω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η φωτό με το πιτσιρίκι και την κιθάρα!

 

Προσωπικά η όλη ιστορία ξεκίνησε απο τους δίσκους βινυλίου του πατέρα μου που μ' εβαζε να τους ακούω στα 3-4 μου. Όλα ξεκίνησαν με την αγορά ενώς μεταλλοφώνου και την πρώτη μου μέρα σε ωδείο στην προπαιδεία !

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου