Προς το περιεχόμενο

Kαπνίζετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πάντως, σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία να κάνω μια νέα μεγάλη προσπάθεια, αυτή τη φορά με συνδυασμένα πυρά: Αυτοκόλλητα-τσίχλες-φάρμακα-ψυχίατρος.

Άμα δεν τα καταφέρω και έτσι ...τι να πω....ας συνεχίσω να βήχω σαν το γέρο κάθε πρωΐ.  ::)

 

Με την τσιχλα προσεχε, ενας φιλος πηγε να κοψει το καπνισμα και απο την πολυ τσιχλα χαλασε τα δοντια του.

Εγω το εκοψα με τα αυτοκολητα.

Για να μη κουραζω, οποιος θελει πληροφοριες ας στειλει πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, σκοπεύω με την πρώτη ευκαιρία να κάνω μια νέα μεγάλη προσπάθεια, αυτή τη φορά με συνδυασμένα πυρά: Αυτοκόλλητα-τσίχλες-φάρμακα-ψυχίατρος.

Άμα δεν τα καταφέρω και έτσι ...τι να πω....ας συνεχίσω να βήχω σαν το γέρο κάθε πρωΐ.  ::)

Παρομοίως... περιμένω την κατάλληλη στιγμή...για να το πάρω απόφαση.

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θελετε βοηθεια για να το κοψετε θα σας πω ΕΓΩ  :) πως θα το κανετε...

 

ΕΝΑΣ ειναι ο τροπος.....ΜΑΧΑΙΡΙ και (προσεξτε ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο αυτο) σε ΑΝΥΠΟΠΤΗ στιγμη...

 

Καπνιζα για 25 χρονια ενα περιπου πακετο CAMEL σκετα την ημερα..... την ημερα που το εκοψα μου ηρθαν με το ταχυδρομειο 4 κουτες (ηταν οι χρυσες εποχες που μπορουσες ακομα να αγοραζεις on line αμερικανικα τσιγαρα με 1 ευρω το πακετο...)

 

Ξυπνησα που λετε ενα πρωϊ και απλα αποφασισα οτι ηταν μεγαλη λαλακια αυτο που πηγαινα να κανω (δηλ. αφου εφτιαξα καφε και καθισα να τον πιω να καπνισω τα συνηθισμενα....5 πρωϊνα μου τσιγαρα δηλητηριαζοντας την ατμοσφαιρα του πεντακαθαρου σπιτιου μου και τη γυναικα μου βεβαια,η οποια δεν καπνιζει....)

 

Αμεσως πεταξα στα σκουπιδια και τις 4 κουτες και απλα δεν ξανακαπνισα ποτε....

 

Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα "εγκεφαλικης" αποφασης και οχι σωματικης....απλα πρεπει να φτασεις σε σημειο (με βοηθεια η μονος σου) να συχαθεις τον εαυτο σου για τη λαλακια που κανει.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνιζα πολλα χρονια (gitanes, gauloises) και το εκοψα πριν 3 χρονια.

 

Το εκανα κοβοντας ταυτοχρονα και την καφεινη.

 

(το γνωστο: καφες χωρις τσιγαρο, Κ___μα χωρις Κ___μο ....)

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα κοβοντας ταυτοχρονα και την καφεινη.

 

Το ιδιο και εγω,εχω γινει πλεον tea addict!! :) (καλα ασχετο αλλα καμμια σχεση το καλο τσαϊ με τη μπουρδα τον καφε...σκετη κ(*&^λα... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν θελετε βοηθεια για να το κοψετε θα σας πω ΕΓΩ  :) πως θα το κανετε...

 

ΕΝΑΣ ειναι ο τροπος.....ΜΑΧΑΙΡΙ και (προσεξτε ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο αυτο) σε ΑΝΥΠΟΠΤΗ στιγμη...

Πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα "εγκεφαλικης" αποφασης και οχι σωματικης....απλα πρεπει να φτασεις σε σημειο (με βοηθεια η μονος σου) να συχαθεις τον εαυτο σου για τη λαλακια που κανει.....

Η αλήθεια έιναι αυτή!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτό γιατί λίγοι άνθρωποι έιναι τόσο συγκρατημένοι για να κόψουν σταδιακά,εξάλλου το "σωματικό" στερητικό σύνδρομο(αυτό που κινδυνεύεις να πλακώσεις όλο το κόσμο στο ξύλο)

κρατά καμμιά εβδομάδα(maximum)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και το τσάι έχει καφεΐνη... εκτός αν εννοείτε το τσάι του βουνού...

 

Καλά αυτό το σωματικό στερητικό σύνδρομο τοέχω νιώσει και εγώ σε περιόδους μεγάλου εθισμού - ένα καλοκαίρι προσπάθησα να το κόψω και για να αντισταθώ έτρεχα πάνω - κάτω στην παραλία μέχρι τελικής πτώσεως (κανένας δεν μπορεί να καπνίσει όταν... δεν μπορεί να αναπνεύσει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσάι, όπως και ο καφές, περιέχει καφεΐνη ή τεΐνη, που είναι το ίδιο συστατικό,περιεχει ομως λιγοτερη,περιπου τη μιση.

 

Στον καφέ, η καφεΐνη απελευθερώνεται απότομα στον οργανισμό και δρά για περίπου 2-3 ώρες, ενώ στο τσάι απελευθερώνεται σταδιακά και δρά 6 με 8 ώρες.

Γι’ αυτό λέμε ότι το τσάι "διεγείρει" χωρίς να εκνευρίσει.

 

Παντως ειναι εθιστικο,στην Τουρκια που παω συχνα πινουν 10-12 φλιτζανια την ημερα ....(το ιδιο συμβαινει και σε ολη την Ασια οπου καταναλωνονται τρομακτικες ποσοτητες τσαγιου)

 

Παντως εχω παρατηρησει οτι θωρακιζει τρομερα τον οργανισμο,εχω να κρυολογησω 3 χρονια!!!(βεβαια αυτο μπορει να οφειλεται και στο κοψιμο του τσιγαρου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τρομερές αντιοξειδωτικές ιδιότητες, για αυτό. Αλλά είναι και δυσκοίλιο σε αρκετούς (δεν κάνω χιούμορ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου