Προς το περιεχόμενο

Iron Maiden - Walking on Glass (Guitar Solo) - Live '86


kbasilis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πολλούς ένα από τα αγαπημένα δίδυμα στην κιθάρα.

Πάλι το ψαχούλεμα στο youtube κατέλιξε σε ένα ενδιαφέρον βιντεάκι.

 

Έχω ψάξει για να βρω για την κιθάρα παίζει ο smith εδώ όπως και στο βίντεο του stranger of a strange land και δεν βρίσκω τπτ.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Ενδιαφέρον...άκουγα Maiden από τότε που με θυμάμαι αλλά δεν θυμάμαι να έκαναν τέτοιου είδους ''σόλο'' στα λάιβ τους...

 

  Στην προχθεσινή συναυλία τους στο Rock in Rio, στο τελευταίο τραγούδι (running free) ο Dickinson όταν προλογούσε τον McBrain είπε ''..but he hates drum solos'' και ο Nicko έκανε ένα μικρό σολο στα τύμπανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ενδιαφέρον...άκουγα Maiden από τότε που με θυμάμαι αλλά δεν θυμάμαι να έκαναν τέτοιου είδους ''σόλο'' στα λάιβ τους...

 

 

 

Όντως και μένα την ίδια εντύπωση μου έκανε

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα του Smith, είναι ένα custom prototype μοντέλο που'χε κατασκευάσει γι'αυτόν η jackson το '86 για να μπορεί να χειρίζεται τo guitar synth και τις παραμέτρους του και μάλλον να του δίνει και παραπάνω τονικές επιλογές. Στο booklet του somewhere in time δείχνει μία κοντινή photo του Smith με το συγκεκριμένο μοντέλο

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα του Smith, είναι ένα custom prototype μοντέλο που'χε κατασκευάσει γι'αυτόν η jackson το '86 για να μπορεί να χειρίζεται τo guitar synth και τις παραμέτρους του και μάλλον να του δίνει και παραπάνω τονικές επιλογές. Στο booklet του somewhere in time δείχνει μία κοντινή photo του Smith με το συγκεκριμένο μοντέλο

 

Σε κοντινό την έχω δει κάνοντας μεγένθηση από το βίντεο strenger....... αλλά δεν έτυχε να βρω κάπου που να λέει πληροφορίες γι'αυτήν.

 

Πάντος πολύ παιχταράς ο smith ο αγαπημένος μου  maiden

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος πολύ παιχταράς ο smith ο αγαπημένος μου  maiden

 

Και μένα, όπως βλέπεις και από τη photo μου :D!! Δεν παίζεται ο τύπος!! Από τους κύριους λόγους που 'πιασα κιθάρα

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο smith ηταν ο πιο ολοκληρωμενος κιθαριστας των maiden αλλα ο πιο χαρακτηριστικος ειναι ο murray.

Πεθαινω για τον ηχο που ειχε η μπαντα στο somewhere in time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πρωτοάκουγα maiden προτιμούσα τον murray  στα σόλο ήταν τότε για μένα ποιο εντυπωσιακό το παίξιμο του,αλλά καθώς περνούσαν τα χρόνια εκτίμησα πολύ περισσότερο τον smith νομίζω μεγάλο μέρος του "ήχου" των maiden οφείλεται σε αυτόν, φάνηκε πολύ στον δίσκο brave new world όταν γύρισε.  (αν και ο άλλος ο ξανθός μάλλον είναι καλύτερος κιθαρίστας και από τους δύο... ;D)

 

 

 

  Στην προχθεσινή συναυλία τους στο Rock in Rio, στο τελευταίο τραγούδι (running free) ο Dickinson όταν προλογούσε τον McBrain είπε ''..but he hates drum solos'' και ο Nicko έκανε ένα μικρό σολο στα τύμπανα.

 

το είδα και εγώ ...νομίζω ότι έφτασε η ώρα να πάρουν σύνταξη ,τουλάχιστον ο dickinson

σε καλύτερη κατάσταση ήταν ο di'anno που τραγούδησε νωρίτερα ....και ο ηχολήπτης απόλυση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αν και ο άλλος ο ξανθός μάλλον είναι καλύτερος κιθαρίστας και από τους δύο... ;D)

Ειναι γραφικος και αθλιος.. :o

το είδα και εγώ ...νομίζω ότι έφτασε η ώρα να πάρουν σύνταξη ,τουλάχιστον ο dickinson

σε καλύτερη κατάσταση ήταν ο di'anno που τραγούδησε νωρίτερα ....και ο ηχολήπτης απόλυση .

Ο dickinson καταφερε μετα απο πολυ κοπο να τραγουδαει live οτι εγραφε στο στουντιο.Και το λεω τιμητικα καθως ειναι μακραν η καλυτερη φωνη σε δισκο που εχω ακουσει ΠΟΤΕ.Και νομιζω μονο ο Dio το χε καταφερει αυτο ενω πολυ αλλοι μεγαλοι απετυχαν πχ Coverdale

Ειναι λογικο να μην γινεται να βαρας αβερτα Σι και Ντο στα 50-60 σου και η μπαντα να μην εχει ριξει ημιτονιο το κουρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου