Προς το περιεχόμενο

Ο Avalon 737 και ο ...Βόμβος του .......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά εδώ και 5 χρόνια έχω τον Avalon 737 .

Τον είχα πάρει όταν έμενα σε άλλο σπίτι όπου είχα κάνει και το home-pro studio .

Μετακόμισα (επιτέλους) σε δικό μου χώρο πια και έχω στήσει πρόχειρα κάποια μηχανήματα σε ένα δωμάτιο μέχρι να γίνει το τελικό studio στο υπόγειο (είναι 80 τετραγωνικά  και έχω σκοπό να τον φτιάξω σωστά όσο καιρό κι αν μου πάρει…) .

Έχω λοιπόν στήσει το pc ,ένα keyboard ,ηχεία και τον Avalon 737 .

Όμως το αστεράκι μας μου βγάζει έναν βόμβο γύρω στους 90-110 κύκλους….και το κάνει αυτό απ’ όπου κι αν παίρνει σήμα (mic – line – instrument)  .Του «έκοψα» την γείωση(με ταινία εννοώ!) ,του άλλαξα μπρίζα-καλώδια τροφοδοσίας-καλώδια audio ….τίποτα …

«ξέθαψα» και τον σταθεροποιητή τάσης ,έβαλα και μετασχηματιστή (1x1)  ….πάλι τίποτα !!!

Το πιο περίεργο είναι ότι κάποια στιγμή πήγα σε κάποιο studio και τον πήρα μαζί μου για να βεβαιωθώ ότι είναι θέμα ρεύματος ….Ε, λοιπόν εκεί ήταν  ήσυχος ….πολύ ήσυχος …Απόλυτα Ήσυχος !!!!!

 

Έχει συναντήσει κανείς παρόμοια κατάσταση κι αν ναι πως την ξεπέρασε (αν την ξεπέρασε!) ????

 

Θεωρώ πως όταν φτιάξω το studio και ξανά  μπει σε «καθαρό» ρεύμα (ξεχωριστή φάση , σωστή-στουντιακή γείωση κλπ) θα επανέλθει στην παλιά και «ήσυχη» κατάσταση.

Τώρα όμως τι κάνουμε αδέλφια ???

Υπάρχει λύση ή θα συνεχίσω να ηχογραφώ με τους  preamp της M-Audio 1814 ?????

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μεσαία λήψη της μπρίζας δεν του δίνει καλή γείωση, κοίτα γύρω για καμμιά βρύση ή σωλήνα καλοριφέρ, βάλε ένα καλώδιο από εκεί μέχρι τον ενισχυτή να δείς αν κόψει.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κ εγω τον 737 κ γράφω με το se electronics gemini σε mia rme karta me cubase4 se mac.

σε κάθε κανάλι που ηχογραφώ λοιπόν εκτός απο τη φωνή του τραγουδιστη/τριας υπάρχει κ ένα "τέρας"!!!!

Άλλη μια φωνή πιο μπάσα σαν να έρχεται απο το υπερπέραν!!!!πίσω απο του τραγουδιστη. Τι μπορεί να φταίει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikos76 εγώ νομίζω ότι δεν έχει καλή παροχή ρεύματος το σπίτι σου μετά από όλα αυτά τα check που έκανες.Βάλε πολύμετρο στις πρίζες που δοκίμασες και δες (και ας έβαλες σταθεροποιητή).

Άλλη ερώτηση.Μήπως δοκίμαζες με phantom power στο σπίτι σου ενώ στο στούντιο χωρίς,ή το ανάποδο?

 

@iris.Μάλλον ακούς "διπλή" τη φωνή σου από το μίξερ της rme (πρέπει να χαμηλώσεις ή mutάρεις τα fader εισόδου) και από το κανάλι του cubase (έχεις πατήσει το κουμπί με το ηχειάκι στο κανάλι που γράφεις).Αλλά αυτό πρέπει να συμβαίνει μόνο κατά την ηχογράφηση και όχι μετά, στην αναπαραγωγή αυτού που έγραψες.Αν ακούγεται και μετά,τότε δεν γνωρίζω τι άλλο συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορές το πρόβλημα το κάνει η συνδεσμολογία στην παροχή λόγω ουδετερογείωσης.... δοκίμασε αυτό που σου είπα και αν κόψει και δεν το αφήσεις έτσι κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο να τσεκάρει την παροχή....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορές το πρόβλημα το κάνει η συνδεσμολογία στην παροχή λόγω ουδετερογείωσης.... δοκίμασε αυτό που σου είπα και αν κόψει και δεν το αφήσεις έτσι κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο να τσεκάρει την παροχή....

 

Eρώτηση για να μάθω:Η ουδετερογείωση εκτός από το ότι μπορεί να καταστρέψει μηχανήματα, παράγει και hum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κάνουν το εξής τραγικό (αφού υπάρχει ουδετερογείωση, υπάρχει και η ζητούμενη διαφορά δυναμικού για να δουλέψει το μηχάνημά μας), δίνουν τα αρνητικά στην γη και αντί για αρνητικά φέρνουν ουδέτερο..... Αν είναι πρόβλημα θορύβου από τα 220 μπορεί ακόμα να γυρίσεις την πρίζα ανάποδα και να κόψει τον θόρυβο. Παλαιότερα βάζαμε έναν 0.01 ή 0.1 παράλληλα με το πρωτεύον του μετασχηματιστή και έκανε δουλειά.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου