Προς το περιεχόμενο

κρίση μίας ηχογράφησης παρακαλώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν,

 

Το ΣΚ, έκανα μία ηχογράφηση στο στούντιο μου. Και καθώς είμαι συνθέτης και ΟΧΙ μηχανικός ήχου, δεν έχω την παραμικρή ιδέα του τι έκανα... Καθώς και για το χώρο που παίζαν τα παιδιά...

 

Η ηχογράφηση βρίσκεται εδώ:

www.nikolas-sideris.com/AGS/mfl_check.wav

 

Υλικά και μηχανήματα:

Cubase 5.0

i7 920 6 GBs RAM

AudioWorks QTC40 (mics)

GraceDesign M201 (preamp)

 

2 βιολιά...

 

Το έργο είναι σε WAV αλλά όχι ολόκληρο (για αυτονόητους λόγους)... Η φώτο είναι ΠΡΙΝ την ηχογράφηση (μετακινήθηκαν τα μικρόφωνα λίγο)...

angie_and_petros.jpg.9cf7422be4d324a026855bd0aa5814c7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν "απλος" ακροατης να πω οτι το κομματι (τα δευτερολεπτα που μας εδωσες δλδ) δεν μου φανηκε σαν κατι το ιδιετερο αλλα οι εντασεις και οι χροιες ακουγοντουσαν ΠΟΛΥ ωραια

Βεβαια ειμαι σιγουρος για τις ικανοτητες σου και αν το ακουγα ολοκληρο θα το εκτιμουσα  ;)

σορρυ αλλα ειναι η γνωμη μου βεβαια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε με πειράζει η γνώμη κανενός! Αλλιμονο... Στο κάτω κάτω μπορεί απλά να μη σου αρέσει, ή η σύνθεση να είναι μάπα... Αλλά στα πιο αντικειμενικά θέματα (του ήχου), μπορεί κανείς να μιλήσει με πιο συγκερκιμένο τρόπο.

 

Το κομμάτι μου ακούγεται λιγάκι 'μουντό'. Σαν να ηχογραφήθηκε πολύ κοντά; Σαν να ήταν... στην κουζίνα (που ήταν στην κουζίνα)... σαν να... ξέρω κι εγώ;

 

για αυτό ρωτάω: Κυνηγάω κλασσικό ήχο ενός κουαρτέτο (κλασσική μουσική). Με ενδιαφέρει να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο. Τα μηχανήματα τα έχω, τον χώρο δεν τον έχω... Και βλέπουμε... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις βάλει βάθος και μετά ή είναι μόνο του χώρου;

 

η δεύτερη και η τρίτη νότα μου ακούγονται πολύ πράσινες

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες νότες ακούγονται λίγο φάλτσες... Λες κι είναι ξεκούρδιστα τα βιολιά... :-X

Στα του ήχου τώρα... Νομίζω πως θα ήθελε πιο "αποστειρωμένο" περιβάλλον... Ακούγεται πολύ reverb και θολούρα... Κάπου είχα δει ένα βίντεο από κάτι ηχογραφήσεις βιολιών (σε κάτι μεταλλάδες βέβαια) που τα μικρόφωνα τα είχαν να κοιτάνε από κάτω προς τα πάνω κι όχι από πάνω από τα όργανα... Μήπως (λέω εγώ τώρα) να δοκίμαζες και σε κάποιον πιο μικρό χώρο με λιγότερες ανακλάσεις και ίσως με πιο κοντά τα μικρόφωνα?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ...Πράγματι!Έχει βάθος?ή είναι η ακουστική του χώρου?Επίσης στην κλασσική μουσική ένα "tip" που είχα ακούσει,όταν το κομμάτι κλιμακώνεται παίζουν πολύ με το panning(δεξιά-αριστερά).Και όντως σου δίνει πολλά plus.Τέλος αυτά τα mics είναι πουράκια ε?Άρα και όλο την "ατμόσφαιρα" την έχουν πάρει αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν γράφω βιολιά βάζω τα μικρόφωνα πιο κοντά στα όργανα. Θα μειώσεις και τις αντηχήσεις του χώρου έτσι. Επιπλέον τα βάζω μπροστά στους μουσικούς και όχι από πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Νικόλα!

 

Ωραία η σύνθεση, μου άρεσε αρκετά!

 

Και ο ήχος δεν με χάλασε. Η αρχή έχει 1-2 νότες φάλτσες. Θέλει λίγο προσπάθεια εκεί γιατί η διαφωνία θέλει ακομά πιο καλό κούρδισμα.

 

Και όπως λένε τα παιδιά θα πρέπει να αναζητήσεις έναν πιο ξερό ήχο. Ένα δωμάτιο χωρίς αντανακλάσεις, βαριές κουρτίνες και όχι τζάμια. Προσπάθησε επίσης να "κλείσεις" το χώρο γύρω από τους βιολιστές και τα μικρόφωνα. Κάτι αυτοσχέδιο. Τέλος, δοκίμασε να κάνεις διαφορετικές ηχογραφήσεις πειραματιζόμενος με τη θέση των μικροφώνων. Πιό κοντά στα βιολιά ίσως να είναι καλή ιδέα.

 

καλή τύχη! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά ευχαριστώ για τις γνώμες και συμβουλές.

 

Το κομμάτι είναι με reverb και EQ ήδη, και μάλλον φταίει αυτό. Ο ήχος ωμός δεν είναι ΤΟΣΟ άσχημος και τα πήρα από σχετικά κοντά.

 

Δε μπορώ να κάνω άλλη ηχογράφηση γιατί η κοπέλα (Angie) έχει φύγει για Αγγλία και μετά Ισπανία και... καλά κρασά...

 

Ναι η διαφωνία χτυπάει λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου