Προς το περιεχόμενο

ηχομόνωση home studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία έβγαλα άκρη με αυτά που μου έγραψες και ξεκινάω.Παρ΄όλα αυτά φωτό και κάτοψη περαμένουν πρώτα στην λίστα.Αφού σου άρεσαν τα άρθρα μου στο sound maker για τις μπασοπαγίδες υπάρχει σοβαρή περίπτωση να σου αρέσουν και αυτά που θα σου προτείνω.Λοιπόν πρώτα απ'όλα θα πρέπει να λύσεις οριστικά το πρόβλημα με τα νερά της αποχέτευσης για να μην τρέχεις... συγνώμη να μην κολυμπάς αργότερα και για να μην το ζεις τόσο κάθε φορά που τρέχουν απόνερα.Θα πρέπει να φέρεις κάποιο υδραβλικό που θα σου ασφαλίσει τον σωλήνα από τυχόν διαρροές.Στην συνέχεια θα πρέπει να τον μονώσεις ακουστικά πριν ακόμα ξεκινήσεις την υπόλοιπη μόνωση.Αυτά προς το παρόν για την περίπτωσή σου.Αν τώρα θέλεις να πάρεις μια ιδέα για το τι θα επακολουθήσει εφ'όσον θελήσεις να ακολουθήσεις αυτά που σου προτείνω θα πρέπει να σου πω πως μια πολύ ρεαλιστική λύση για την ηχομόνωση είναι διπλή γυψοσανίδα με πετροβάμβακα στο πίσω μέρος για τους τοίχους και την οροφή και δοκαράκι με MDF για το πάτωμα.Φυσικά όλα αυτά αναρτημένα σε νεοπρένιο (το σιλομερ είναι ότι πρέπει).Αυτά όσον αφορά την ηχομόνωση τώρα για τον χωρισμό των δωματίων, ηχοαπορόφηση,διάχυση κτλ θα τα πούμε αργότερα.Επίσης ακολούθησε την συμβουλή του συνάδελφου και αγόρασε τα βιβλία του EVEREST .Αν τώρα αγοράζεις που και που και κανένα sound maker καλώ θα κάνεις γιατί έτσι θα έχω δουλίτσα και δεν θαπεινάσει το παιδάκι μου.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα.Ειμαι καινουριος στο site και έτυχε να διαβάσω την ερωτηση.Είμαι ιδιοκτήτης ενός rehearshing/recording επαγγελματικού studio.Για ευνοητους λόγους δεν θα πω το όνομά μου.Είμαι ακόμα στην φάση όμως που είστε ακόμα όλοι εσείς.Ακόμα ψάχνω για ήχους,λύσεις,και έχω περάσει δηστυχώς την άσχημη φάση της ηχομόνωσης.

Η μόνωση στο studio έχει αλλάξει 3 φορές μέσα στα 9 χρόνια που το έχω.

Εννοείται οτι για να πάρεις άδεια λειτουργείας χρειάζεται να πληρείς κάποιες προυποθέσεις μόνωσης.

Αυτή τη στιγμή, το studio διαθέτει iso 9001.Εννοείται οτι ο χώρος ειναι box in box.

Δηστυχώς θα σε απογοητεύσω,αλλά ότι και να κάνεις,ότι συμβουλές και να σου δώσουν,εάν δέν γίνει μελέτη απο επαγγελματία,είναι μάταιες.

Θα σου πώ μονο οτι το studio όταν άνοιξε,είχε 55 cm τοίχους και είχαμε πρόβλημα.Αυτή τη στιγμή,με 20cm τοίχό ,η μόνωση κόβει περίπου 55 db

.Διαθέτει 2 πλωτά τοιχεία και δεν ξέρω εγω τι άλλο.

Μήν δώσεις χρήματα για συμβουλές φίλων ή οποιουδήποτε καλοπροαίρετου γνωστού,γιατί λύση δέν θα βρείς.Μήν μου πείς οτι "εγώ δεν θέλω κάτι τόσο επαγγελματικό" γιατί η ηχομόνωση είναι μια.Οτι και να κάνεις,εάν απο την αρχή δεν είναι σωστό,τότε θα έχεις το κλασσικό ''ραβε ξήλωνε''.Το ξέρεις καλύτερα απο μένα.Η ηχομόνωση είναι κάτι το επικίνδυνο,και δέν θα πρεπει να το ρισκάρεις,πόσο μάλλον όταν αυτό θα σου στοχίσει μια μικρή ή μεγαλη περιουσία...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PJ ευχαριστώ για τις συμβουλές, σίγουρα θα πάρω και κανα βιβλίο για παραπάνω γνώσεις, συμπτωματικά ξεσκόνησα ένα παλιό βιβλίο ηχοληψίας

του Φραγκίσκου Σοφτά από κάποια σχολή που πήγαινα το 1985

αλλά τα είχα παρατηση απο τότε, φυσικά μουσικά περιοδικά τεχνολογίας όλο και αγοράζω, το sound maker αν και καινούργιο περιοδικό υποχρέωσε στο να αναβαθμιστουν και άλλα του χώρου και σίγουρα άρθρα σαν το δικό σου έχουν επιτυχία που ξεφεύγουν από το να παρουσιάζουν προϊόντα χαϊδεύοντας τους σπόνσορες που σίγουρα είναι απαραίτητοι για την πορεία του κάθε περιοδικού.

Σου εύχομαι και εγώ με την σειρά μου καλές επιτυχίες στα άρθρα σου και γενικώς και όταν υπάρχει χρόνος ρίχνε καμιά συμβουλή στο forum.

*Το χόμπι δαπανηρό για καλό home studio και σίγουρα κοιτάω να μην βγει

ακριβή κατασκευή γιατί έχω και `γω κόρη τις παντριάς 2μηνών.

 

 

Eπισκέπτη ευχαριστώ για τις συμβουλες σου που σίγουρα δεν με ενθάρηναν αυτά περι 55 πόντους και 20πόντους σωστης μόνωσης πλωτά τοιχεία κ.λπ. Αν μπορείς να μας δώσεις πιό αναλυτικά στοιχεία για την δικιά σου μόνωση ευπρόσδεκτα.

 

Αν ξέρει κανείς για παρόμοια προβλήματα σαν αυτά που ανάφερε ο επισκέπτης και τι λύσεις υπάρχουν, σίγουρα θα βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

feather gia χαρά καλό πρέπει να είναι το link, αλλά δυστυχώς από αγγλικά

είμαι άσχετος! άμα βρείς τίποτα ενδιαφέρον και έχεις χρόνο γραψε τίποτα.

ευχαριστώ φιλικά brain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
οντως. πολυ ενδιαφερον φαινεται το προιον αυτο. δεν νομιζω οτι αναφερει ομως καπου που θα μπορουσε κανεις να το προμηθευτει. :?:

 

Company address: ESR - Zainea Liviu, 14 Peresiadou st, TK 11141, Athens, Greece

 

Tel/Fax: 0030 210 20 27 191

 

Mobile: 0030 693 66 07 321

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου