Προς το περιεχόμενο

Tele project finished:Η ολική μεταμόρφωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από καιρό ήθελα να πειραματιστώ πάνω σε μια κιθάρα με σκοπό να μάθω 2 πράγματα παραπάνω και να δω τα αποτελέσματα αλλά δεν ήθελα να τα δοκιμάσω πάνω στην αγαπημένη μου les paul(απομίμηση φυσικά).Οπότε ψάχνοντας απο δω και από κει κατέληξα στο γνωστό και μη εξαιρετέο Θωμά...Τσιμπάω που λέτε τούτη δω(τότε δεν είχε βγει το kit)

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbt16bk_egitarre.htm

και αφού τη χάρικα 2-3 μέρες ξεκίνησα τις μετατροπές...

Στην αρχή είπα να ξίσω μόνο το σώμα και να το αφήσω στο χρώμα του ξύλου και να αλλάξω μαγνήτες αλλά μετά λέω σιγά,και τι θα μάθω...οπότε παίρνω τη μεγάλη απόφαση και λέω....θα αλλάξω τάστα,ηλεκτρικά,μαγνήτες,θα τη θωρακίσω,θα ξίσω και το σώμα και το μπράτσο και θα τα βάψω δικά μου χρώματα και ας μου πάρει και 2 μήνες...(τελικά πήρε λίιιιιιγο παραπάνω...).Οπότε αρχίζω,ψάχνω ρωτάω όποιον ήξερε και ξεκινάω......Τα αποτελέσματα τα βλέπετε παρακάτω στα συνιμμένα(εφόσον δεν μπορώ να τις κάνω upload και να τις βάλω ανάμεσα στο κείμενο...)

 

Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής:

-Έλυσα το σώμα

-Έβγαλα τα κλειδιά και τα τάστα από το μπράτσο

-Έτριψα με γυαλόχαρτο το σώμα(κόντρα πλακέ θαλάσσης btw) και το μπράτσο

-Πήγα Praktiker και αγόρασα σε σπρει:1 αστάρι,1 κόκκινο,2 βερνίκι

-Πέρασα το σώμα με 1 χέρι αστάρι,2 χέρια κόκκινο,4 χέρια βερνίκι(περίπου ανα 20λεπτο με 30λεπτο ανάμεσα στα χέρια)

-Πέρασα το μπράτσο 2 χέρια αστάρι,το έδωσα σε ένα φίλο μου να το ζωγραφίσει και μετά το πέρασα 3 ή 4 χέρια βερνίκι

-παρήγκειλα από ebay αυτά τα τάστα http://cgi.ebay.com/Gibson-Pure-Fret-Wire-26-Pre-Cut-Frets-2-1-2-Long_W0QQitemZ130141582705QQihZ003QQcategoryZ47076QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

και τα πέρασα,τα έκοψα και τα έτριψα στις άκρες για να μην "κόβουν" τα δάκτυλα

-Πήγα στον Πειραιά στον Ρεντα και πήρα χαλκόφυλλο

-Μετα κόπων και βασσάνων το πέρασα(μάλλον σωστα)

-παρήγκειλα από gfs ποτενσιόμετρα(2 250άρια),αντιστάσεις και 3θέσιο επιλογέα

-Τα συνέδεσα όλα και πέρασα τους μαγνήτες(από μια fender custom αν θυμάμαι καλά),οι οποίοι ήταν ευγενική χορηγία του συνφορουμίτη dkall

-Έφταιξα το nut και της πέρασα χορδές.........and that's all

 

Μόνο 1 πρόβλημμα έχω,κάτω από το 12 τάστο η σολ και η ρε δεν παίζουν γιατί βρίσκουν στα μπροστινά τάστα αλλά δεν ξέρω με τι να τα τρίψω(έχετε καμιά ιδέα;;; )

 

Υπολογίζοντας τα έξοδα (στο περίπου):

-77 η κιθάρα

-5 ευρώ για γυαλόχαρτα

-15 ευρώ για τάστα

-20 ευρώ για τα ηλεκτρικά

-3,5 ευρώ για το χαλκό

-15 για τα σπρέι

-10 ευρώ για κολλητήρι και καλάι που δεν είχα( :-[ :-[ :-[)

Σύνολο 145.5

 

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό αν αναλογιστεί κανείς τα πολύ λίγα έξοδα,αλλά το κυριότερο είναι πως έμαθα αρκετά κατα τη διαδικασία και τώρα έχω μια "δικιά μου" κιθάρα...

 

Special thanks:

-στον dkall,ο οποίος μου έδωσε τους μαγνήτες όπως προανέφερα

-στον ξάδελφο μου,που με βοήθησε στο τρίψιμο και το βάψιμο(και μου έφτιαξε στο ξυλουργείο ενός φίλου ένα καλούπι του σώματος για μελλοντικό project ;D ;D ;D)

-τον φίλο που έχει το παραπάνω ξυλουργείο

-στους συνσυγκροτηματίες μου που με βοήθησαν με τις κολλήσεις και τις ζωγραφιές

-στα παιδιά του noiz που με βοήθησαν σε αρκετές απορίες που είχα κατα καιρούς...

 

Αυτά τα ολίγα...Feel free to say anything...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόοοοοοςςςςς!!! Πολύ ωραία ιδέα αυτή στο μπράτσο και στο headstock, στο χέρι πώς είναι? Τα τάστα που έχει περασμένα η Harley Benton είναι τόσο μαπα που θέλουν αλλαγή?

Θέλω να κάνω και εγώ κάτι παρόμοιο, (στο πιο καφρικο όμως) αλλά τώρα που έχω κάποια λεφτά στην άκρη, ο Θωμάς δεν έχει κιτ για τελε...mad0222.gif Θα περιμένω να ξαναφέρει.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks guys..Καλά ακούγεται σε γενικές γραμμές(πολύ καλύτερα από όταν είχε τους stock μαγνήτες)..Την προτιμώ στα καθαρά επειδή δεν έχει πολύ όγκο στα βρώμικα και γενικότερα δεν είμαι fan των single coil στην γέφυρα αλλά ούτως ή άλλως θα τη χρησιμοποιώ για clean περισσότερο.Τα τάστα ήταν ψιλομάπα αλλά μπορούσες να παίξεις...στο χέρι είναι μέτρια λόγω της ποιότητας των ξύλων σε συνδιασμό με το πέρασμα των τάστων από μένα αλλά υποφερτή...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνησω....στην δικια μου τα ταστα ηταν ωραιοτατα medium-jumbo, εξαιρετικα καλοβαλμενα, τριμενα στισ ακρεσ....και εχω πετυχει πολυ χαμηλο action χωρις fret buzz, οποτε και ισια ;)..

vrass go for it.... και προτεινω την ασπρη που λεει οτι ειναι ash....βεβαια εγω οταν χρειαστηκε να τη σκαψω για να χωρεσω εναν μινι-hum μου δημιουργηθηκαν αμφιβολιες... ;)παντως νερα εχει ωραια!!(το βαψιμο παντως ειναι χαλια...σαν να την εχουν περασει με πινελο ειναι...αλλου πολυ χρωμα , αλλου λιγοτερο....) αλλα

απο playability μια χαρα...τους μαγνητες δν τους σχολιαζω γιατι και υποκειμενικο θεμα ειναι, και αυτοι δν ειναι χαλια σιγουρα, και με 30 ευρω περνεις αξιοπρεπεστατους gfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα δεν με απασχολεί αφού σκέφτομαι κυρίως για το κιτ. Τα τάστα και το μπράτσο γενικότερα είναι που με κάνουν να το σκέφτομαι, αφού αν είναι τόσο μαπα και δεν παίζει, μπορώ να πάρω από εδώ μια Squier Affinity που θα τη διαλέξω κιόλας και να κάνω τις μετατροπές που σκέφτομαι πάνω σε αυτήν.evilgrin0007.gif

Α! και άλλη μια ερώτηση. Η κοιλότητα που έχει η Harley Benton για τον bridge μαγνήτη, χωράει humbucker ή θέλει σκάψιμο?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τάστα περισσότερο τα έβγαλα για να δω πως είναι να τα τοποθετείς μόνος σου  :o ::) ::) ::)....Όσον αφορά τον humbucker,σίγουρα θέλει σκάψιμο

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρώμα δεν με απασχολεί αφού σκέφτομαι κυρίως για το κιτ. Τα τάστα και το μπράτσο γενικότερα είναι που με κάνουν να το σκέφτομαι, αφού αν είναι τόσο μαπα και δεν παίζει, μπορώ να πάρω από εδώ μια Squier Affinity που θα τη διαλέξω κιόλας και να κάνω τις μετατροπές που σκέφτομαι πάνω σε αυτήν.evilgrin0007.gif

Α! και άλλη μια ερώτηση. Η κοιλότητα που έχει η Harley Benton για τον bridge μαγνήτη, χωράει humbucker ή θέλει σκάψιμο?

το δικο μου μπρατσο και τα ταστα του ηταν μια χαρα....την πηγα μαλιστα και στο δημου στην αρχη (απλωσ απο περιεργεια να την κοιταξει οταν του πηγα αλλη κιθαρα)

και μου ειπε οτι ουτε τριψιμο ουτε τπτ δν θελουν.....σου λεω εχει απιστευτο action η κιθαρουλα....ασε που το μπρατσο ειναι εντελως αβερνικωτο....κατι που προσωπικα μου αρεσει....

(παντως μεταξυ μας ισως να πρεπει να χτυπησεις μια squier και να τελειωνεις.... αν ομως θες να της βγαλεις τα ματια χτυπα την χαρλευ)

 

κανονικο ρουταρισμα τελε εχει.... εδω και για mini-hum χρειαστηκε να τη σκαψω...... ειδικα στον p-90 να δεις τι εγινε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοιλότητα που έχει η Harley Benton για τον bridge μαγνήτη, χωράει humbucker ή θέλει σκάψιμο?

 

Κάφρε, α κάφρε.

Δεν βάζουν ρε τέτοιους σ' αυτές, δεν το ξέρεις;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο spiegate7!!!! Πολύ καλή δουλειά ;)

 

Εγώ 2 πράγματα θα άλλαζα μόνο:

1) θα έβαζα μεταλλικό χρώμα για να ιριδίζει

2) θα προσπαθούσα να κάνω λίιιιγο πιο ίσια τη γραμμή πίσω από το μπράτσο... ;D έεελαααα σε πειράζω ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου