Προς το περιεχόμενο

Έφυγε ο Ravi Shankar


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ηλικία 92 ετών.

 

Τα λόγια είναι περιττά για αυτόν τον τεράστιο μουσικό.

 

Ravi & Anoushka Shankar - Raga Anandi Kalyan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι τεράστιος μουσικός με μεγάλη προσφορά και σεβασμό σε αυτό που έκανε.

Τον είχα δει πριν πολλά χρόνια στο Λυκαββητό,ήταν εξαιρετικός..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μεγαλώνουμε ???...ήμουν 21 όταν αγόρασα το σιτάρ μου...εξ αιτίας του. Και μετά τα βιβλία του...όχι ότι έμαθα να παίζω...

Φυσικά δεν υπάρχουν λόγια, μόνο συγκίνηση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπώσεις δυτικού επισκέπτη.

Ο Σανκάρ κλείνει τα μάτια του και παίζει και ο χρόνος φαίνεται να σταματάει. Η μουσική του συνεχίζει μέσα στην νύχτα ως τις πρώτες ώρες της μέρας. Στην αρχή βαριέμαι και κοιτώ το ρολόι μου, δεν θέλω να φανώ αγενής στους Ινδούς μου φίλους. Με την ώρα το αυτί μου γλυκαίνει και κλείνω τα μάτια και γω. Δεν υπάρχει πρόγραμμα, είναι ένας τεράστιος αυτοσχεδιασμός, έτσι θα ακούν οι πιστοί το κήρυγμα του αγαπημένου τους Μωάμεθ ή του Χριστού. Έτσι θα υποτάσσονται, ώσπου ο Ραβί θα σταματήσει και θα χαιρετήσει, μέχρι την επόμενη φορά.

 

ΥΓ. Που για τους Ινδούς αν δεν απατώμαι θα είναι γύρω στα 15 με 20 χρόνια.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλά αντιγράφω...

Το 1967 θα παίξει στο φεστιβάλ του Μοντερέυ, ενώ το 1969 θα βρεθεί στο Γούντστοκ όπου θα δώσει μια συγκλονιστική παράσταση με τον ίδιο, πάντως, να δηλώνει αργότερα ότι του φαινόντουσαν «πολύ περίεργοι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που ήταν ντυμένοι παρδαλά και ο Τζίμι Χέντριξ που έβαλε φωτιά στην κιθάρα του. Αυτό ήταν πολύ βαρύ για μένα. Στη δική μας κουλτούρα τρέφουμε πολύ μεγάλο σεβασμό για τα μουσικά μας όργανα, είναι σαν μέρη του Θεού».

 

http://www.iefimerida.gr/node/81142#ixzz2EqjNMgL1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου