Προς το περιεχόμενο

λαπτοπ


kouk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια θελω να  παρω λαπτοπ για χρηση μουσικων προγραμματων. τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να τρεξει cubase,guitar rig κτλ?? μου προτεινεται κανενα... ευχαριστω 

 

Υ.Σ.:χρειαζομαι επισης και αυτονομη καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θελω να  παρω λαπτοπ για χρηση μουσικων προγραμματων. τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει για να τρεξει cubase,guitar rig κτλ?? μου προτεινεται κανενα... ευχαριστω 

 

Υ.Σ.:χρειαζομαι επισης και αυτονομη καρτα γραφικων

στην εποχή που ζούμε και εδω που έχει φτάσει η τεχνολογία ότι και να πάρεις θα είναι πύραυλος.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην εποχή που ζούμε και εδω που έχει φτάσει η τεχνολογία ότι και να πάρεις θα είναι πύραυλος.

 

Όχι απαραίτητα.

πχ 2GB RAM δεν έχουν όλα τα (έτοιμα) λάπτοπ, κάτι που είναι απαραίτητο για να τρέξει και βαριά plugin (πολύ περισσότερο όταν σχεδόν όλα τα λαπτοπ έρχονται με Vista -που θέλουν ακόμα περισσότερη μνήμη από τα xp)

 

kouk, έχεις δίκιο για την αυτόνομη κάρτα (για τον ίδιο λόγο).

 

Στο θέμα του επεξεργαστή, απλά ας είναι διπλοπύρηνος, αλλά μην τρελαίνεσαι με τις ταχύτητες. Εδώ είναι όπως τα λέει ο kilon: τα πράγματα έχουν ξεφύγει.

 

Πρόσεχε στο θέμα του σκληρού δίσκου. Όχι τόσο για το μέγεθός του (όπως και να'χει, μικρός θα είναι), όσο για την ταχύτητά του. Κάποιες εταιρείες βάζουν αργούς σκληρούς.

 

Επιπλέον, αν σε ενδιαφέρει και η ηχογράφηση με πυκνωτικά μικρόφωνα, έχε υπόψιν το θόρυβο που μπορεί να κάνει ο laptop. Ο (μη "φυσιολογικός") θόρυβος οφείλεται είτε στα ίδια τα ανεμιστηράκια, είτε στο γεγονός ότι πρέπει να δουλεύουν αρκετά για ρίχνουν τις θερμοκρασίες (ένας παράγοντας για την αύξηση των οποίων είναι η ποιότητα της κατασκευής του laptop).

 

Δώσε βάση και στις δικές σου απαιτήσεις. πχ μήπως θέλεις firewire για την κάρτα ήχου;

 

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx lost highway και γω κατι τετοιο κοιταζα απλα ηθελα να σιγουρευτω. ηχογραφισεις δεν θελω να κανω βασικα το θελω για cubase.με ραμ 2 gb και vista θα ειμαι οκ η θα χρειαστει αλλαγη σε xp??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικό ερώτημα είναι αν θα τρέχουν τα software σου σε vista :) Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις :) Νομίζω πχ ότι ProTools για Vista δεν παίζουν καν ακόμα.....

 

Πάντως 2gb ram ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, και αν μπορεί να έχεις και χώρο για επέκταση ακόμα καλύτερα, γιατί ειδικά το guitar rig τρώει ΤΗΝ άπειρη μνήμη.... :( Για δίσκο όντως πρόσεξε οπωσδήποτε την ταχύτητα. Και όπως τονίζω πάντα, αν ξέρεις τι κάρτα θα χρησιμοποιήσεις κοίταξε οπωσδήποτε στο site τους για πιθανά incompatibilities. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα...

 

1ον κανω επεκταση ραμ. 4 ειναι καλα για guitar rig 2??

 

2ον στελνω τα vista και βαζω xp

 

3ον κοιταω την ταχυτητα του δισκου

 

και

 

4ον τι εννοεις καρτα?? αν ενοεις ηχου εχω μια απλη creative 5.1 διοτι τωρα ξεκιναω και εχω την behringer iaxe 393 που ειναι USB και πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως τονίζω πάντα, αν ξέρεις τι κάρτα θα χρησιμοποιήσεις κοίταξε οπωσδήποτε στο site τους για πιθανά incompatibilities. :)

 

Πολύ σωστά. Μάλλον ο Μενέλαος έχει υπόψιν του τα γνωστά προβλήματα που προκύπτουν με τις firewire θύρες.

Σχετικά με αυτό το θέμα, αρκετές είναι οι firewire κάρτες που θέλουν firewire chipset από την Texas Instruments. Εδώ υπάρχει ένα θέμα, διότι λίγες είναι οι εταιρείες που βάζουν συγκεκριμένα τσίπσετ σε όλα τα laptop τους. Οι περισσότερες είναι της λογικής "ό,τι-υπάρχει-διαθέσιμο-εκείνην-τη-στιγμή". Γι' αυτό, αν τίθεται τέτοιο θέμα, σου προτείνω να κοιτάξεις τι τσιπσετ έχει το συγκεκριμένο μοντέλο για το οποίο ενδιαφέρεσαι.

Είμαι απολύτως σίγουρος ότι η Compaq βάζει σε όλα τα λάπτοπ TI.

Σχεδόν σίγουρος ότι το κάνει η Sony (ίσως και η Toshiba).

Από εκεί και πέρα, έχω δει, πχ κάποιο LG να έχει ΤΙ, ενώ κάποιο άλλο LG να μην έχει TI.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ενας απο τους 2 μας μπερδευτηκε. η καρτα ειναι μια μουφα USB. το tsipset τι ρολο παιζει εφοσον η καρτα δεν ειναι firewire ??? (αν ειπα μ*** μην γελασετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στελνω τα vista και βαζω xp

 

Αυτό δεν είναι τόσο απλό, όσο φαίνεται.

 

α. θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις laptop που να "έρχεται" με XP.

 

β. είναι προτιμότερο να έχεις άδεια για τα Vista, παρά για τα XP.

 

γ. έστω ότι αγοράζεις laptop με vista κι αποφασίζεις να τα βγάλεις και να βάλεις τα xp. Πρίν αποφασίσεις για μια τέτοια κίνηση, να είσαι απολύτως βέβαιος ότι υπάρχουν ΧΡ drivers για το δικό σου laptop (και για όλο το hardware...). πχ, αν βρεις πλήρεις XP drivers για sony ή ΗΡ laptop, σφύρα μου...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ενας απο τους 2 μας μπερδευτηκε. η καρτα ειναι μια μουφα USB. το tsipset τι ρολο παιζει εφοσον η καρτα δεν ειναι firewire ??? (αν ειπα μ*** μην γελασετε)

 

ΟΚ, προς το παρόν, γράψε "άκυρο", αλλά -εφόσον κι ο ίδιος λες είναι είναι μούφα η κάρτα- έχε υπόψιν το θέμα με τη firewire. Είναι κρίμα να σε δεσμεύσει μια τέτοια λεπτομέρεια σε μια μελλοντική σου αγορά. ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου