Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες, ενισχυτές, κλπ - (Seymour Duncan)


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα ειναι "τζαζοκαθαρά" :D για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λαμπερά & "glassy" καθαρά only a Fender will do.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρε μια strat η μια tele καλύτερα....(ετσι κι αλλοιώς έχουν & καλύτερα βρώμικα από οποιαδήποτε Gibson :D )

εγω προσωπικα εχω ακριβως την αντιθετη αποψη....

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι είναι καλύτεροι,είναι.Σίγουρα καλύτεροι από τους κεραμικούς-over-the-top μαγνήτες που είχε η Gibson σου πριν.Από κει και πέρα,ο Jazz,επειδή είναι alnico και σχετικά low output,δεν θα ακουστεί τόσο *bright* όσο ο προηγουμενος σου μαγνήτης-αλλά πρόσεξε:Δεν είναι φτιαγμένος να ακουστεί έτσι.Σκέψου:είχες ένα ζευγάρι high-output μαγνήτες,που θα "ξεχώριζαν"(η επιλογή της λέξης δεν έχει θετική σημασία στη συγκεκριμένη περίπτωση) σε οποιονδήποτε ενισχυτή και να τους έβαζες (πόσο μάλλον σε έναν park που δεν είναι και ότι καλύτερο).Παίξε λίγο με το EQ.Ανέβασε λίγο παραπάνω το treble σου και παίξε με τα μεσαία (πρόσθεσε κατά προτίμηση μιας και οι περισσότεροι duncan είναι "scooped" στις μεσαίες συχνότητες) μέχρι να έχεις το επι8υμητό αποτέλεσμα.Κάνε το ίδιο και με τους δύο μαγνήτες.Παίξε μερικές συγχορδίες για να υπολογίσεις πάνω κάτω αν χρειάζεται να τους σηκώσεις η να τους χαμηλώσεις.'Eχεις κάποια συγκεκριμένα settings στον ενισχυτή σου όταν παίζεις,τον ήχο που σου αρέσει με πιό απλά λόγια..Δεν είναι λογικό ότι μιας και άλλαξες μαγνήτες πρέπει να αλλάξεις και τα settings του ενισχυτή; Σίγουρα σε κάποιον άλλον ενισχυτή όπως τον twin θα ακουστούν καλύτερα,αλλά μιας και έχεις τον park τώρα,το θέμα είναι να ακουστούν καλά σ'αυτόν.Και κάτι τελευταίο:εάν έχεις εμπειρία με ηλεκτρικά,μπορείς να βάλεις 1000pf caps στα ποτενσιόμετρά σου,αλλά η παρατήρηση αυτή μάλλον ξεφεύγει από το νοήμα της συζήτησης.Αν μετά από όλα αυτά δεν τα καταφέρεις,ευχαρίστως στους αγοράζω :wink:

 

p.s. Οι strat και tele εχουν καλύτερα τι;;;; ¶κυρο εντελώς;;

:wink:

 

Πέραν του γεγονότος ότι αυτό που εννοεί κάποιος όταν μιλάει για "βρώμικα" (γιατί άλλα τα βρώμικα του fender twin,και άλλα ενός triple rectifier *παράδειγμα*) είναι εντελώς YΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ,δεδομένου ότι μιλάμε για τα βρώμικα που εννοεί ο superfunk,έχω να πώ μόνο δύο λέξεις: woman tone.

I rest my case.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν λοιπόν έχω νέα....

 

Πρώτα απ'όλα χαιρετώ τον roybatty με

τον οποίο είχαμε στο παρελθόν εκτεταμένη

κουβέντα επί του θέματος :wink:

 

Μώλις γύρισα απο ένα φίλο μου στον οποίο

είχα πάει για να ακούσω τους μαγνήτες.

(έχει τον twin reverb)

 

Δεν μπορώ να πω ότι δυσαρεστήθηκα...

πειραματίστηκα λίγο με τα EQ και έβγαλα

αρκετά καλούς ήχους...αυτό που είδα είναι

ότι ενώ τα jazzoσόλα ήταν πολύ ωραία,

δεν βγαίναν καλά οι συγχωρδίες....επίσης

παρατήρησα ότι δεν συγχωρούνται λάθη,

ακούγονται τα πάντα..

Δεν πειραματίστηκα αρκετή ώρα οπότε δεν έχω

κατασταλάξει...πάντως μου έκανε εντύπωση

που οι φίλοι μου μου είπαν ότι έπαθαν πλάκα

με τον ήχο που έβγαινε...

 

Σίγουρα είμαι για ενισχυτή... αλλά δεν σκέφτομαι

για fender αλλα για τον marshall DSL 50 head

και δεν έχω ιδέα για το αν θα είναι καλός συνδιασμός

με τους μαγνήτες....(θα τον δοκιμάσω φυσικά όταν

έρθει εκείνη η ώρα)

 

Τώρα έχω μια ερώτηση για τα ποντεσιόμετρα...

πήγα σε δύο τρία μαγαζιά σήμερα για να πάρω

push pull για gibson και μου έδωσαν καποια τα

οποία γράφουν συγκεκριμένα:

Di margio EP 1201PP (DPDT Switch) 500K.

Mου είπαν ότι κάνουν μια χαρά αλλα όταν τα πήγα

στον τύπο που μου είχε βάλει τους μαγνήτες μου

είπε οτι μπορεί και να μην κάνουν, να είναι οριακά

λόγω μιας πλακέτας που έχει απο κάτω η gibson κ.τ.λ.

Ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτό?? αμα είναι να μην τα ανοίξω

και να τα πάω πίσω..

 

Τελικά πάντως, αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν μπορείς

να έχεις μια κιθάρα για τα πάντα... και είναι δύσκολο

για μένα (που το μόνο που ξέρω είναι να αλλάζω χορδές)

να γνωρίζω με ποιούς τρόπους και μεθόδους να βρώ

αυτό που ψάχνω...ευχαριστώ όλους στο noiz για την

βοήθεια.

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για τα βρώμικα που εννοεί ο superfunk' date='έχω να πώ μόνο δύο λέξεις: woman tone.

[/quote']

 

 

Ούπς!Αυτό πόνεσε! :D

Πάντως,αυτό που έχω καταλάβει και εγώ είναι ότι όταν ο superfunk εννοεί βρώμικα,δεν αναφέρεται ακριβώς σε έντονα παραμορφωμένο,όλα-τα-σφάζω-όλα-τα-ισοπεδώνω-black-metal ήχο (εντάξει,είμαι λίγο υπερβολικός).Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!

 

Επίσης όσον αφορά την υποκειμενικότητα των βρώμικων,νομίζω ότι και αυτό είναι σωστό και εξαρτάται βασικά από τα ακούσματα του καθενός.Κάποτε είχα διαβάσει ένα topic στο FDP forum (για fender) με τίτλο "ποιόν θεωρείτε τον πιο ωραίο distorted ήχο σε tele" ή κάπως έτσι τέλος πάντων και εκπλάγηκα από τι θεωρείται distorted ήχος.Από τότε νομίζω ότι εντάσσομαι στη συμπαθή κατηγορία των "κάφρων" :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ikon πολύ πιθανό να χρειάζεται να παίξεις λίγο με τα ηλεκτρονικά της κιθάρας σου(από ποτενσιόμετρα μέχρι πυκνωτές). Όσον αφορά τη τοποθέτηση του μαγνήτη γιατί δεν τον έβαλες μόνος σου? Επίσης πλακέτα σε gibson για πιο λόγο? Έχω δει μερικές φορές πλακετούλες σε κιθάρες αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας, πάντως για καλό και για κακό ας τα ανοίξει τα ποτενσιόμετρα αυτός που θα τα βάλει.

Προσωπικά δε νομίζω ότι πολλοί από όσους έβαλαν νέους μαγνήτες ενθουσιάστηκαν από την πρώτη στιγμή που έπαιξαν. Πρέπει να περάσει λίγος καιρός, να δουλευτεί και ο μαγνήτης μερικές ώρες και μετά να σχηματίσεις άποψη.

 

Τώρα για κιθάρες τύπου fender κλπ προσωπικά τις βρίσκω περισσότερο ευέλικτες από τις Gibson. Oi Gibson έχουν γεμάτο, ογκώδη ήχο αλλά και βαρετό επίσης. Ίσως να συνήθισα με μονοπηνιακούς και γι’ αυτό οι Gibson μου ακούγονται μουντές (όχι βέβαια ότι δεν θα την προσάρμοζα στις απαιτήσεις μου αν είχα μία). Ενώ πιστεύω ότι αν έχεις καλά καθαρά από εκεί και πέρα μπορείς να βγάλεις οποιονδήποτε ήχο και επίσης, με μια στυλ fender κιθάρα μπορείς να βγάλεις βρώμικο ήχο που να κυμαίνεται από τσίτα fuzz (να σου παίρνει τα αφτιά) μέχρι metal –από nu μέχρι black-.

 

Τώρα με το θέμα παραμόρφωση ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Ενίοτε π.χ, παίζω σε στυλ Tool, System of a down κλπ χρησιμοποιώντας τον Fender twin reverb που έχει το studio! Έ, ρε να δεις τι σπρωξιές-αγκωνιές ρίχνω με φίλους μεταλάδες, όταν πρωτακούνε τι ήχο βγάζω με τη squier και τον twin reverb(και τα ανάλογα μπιμπλίκια), για το ποιος θα τον πρωτοπάρει κάθε φορά.

¶λλωστε, θεωρώ ότι ενισχυτές του στυλ Mesa Boogie, εφτάχορδες και super saturated κιθάρες κάνουν περισσότερο για μπέμπηδες και mtv κιτσαρίες.

 

 

Υγ.1 είτε gibson έχω είτε fender σπάνια θα βασιστώ 100% στην παραμόρφωση του ενισχυτή χωρίς τη χρήση πεταλιών.

Yg.2 Η έννοια woman tone τι σημαίνει? Να υποθέσω ότι είναι κάτι υποτιμητικό και ότι προφανώς στον roybatty δεν αρέσουν οι γυναίκες?

Υγ.3 Ο Park είναι ok!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλωστε, θεωρώ ότι ενισχυτές του στυλ Mesa Boogie, εφτάχορδες και super saturated κιθάρες κάνουν περισσότερο για μπέμπηδες και mtv κιτσαρίες.

 

πες τα χρυσόστομε!! :lol:

 

(βέβαια ίσως απλά αυτό σημαίνει ότι γεράσαμε & δεν αντέχουν τα αυτιά μας τόσο πολύ "κουνούπι στο βάζο" pre amp distortion! :lol: )

 

woman tone είναι ο ήχος της Les Paul με επιλεγμένο τον πάνω μαγνήτη,ΕΛΑΦΡΥ/ΜΕΤΡΙΟ overdrive (απο power amp)

 

Οι Fender είναι σίγουρα πιο ευέλικτες κιθάρες & αυτό που ήθελα να πω είναι οτι μπορείς να παίξεις τα ΠΑΝΤΑ με αυτές κάτι που πολύ δύσκολα γίνεται με άλλες κιθάρες (αν και βέβαια αν "λεει" ο κιθαρίστας παίζε & με σκούπα :wink: )

 

Παντως αν επιμένει κάποιος να προσπαθει να παίζει καθαρα με διπλούς η συμβουλή μου ειναι να βρει εναν ΠΟΛΥ υψηλο σε βαττ ενισχυτη για περισσότερο headroom :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλωστε, θεωρώ ότι ενισχυτές του στυλ Mesa Boogie, κάνουν περισσότερο για μπέμπηδες και mtv κιτσαρίες.

 

γιατι ρε παιδια αυτα τα σχολια για τους mesa... :cry: εχετε παιξει ποτε με τα καθαρα τους;εγω που...προσπαθω να παιξω blues ακομα δεν εχω βρει καλυτερο ενισχυτη απο ..αυτους με τετοιο καθαρο καναλι σε συνδιασμο με το λιγο boost του καθαρου καναλιου που εχει ο ενισχυτης.ακομα ομως και στο"βρωμικο "καναλι να παιξεις ,αν "τσιμπησεις"λιιγο το gain βγαζει γαμω τους ηχους :wink: μην με στεναχωρειτε τωρα ουτε εμενα ουτε τον santana,ουτε τον scofield ουτε πολλους αλλους... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλωστε' date=' θεωρώ ότι ενισχυτές του στυλ Mesa Boogie, εφτάχορδες και super saturated κιθάρες κάνουν περισσότερο για μπέμπηδες και mtv κιτσαρίες.

[/quote']

 

Εγώ που λέτε εκπροσωπώ την κατηγορία των μπέμπηδων :D Όσοι είναι λάτρεις αυτού του ήχου σημαίνει αυτόματα ότι ειναι και ανώριμοι(κρίνοντας απο το μπέμπηδες)σαν κιθαρίστες;Ύστερα εντάξει οι Fender είναι Fender δε λέω.Σέβομαι οτι σε ορισμένους κάθεται καλύτερα ο ήχος της Strat αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει ισχύει απαραίττητα σε όλους.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ,αντιπαράθεση metal-fans με classic rock-blues-fans!Μην μαλώνετε ρε παιδιά,καθένας γουστάρει ότι θέλει!Είναι λάθος να θεωρούμε ώριμους αυτούς που άκούνε και παίζουν classic rock και ανώριμους τους metalάδες γιατί με αυτή την λογική και οι ροκάδες είναι φλώροι για τους τζαζίστες,οκ?Παρατηρώ ότι δίνετε υποκειμένικές απαντήσεις σύμφωνα με αυτό που σας αρέσει.Το θέμα είναι να βοηθήσουμε το παιδί να βγάλει τον ήχο που θέλει και όχι να λέμε τι μας αρέσει.Είναι προφανές ότι ο ήχος που φαίνεται να αρέσει στον superfunk δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που ψάχνει ο ikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου