Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες, ενισχυτές, κλπ - (Seymour Duncan)


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρά τον όγκο πληροφορίας που είναι διαθέσιμος σε μας μέσω του Internet,μετα λύπης μου βλέπω ότι κάποιοι είναι κολλημένοι στα κλισέ των "μπέμπηδων και της mtv κιτσαρίας" τα οποία τόσο απεχθάνονται,και δεν μπορούν να δουν πέρα από τη μύτη τους,παρά μόνο να κοιτάνε στα videoclips πίσω απο τους κιθαρίστες....λυπηρό.

Κλασσικό κλισέ: "οι mesa boogie είναι για nu metal,για 7χορδες κιθάρες κτλ κτλ" Αλήθεια; Για πείτε το αυτό στον Carlos Santana η στον Alan Holdsworth για να γελάσουν οι άνθρωποι...εγώ γελάω ήδη. :lol:

Φυσικά και δεν μιλούσα για preamp distortion όταν μιλούσα για παραμόρφωση ( έλα superfunk,you know better than that,μη τους ρίχνεις στάχτη στα μάτια..και οι ACDC γέροι είναι,αλλά κάτι ξέρουν οι άνθρωποι,ο Clapton που έπαιζε με Soldano ή ο Jeff Beck που στους τελευταίους του δίσκους χρησιμοποιεί JCM2000 και Line 6 :wink: )

Ο κάθε ενισχυτής έχει τον χαρακτήρα του.Δεν σας αρέσουν οι rectifiers; Με γειά σας με χαρά σας.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλοί ενισχυτές.Σίγουρα απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο κοινό,αλλά όπως είπα και στο προηγούμενο post μου,κάποια πράγματα είναι καθαρά υποκειμενικά.Παίζοντας με fender και gibson χρόνια,Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει jack-of-all trades κιθάρα.Κατά τη γνώμη μου μια strat style κιθάρα με ένα διπλο bridge μαγνήτη είναι ότι πιο versatile μπορεί να έχει κανείς,αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι θα ακουστεί σαν gibson,και προφανώς σε ΠΟΛΥ κόσμο αρέσει ο ήχος μαόνι+διπλοί μαγνήτες(και σε μένα επίσης),ειδάλλως δεν θα δίναμε σημασία σε κιθάρες όπως οι Paul Reed Smith, όσο καλές και να ήταν.To θέμα είναι η ποιότητα του ήχου,η οποία πάλι κατά τη γνώμη μου βγαίνει από μια καλή κιθάρα καρφωμένη πάνω σε ένα καλό ενισχυτή.Το τι μπορεί να παρεμβάλλει κάποιος ενδιάμεσα,η να βάλει μπροστά είναι άλλο καπέλο.Οι υπόλοιποι μπορούν να πάρουν τα "κουπιά" που θέλουν να λένε κιθάρες,,τα boss heavy metal zone πεταλάκια τους,τα κουβαδάκια τους και σε άλλη παραλία :)

 

p.s. noblues από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; δεν έχεις ακούσει ποτέ σου cream ε; Mένεις μετεξεταστέος.Αμέσως να πας να ακούσεις όλα τα album των cream,και μετα να έρθεις να σε εξετάσουμε...κακό παιδί! Το "woman tone" είναι τιμητικό,και όχι προσβλήτικο για τις γυναίκες,δεν θέλει και πολυ μυαλό να το καταλάβει κανείς...*Προφανώς*(χρησιμοποιώ τη λέξη που διάλεξες) δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά την ελληνική γλώσσα και προσβάλλεις τον κόσμο...

 

*edited by yameth

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαλαρά βεβαίως!!και για να μην παρεξηγηθώ (φαίνεται τα smileys δεν αρκούν :wink: ) ενας απο τους καλύτερους ενισχυτές που έχω είναι ο MESA BOOGIE MARK III :wink: (κανένα πρόβλημα με τους Boogie... :wink: )

γούστα είναι αυτά και στον καθένα αρέσει κάτι διαφορετικό εξάλου πάνω απ'όλα είναι ο ΠΑΙΚΤΗΣ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι από τα συμφραζόμενα του αρχικού σου post και την απάντηση και του gangster υπέθεσα ότι χρησιμοποιείς τον όρο αρνητικά. Ίσως αν χρησιμοποιούσες περισσότερο τα ελληνικά –για να εκφραστείς- να μην υπήρχε πρόβλημα. Αυτό με τα video clips δεν το κατάλαβα... γιατί αν πράγματι συνέβαινε μάλλον Mesa Boogie kai Marshall θα γούσταρα...

Όσον αφορά τον όγκο πληροφορίας του Internet, να σου πω ότι άλλο πληροφορία και άλλο γνώση. Πόσο μάλλον όταν οι πληροφορίες δεν είναι πιστοποιημένες και δίνονται και σε άτομα χωρίς κρίση.

 

Για βοήθα τώρα και τον Ikon γιατί το topic αναφέρεται στους μαγνήτες του. Για οτιδήποτε άλλο στείλε προσωπικό mail να με εξετάσεις και από κοντά...

 

Υγ. 1 Superfunk εγώ είμαι μικρούλης ακόμη!

Υγ.2 Takis, janick όπως είδατε ο superfunk χρησιμοποίησε όλη την πρόταση σαν σύνολο. Εγώ έδωσα μια συμβολική εικόνα και δεν ανέφερα πουθενά αν μου αρέσουν ή όχι οι Mesa Boogie και οι εφτάχορδες. Θέλησα να δώσω απλά μια εικόνα του σημερινού «μαζικού» ανθρώπου-μουσικού.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά μου είναι άψογα..χρησιμοποιώ κάποιες λέξεις στα αγγλικά για να γινομαι περισσότερο κατανοητός,μιας και την ορολογία τη συναντάμε συχνά στο internet,για να μπορούν να καταλάβουν καλύτερα και οι υπόλοιποι.Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για σένα όμως.Παρατηρώ οτι αδυνατείς να συντάξεις σωστά 2 προτάσεις...δε σας μαθαίνουν τίποτα στο σχολείο πια;Πάει όποια ελπίδα είχα για το εκπαιδευτικό μας σύστημα.

 

να σου πω ότι άλλο πληροφορία και άλλο γνώση Πόσο μάλλον όταν οι πληροφορίες δεν είναι πιστοποιημένες και δίνονται και σε άτομα χωρίς κρίση.

 

Φυσικά και είναι έτσι,ειδάλλως θα γνώριζες ότι οι mesa boogie δεν είναι μόνο για nu metal..Μπράβο,μολις μας απέδειξες ότι είσαι άνθρωπος χωρίς κρίση.Τουλάχιστον κάνεις την αυτοκριτική σου.Κάτι είναι κι αυτό.

 

Θέλησα να δώσω απλά μια εικόνα του σημερινού «μαζικού» ανθρώπου-μουσικού.

 

Θέλεις να μας πείς ότι η μαζικότητα είναι το nu metal;Μήπως θα πρεπε να πάψεις να ενημερώνεσαι μουσικά από το mtv;Καλύτερα να στρέψεις τα πυρά σου προς τους χιλιάδες stevie ray vaughan wannabe's αν θες τόσο πολύ να νιώσεις καλά θάβοντας κάτι.

Και γώ που νόμιζα ότι η μουσική είναι προσωπική έκφραση του καθενός,είτε λέγεται nu metal,είτε blues,είτε jazz,είτε rock...

Θεωρώ το θέμα λήξαν,και σε συγχωρώ λόγω του νεαρού της ηλικίας σου.

 

ps. yameth 21 Απριλίου 1967 είναι τα γενεθλιά σου; :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ :!:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός μαλώνει: :) όποιος δεν ξέρει καλό είναι να μη μιλάει...ας ακούει για να μάθει.

Μιας και το θυμήθηκα (και το thread ειναι για μαγνήτες)...έχει ακούσει κανείς μαγνήτη από WCR;

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΡΕΜΑ ΠΑΙΔΙΑ!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ :!:

 

Σωστός!Κρατήστε τα νεύρα σας για εκεί που πραγματικά χρειάζεται!

 

Ερώτηση:Αφού οι humbuckers μπορούν να παίξουν και ως μονοί,κάνωντας split,δεν μπορούν να έχουν καλά καθαρά;

 

Πάντως εγώ έχω δει (όχι live) τον Adrian Utley των Portishead με Gibson (ξέρετε με τι μαγνήτες) και μου ακουγόταν μια χαρά!Αυτό μου αρκεί... :D Πιο καθαρά δεν θέλω!

 

Υ.Γ.Sorry που δεν κατάλαβα το "woman tone"...Εγώ είμαι κάφρος,δεν έχω ακούσει πάνω από 2-3 τραγούδια cream.... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση στον Roybatty και στα λοιπά ενδιαφερόμενα μέλη του topic.

 

Παίδες, πουθενά στα posts μου δεν είπα ότι οι Mesa Boogie χρησιμοποιούνται ΜΟΝΟ για nu metal. Στην πραγματικότητα δεν ανέφερα ούτε καν αν «γενικά» χρησιμοποιούνται στο metal.

 

Το τυπάκι από το πολύ internet έχει ξεχάσει τα ελληνικά του και κατηγορεί εμένα για προβλήματα σύνταξης! Κατηγορεί επίσης, τον «φασίστα» Yameth, αλλά παραβλέπει το γεγονός ότι εξαιτίας του forum του έχει δοθεί το ελεύθερο βήμα να εκφράσει την άποψή του και αυτός το γάμησε το θέμα!

 

Φιλαράκι λάθος μέρος βρήκες να εκτονωθείς.

Κάτι θα έλεγα τώρα που προτείνει ο Φρόιντ για την περίπτωσή σου αλλά φοβάμαι ότι θα χειροτερέψω τη θέση μου απέναντι στους λοιπούς συνφορουμίτες.

 

Υγ.1 Έχω παραβεί κάποιους κανόνες του forum οπότε είναι ok από εμένα αν διαγραφεί το post από κάποιον moderator. Ελπίζω μόνο να προλάβουν να το διαβάσουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

Υγ. 2 Τώρα, τι σχέση έχει το πραξικόπημα της 21ης Απριλίου με τα παιδιά που γεννήθηκαν εκείνη τη μέρα...

 

Α! Και κάτι τελευταίο αλλά όχι και τόσο άσχετο.

Μη μασάτε από τα τσιράκια του ελληνικού εμπορίου, ρέ!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου