Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες, ενισχυτές, κλπ - (Seymour Duncan)


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o hot rod deluxe δηλαδή δεν λέει?

40 watt μου κάνει μια χαρά και κάνει 644 στου thomann

 

λέει & παραλέει :lol: προσωπικά τον προτιμώ από τον κλασσικό blackface delux (πόσο μάλλον περισσότερο απο τον Reissue..) μια και έχει υψηλότερο headroom.

 

ο deluxe είναι σχεδόν το ίδιο ακριβός με τον Twin γιατί έχουν το ίδιο κύκλωμα περίπου καθώς & λαμπάτο Tremolo & reverb.

 

πολύ καλός ενισχυτής για μέτριες εντάσεις στα καθαρά & κλασσικό πουσαρισμένο ήχο αν τον τσιταρεις.

 

το ότι πλέον η σειρά Hot Rod (& σύντομα ΟΛΗ η σειρά των ενισχυτών Fender ) κατασκευάζεται στο ΜΕΞΙΚΟ δεν έχει βέβαια ΚΑΜΜΙΑ σημασία (ετσι κι αλλοιώς τα δύο εργοστάσια Μεξικάνικο & Αμερικάνικο απέχουν ΕΛΑΧΙΣΤΑ μεταξύ τους και το 80% των υπαλλήλων του Αμερικάνικου ΕΙΝΑΙ Μεξικάνοι μετανάστες :wink: ) τα τυπωμένα κυκλώματα που χρησιμοποιούνται είναι τα ίδια και μάλιστα στους Μεξικάνικους είναι και ελαφρώς ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντι να δώσει κανείς 200 - 300¤ για αγορά-εγκατάσταση μαγνητών' date=' ας πάρει ένα καλό EQ... :wink:

 

Βέβαια, έχω αλλάξει και εγώ μαγνήτες σε μία Ibanez που έχω(EMG 81@bridge, EMG60@neck)...αλλά πιστεύω οι EMG είναι σε άλλη διάσταση!!Προσωπικά βέβαια, είμαι Fan του ήχου των Metallica, γι'αυτό παίζω με EMG και ψάχνομαι για rack με Mesa Boogie κτλ... 8)[/quote']

 

Γιατί όμως σώνει και καλά EMG και όχι Duncan σε έναν Triple Rectified και με ΕQ; :wink:

Εγώ πιστεύω οτι τον χαρακτήρα ενώς μαγνήτη δεν τον αλλάζει το ΕQ.PΠιστεύτε ότι ένας Duncan SΗ-6 και ένας EMG-81 μπορούν να ακουστούν ποτέ το ίδιο;¶ν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν τόσα διαφορετικά μοντέλα μαγνητών στην αγορά θα παίρναμε όλοι ένα EQ και θα τελείωνε η ίστορια :) Για κάποιο λόγο προτιμάει ο Hammet τον EMG-81 και ο Darell(R.I.P) Duncan και ας έχουν 3 rack EQ ο καθένας.Εγώ έχω EMG έχω και EQ.Πράγματι μου δίνει τρομερή ποικιλία σε ήχους άλλα ο ΕΜG παραμένει ΕΜG :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o hot rod deluxe δηλαδή δεν λέει?

40 watt μου κάνει μια χαρά και κάνει 644 στου thomann

 

το ότι πλέον η σειρά Hot Rod (& σύντομα ΟΛΗ η σειρά των ενισχυτών Fender ) κατασκευάζεται στο ΜΕΞΙΚΟ δεν έχει βέβαια ΚΑΜΜΙΑ σημασία (ετσι κι αλλοιώς τα δύο εργοστάσια Μεξικάνικο & Αμερικάνικο απέχουν ΕΛΑΧΙΣΤΑ μεταξύ τους και το 80% των υπαλλήλων του Αμερικάνικου ΕΙΝΑΙ Μεξικάνοι μετανάστες :wink: ) τα τυπωμένα κυκλώματα που χρησιμοποιούνται είναι τα ίδια και μάλιστα στους Μεξικάνικους είναι και ελαφρώς ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ :wink:

 

Η σημαντικότερη διαφορά είναι η μακροβιότητα της επένδυσης.

Δηλ. το τί εκτόπισμα έχει στην αγορά ένας ενισχυτής Mexico σε σχέση με έναν Usa, όταν και άν θελήσεις να τον ξεφορτωθείς.

Κάποτε είχα την ευτυχία να χρησιμοποιώ ένα ακριβούτσικο multi-amp setup (πέρναγα τη φάση 'γιατί δεν είμαι ο Eric Johnson ???!!!') στο οποίο είχα 3 ενισχυτές ανεξάρτητους για clean, crunch και lead, και όταν λοιπόν χρειάστηκε να δώσω τον λιγότερο δημοφιλή εκ των τριών λόγω πείνας, έχασα τα λίγα ψίγματα μαγκιάς που διέθετα....

Καταλήγοντας: πρόσεχε τί αγοράζεις και πόσο, γιατί αν κάποια στιγμή δεν το χρειάζεσαι άλλο, μπορεί να το κάνεις γαργάρα...!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα ΚΑΝΕΝΑ μεταχειρισμένο μουσικό όργανο δεν έχει εκτόπισμα,πόσο μάλλον αν δεν είναι γνωστής μάρκας & πολύ ακριβό,μια φορά δοκίμασα να δώσω εναν μεταχειρισμένο HIWATT του 70 & την είδα τη γλυκα :cry:

 

ετσι κι αλλοιώς στην Ελλάδα (αλλα & σε όλον τον κόσμο) επικρατεί η αντίληψη "Fender να'ναι κι ας είναι ότι να'ναι!!"

 

πάντως και στη χώρα μας θα πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να καταλάβουμε ότι όταν πουλάμε κάτι μεταχειρισμενο δεν μπορούμε να περιμένουμε να παρουμε παραπάνω απο το 50%-60% της αξίας του και όχι ΟΛΟ το κεφάλαιο που επενδύσαμε αρχικά :wink:

(εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε εσένα αν κρίνω απο την ΠΟΛΥ λογική σου αγγελια!! :wink: )

 

όταν βλέπω τις αγγελίες στην Χ.Ε καραφλιάζω με τις τιμές που βλέπω :twisted:

π.χ. ενας ηλίθιος αυτή την εβδομάδα ζητάει 6.000 ευρώ για μια strat του 77 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!

6 χιλιάρικα !!!

Έχουμε παραμπερδευτεί μου φαίνεται...

 

Anyway, αγαπητέ 'funk έχεις ακούσει ποτέ τον Soldano SP77 προενισχυτή ?

Βρήκα έναν αρκετά φθηνό και προβληματίζομαι.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει αν & ξέρω ότι είναι ο πιό απλός προενισχυτής του (δεν βγαίνει πιά).

Γενικά δεν πολυσυμπαθώ τα rack οπότε θα σε γελάσω... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τις αγγελίες.Οι τύποι είναι τρελοί!Απλά ψάχνουν κορόιδα να τους τα σκάσουν!

Σήμερα πήγα να δοκιμάσω κιθάρες σε μερικά μαγαζιά.Πήγα λοιπόν να δώ τις carvin,καλά ο τύπος που έχει το μαγαζί πάνω στην Ακαδημίας, η φατσα αυτή, τι είπε όταν έπαιζα με τις κιθάρες:Μιλούσε στο τηλέφωνο και έλεγε σε έναν,"καλά ρε τι μας πρήζει τα ******* συνέχεια,αφού δεν έχει λεφτά για Γιούγκο θέλει Μερσεντές;Μας έχουν πρήξει τα *******,όλοι μάθανε τις carvin και θέλουν να τις δοκιμάσουν 8O 8O 8O "-ελπίζω βέβαια να μην αναφερόταν σε'μένα,αφού πρώτη φορά με έβλεπε εξάλλου!

Αισχρός ο τύπος έ;Εγώ βέβαια έκανα ότι δεν άκουγα!Την πληροφορία μου την πήρα από το μαγαζί και φυσικά δεν ξαναπατάω!

Πήγα και Ν@κα έτσι για βόλτα βέβαια,όχι ότι πρόκειται να πάρω κάτι από κεί(την vigier excalibur supra την πουλάνε 1800¤ και στη Γαλλία την πουλάνε 800¤! ).

Πάντως με απασχολεί το θέμα της μεταπώλησης μιας και ψάχνω κιθάρα αυτό το διάστημα.Να πάρω κάτι σε fender ή να πάω σε Framus που μου αρέσει αλλά μάλλον θα την παντρευτώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία μάθαμε και κάτι καινούργιο,οι CARVIN είναι MERCEDES 8O :!:

 

Μια απλή επίσκεψη στο site http://www.carvin.com/

 

θα μας πείσει όλους ότι στις ΗΠΑ έχουν τιμές YUGO :roll:

 

Τελικά οι "αντιπρόσωποι" στην Ελλάδα ΔΕΝ βάζουν μυαλό,δεν πειράζει όταν ΚΛΕΙΣΟΥΝ ίσως βάλουν :P

 

υγ.η CARVIN είναι ΠΑΛΑΙΟΤΑΤΗ (50's) εταιρεία και δεν την "μάθαμε τώρα" :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ραγε αυτές οι απόψεις δεν φτάνουν στα αυτιά τους....? που ποντάρουν οι αντιπροσωπίες.....? στις τυχαίες πωλήσεις και στους πρωτάρηδες....? τι όραμα έχουν για τις επιχειρήσεις τους....? εγώ απο τότε που έμαθα τον Thomann τον "τιμώ" δεόντως αλλά αν τα έβρισκα και εδώ δεν σου λέω με ίδιες τιμές αλλά με πιο νορμάλ τιμές θα αγόραζα απο εδώ...γιατί να πάρω τον deluxe απο εδώ που έχει 983 και όχι απο Thomann που έχει 644..? γιατί να επικρατεί αυτή η ασυδοσία....? ΄Ολα αυτά έχουν ξανασυζητηθεί αλλά πολύ θα ήθελα να πάει το "μήνυμα" στην άλλη πλευρά να δώ τι θα απαντούσαν.... (μια παρένθεση για να πώ και ένα αντίθετο παράδειγμα,(το μόνο που έχω συναντήσει) το korg electribe το πήρα απο εδώ 650 και στου Thomann έχει 818)...αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλαμε για τιμες,σε θεμα για τους seymour duncan,εδω http://www.musictoyz.com/guitar/pickups/sdhumb.php εχει τον `59αρι/zembra 65.95$.Ο Θωμας 109Ε.Στην Αθηνα ποσο τον βρισκετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου