Προς το περιεχόμενο

Πως θα φερω τις κιθαρες ΑΚΡΙΒΩΣ τη μια πανω στην αλλη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάρεις το track που είναι πιο σωστά παιγμένο και θα το κλωνοποιήσεις όσες φορές θέλεις.

Σωστός, αυτή είναι η τεχνική bouncing tracks. Αναλογικά (playbacκ track στο mixer, ξανά στο μαγνητόφωνο) δουλέυει τέλεια με εξαιρετικά αποτελέσματα, σε DAW όμως όσες φορές το έχω δοκιμάσει το αποτέλεσμα είναι ένα περίεργο phasing μεταξυ των tracks. Ναι, οκ έχω latency κτλ. αλλά ακόμα και αν συνχρονίσω τα tracks ή κάνω duplicate έχω το ίδιο αποτέλεσμα!

Ίσως θα πρέπει να ανοίξω νέο thread ...αλλά πώς κάνουμε bounce στο home studio ?

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε DAW όμως όσες φορές το έχω δοκιμάσει το αποτέλεσμα είναι ένα περίεργο phasing μεταξυ των tracks.

 

Πολύ σωστά.

Περιμένω εναγωνίως την επέμβαση εμπειρότερων για οδηγίες χειρισμού αυτού του φαινομένου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι "διπλες" κιθαρες δεν μου αρεσουν καθολου ("μουνταινουν" το mix και "τρωνε" απο την καθαροτητα των τυμπανων) ενας "μπακαλιστικος" τροπος να το διορθωσεις αυτο φαινομενο ειναι να βαλεις ενα Pitch shifter με λιγο detuning & ενα μικρο  delay  ;) (αν και παλι γιατι να κανεις double tracking τον IΔIO ηχο δεν μπορω να το καταλαβω...)

 

ετσι κι αλλοιως αν δεν πας για φουλ στερεο ηχο κιθαρων το double tracking το θεωρω αχρηστο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι "διπλες" κιθαρες δεν μου αρεσουν καθολου ("μουνταινουν" το mix και "τρωνε" απο την καθαροτητα των τυμπανων) ενας "μπακαλιστικος" τροπος να το διορθωσεις αυτο φαινομενο ειναι να βαλεις ενα Pitch shifter με λιγο detuning & ενα μικρο  delay  ;) (αν και παλι γιατι να κανεις double tracking τον IΔIO ηχο δεν μπορω να το καταλαβω...)

 

ετσι κι αλλοιως αν δεν πας για φουλ στερεο ηχο κιθαρων το double tracking το θεωρω αχρηστο.

 

 

Ναι μεν μουνταίνουν τον ήχο όπως λες, αλλά μιλώντας για ροκ (και βάλε) όπου σε αρκετά σημεία μπορεί να έχει μόνο ρυθμικα σημεία, καλύτερα ακούγεται με 2 κιθάρες (μια λεφτ και μια ραϊτ), παρά με μια. Πέραν αυτου, δίνει περισσότερο όγκο σε σχέση με την μια. Η μια κιθάρα παρακούγεται στο κέντρο για το γούστα μου τουλαχιστον(δεν έχει το "άπλωμα" που θα ήθελα και άμα υπάρχει τρόπος να την απλώσεις, τότε θα ήθελα συμβουλές). 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν μουνταίνουν τον ήχο όπως λες, αλλά μιλώντας για ροκ (και βάλε) όπου σε αρκετά σημεία μπορεί να έχει μόνο ρυθμικα σημεία, καλύτερα ακούγεται με 2 κιθάρες (μια λεφτ και μια ραϊτ), παρά με μια

 

Καί 3 και 4 και 6! Η τεχνική υπάρχει και χρησιμοποιήτε, όχι μόνο στις κίθαρες αλλά και στίς φωνές, στο μπάσσο σε ότιδήποτε. Έξω κάνουν bounce τα πάντα!

 

...we are the knights that say Ni, Ni, Ni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι χρησιμοποιούν guitar pro θα έχουν παρατηρήσει πως ντουμπλάροντας τα κανάλια με τις κιθάρες και πανάροντας κατάλληλα το αποτέλεσμα ακούγεται πολύ πιο ρεαλιστικό.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει το "άπλωμα" που θα ήθελα και άμα υπάρχει τρόπος να την απλώσεις, τότε θα ήθελα συμβουλές).

 

φυσικα και υπαρχει και την ακολουθω πολλες φορες (οχι στα προσωπικα μου project αλλα οπουδηποτε καποιος θελει "κιθαριστικο ογκο",εγω ΔΕΝ θελω...:) )

 

ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΕΡΕΟ με ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες ....

 

Και παλι ομως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρεσει ο "μικρος" απλος ηχος μιας μονοφωνικης  κιθαρας  παναρισμενος καπου κοντα στο 20%-30%  αριστερα ή δεξια ....θεωρω οτι αυτο το obsession με τις "γεματες κιθαρες" ειναι υπερβολικο και εχει παραγινει....και παραφορεθει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει το "άπλωμα" που θα ήθελα και άμα υπάρχει τρόπος να την απλώσεις, τότε θα ήθελα συμβουλές).

 

φυσικα και υπαρχει και την ακολουθω πολλες φορες (οχι στα προσωπικα μου project αλλα οπουδηποτε καποιος θελει "κιθαριστικο ογκο",εγω ΔΕΝ θελω...:) )

 

ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΕΡΕΟ με ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες ....

 

Και παλι ομως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρεσει ο "μικρος" απλος ηχος μιας μονοφωνικης  κιθαρας  παναρισμενος καπου κοντα στο 20%-30%  αριστερα ή δεξια ....θεωρω οτι αυτο το obsession με τις "γεματες κιθαρες" ειναι υπερβολικο και εχει παραγινει....και παραφορεθει...

 

 

Eννοείς να γράψεις απλά στέρεο βάζοντας και τις 2 στο κέντρο ή με πανάρισμα? Γιατί αν λες με πανάρισμα, τότε λέμε το ίδιο πράγμα. (με διαφορετικούς ενισχυτές φυσικά) :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με παναρισμα,κεντρο δεν βαζω ΠΟΤΕ ετσι κι αλλοιως τις κιθαρες. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΤΕΡΕΟ με ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ενισχυτες ....

 

+1 oh yes  8)

 

Να προσθέσω ότι αν στο δεύτερο απαλύνεις ελαφρά το gain θα βγάλεις πολύ καλό αποτέλεσμα σε όγκο ΙΜΗΟ ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου