Προς το περιεχόμενο

Πόσοι,πόσο και τι είδους προθέρμανση κάνετε?


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε μπορω να το γραψω χυμα ρε παιδια αλλα σοβαρα καπως ετσι

 

 

Δηλαδη η προθερμανση που κανεις στα δαχτυλα ειναι να υποθεσω απ το χειριστηριο...η απ το στριψιμο! ;D Σωστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια σε ολους καταρχην!

χμμ.. σοβαρο θεμα.. η γνωμη μου ειναι οτι αναλογα το στυλ και το..χαρακτηρα του καθενος μπορει να χρειαζεται ζεσταμα, μπορει κ οχι.. πχ δε μπορω να φανταστω τους sex pistols η τον john lee hooker (οπως σωστα ειπε φιλος συνforumιτης) να κανουν χρωματικες ασκησεις και stretching πριν βγουνε στη σκηνη.. Ο dimebag ομως εκανε παντα 10-15 λεπτα legato σ ολη την ταστιερα πριν το live.. O Petrucci στα βιντεο του μιλαει για μασαζ. stretching και χρωματικα κλπ κλπ.. Τον Vai τον ειδα εγω ο ιδιος απ την ακρη της σκηνης το 2000 στην Πυλη αξιου στη Θεσσαλονικη να κανει σκοινακι σαν μποξερ..

  Η γνωμη μου ειναι οτι βοηθαει ειδικα τωρα το χειμωνα, παντα σε συνδυασμο με τη σκεψη 'με τον παραμικρο πονο STOP! ' και με τη λογικη να μπεις σιγα σιγα και ομαλα στο 'πνευμα' και να μην ξεκινησεις στα 200bpm και οποιον παρει ο χαρος.. Τωρα βεβαια αν ειναι να παιξει κανεις για μιαμιση ωρα πχ και τη μια ωρα να τη φαει σε ζεσταματα, μαλλον καπου εχει χαθει το νοημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζεσταμα ειναι για πολυλογαδες...ταχυτατους αθλητες της ταστιερας... ;D

Ενα τριψιμο στα χερια μετα ενα τσιπουρακι και εισαι ετοιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η προθερμανση που κανεις στα δαχτυλα ειναι να υποθεσω απ το χειριστηριο...η απ το στριψιμο! ;D Σωστος!

δε ξερω τα μπερδευω  ;D ;D ;D ;D ;D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό για να αποδόσεις σωστά και καλά είναι η προθερμανση του σώματος του για οποιοδίποτε όργανο.Συγκεκριμένα στην κιθάρα όσοι κάνετε τι ακριβώς κάνετε?

Εσείς που δεν κάνετε για ποιό λόγο δεν κάνετε?Συμπεράνατε κάτι διαφορετικό?

 

Δίνω ένα αρθράκι απο ένα γνωστό βιβλίο στα αγγλικά βέβαια που λέει τι είναι καλό να γίνεται πρίν ακόμα ακουμπίσουμε το όργανο.

 

Αφού πιάσετε το κιθαρόνι με τι προθερμένεστε μετά?Με σκάλες, με αρπέζιο,με ανοίγματα σε δάχτυλά σε όλη την ταστιέρα?

Περιγράψτε όλους τους τρόπους που χρησιμοποιείται για να ζεσταθείτε είτε πρίν είτε με το όργανο παρέα.

 

 

Είναι σημαντικό αυτό να γίνετε.Όπως ο αθλητής ετοιμάζεται να τρέξει και κάνει προθέρμανση έτσι και σε μας ισχύει το ίδιο.Αλλιώς έχει δωράκι τενοντιτιδες και αρκετα πονάκια με αποτέλεσμα να παρατάμε το όργανο για μήνες και να αρχίζουμε πάλι απ την αρχή μετα.

 

δυστυχως το 99% των χωρων που παιζουμε live δεν διαθετουν ενα δωματιο-καμαρινι η οτιδηποτε αλλο παρομοιο  που να μπορεις να κλειστεις και να ασχοληθεις με κατι τετοιο...

οποτε κανω καποια stretching που προτεινει και ο pertuzzi στο dvd rock discipline τα οποια ειναι πραγματικα αποτελεσματικα οχι τοσο για να εισαι σουπερ ζεστος οσο για να μην τραυματισεις τα χερια σου...

καμια φορα βεβαια επειδη σε κατασταση live βλεπεις πολυ κοσμο που εχεις καιρο να δεις

η λογω τεχνικων προβληματων που μπορει να πρεπει να ερθεις αντιμετωπος ασχολησαι με αυτα ξεχνιεσαι και παειτο ζεσταμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Το πρώτο κομμάτι με μασαζοασκήσεις από το Rock Discipline του Petrucci και ότι μπορώ να παίξω άνετα (όχι και πολλά πράγματα ακόμα =Ρ) απο το ίδιο DVD στο μπάσο. Μετά χρωματικές 1234,1342,1243,4321 από την E στη D και αντίστροφα. Κατόπιν παίζω κανένα απλό κομματάκι π.χ Blink 182 και μετά μελέτη στους δρόμους του Σεβαστιανού Χαρίσιου.

 

Τενοντίτιδα είχα πάθει παλιότερα με τη κιθάρα και αφού ένιωσα το δείκτη στο αριστερό χέρι σα να έχω περασμένο ένα σκουριασμένο σύρμα και πόνο που με έκανε να φωνάζω σα 14χρονο κοριτσόπουλο 3 η ώρα τα ξημερώματα. 3 μήνες αποχή από το όργανο και το γιατρό να με πρήζει μετά! Κομμένες οι %$#@$%@ λοιπόν................. :-X

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βλεπω δω κατι ζεσταματα που αν τα εκανα καθε μερα θα επαιζα καλυτερα και απο Vai...

 

εγω το μονο που κανω ειναι καποιο αυτοσχεδιασμο οτιδηποτε μονος μου...οσο παει και αυξανω την ταχυτητα και μετα εχει μια πολυ καλη ασκηση απο τζιρας(πατηστε στο yt alternate picking) και ειναι στην ουσια μια ιδιαιτερη χρωματικη κλιμακα που εξαπλωνεται σε ολες τις χορδες.

 

τπτ το ιδιαιτερο γενικα...επισης ακουω συνεχεια το πολυ ζεσταμα σε καιει!

 

αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη προθέρμανση για εμένα είναι να δω τα τραγούδια της αγαπημένης μου μπάντας σε live performance στο youtube. Παίρνεις τόση ενέργεια που "ταυτίζεσαι" με τον ανάλογο κιθαρίστα και αποδίδεις καλύτερα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου