Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδισμα Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους, είμαι κάτοχος μιας Line6 Variax 600 και θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής φαινόμενο.

 

Όταν η κιθάρα μείνει λίγες μέρες στη ακριβη της βάση ξεκουρδίζεται. Όλα οκ θα μου πείτε, αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι οι χορδές δεν χαλαρώνουν με τον καιρό αλλά αντιθέτως.. σφίγγουν(!). Με άλλα λόγια, όταν πιάνω να κουρδίσω την κιθάρα συνήθως χαλαρώνω τις χορδές.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Θα περίμενα το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορει να ειναι και μαπες οι χορδες.

Με το παιξιμο μαλακωνουν και "πλαδαρευουν" με αποτελεσμα να νομιζεις οτι ξεκουρδιζονται και να τις τεντωνεις παραπανω.

Οταν "κρυωνουν" επανερχονται και φυσικα ειναι ηδη πιο πανω απο το κανονικο...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η εξήγηση να είναι απλή:

Έχω παρατηρήσει στις δικές μου κιθάρες ότι τα καλοκαίρια με τις τρελές ζέστες το κούρδισμα "πέφτει", ενώ στα μεγάλα κρύα του χειμώνα οι χορδές σφίγγουν. Μπορεί να είναι απλά θέμα συστολής-διαστολής.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην χορδες αλλαζουμε καθε 6-10 ωρες παιξιματος,αλλοιως δεν ειμαστε σοβαροι..

 

Κατα δευτερον το ξυλο διαστελεται και συστελεται και αυτο που παθαινει η κιθαρα σου το παθαινουν σχεδον ολες οι κιθαρες ;) οποτε μην ανησυχεις.

 

Το ζητημα ειναι να μην σου ξεκουρδιζεται ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ (αν αυτο σου συμβαινει κοιταξε πρωτα το nut σου & τον τροπο που περνας τις χορδες,τα κλειδια δεν ειναι σχεδον ποτε υπευθυνα για το ξεκουρδισμα ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...& τον τροπο που περνας τις χορδες,τα κλειδια δεν ειναι σχεδον ποτε υπευθυνα για το ξεκουρδισμα ;))

 

+1

Από τότε που περνάω τις χορδές, όπως προτείνεις στο άρθρο περί guitar setup, είμαι οκ.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρατηρώντας κι εγώ το ίδιο "φαινόμενο", τείνω να πιστέψω ότι είναι αυτό που λέει ο lost_highway και έμμεσα ο alderbody (το δεύτερο από αυτά που είπε  :) ).

 

Επίσης, στις κιθάρες με tremolo υπάρχει άλλη μια παράμετρος η οποία (θεωρητικά τουλάχιστον) μπορεί να συνεισφέρει στο πρόβλημα. Καθώς φέρνουμε την κοιλότητα του tremolo σε επαφή με σο σώμα μας, θερμαίνουμε τα ελατήρια, τα οποία μαλακώνουν. Το κούρδισμα "πέφτει" (εμείς "διορθώνουμε" κουρδίζοντας) και την άλλη μέρα που πιανουμε την κιθάρα κρύα το κούρδισμα έχει "ανέβει" καθώς τα ελατήρια έχουν (ελάχιστα) σφίξει.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις χορδές που τις θερμαίνουμε καθώς τις ακουμάμε παίζοντας*. Μάλιστα, το γεγονός ότι το "φαινόμενο" παρατηρείται και σε κιθάρες χωρίς τρέμολο, δείχνει ότι η συμμετοχή των χορδών είναι πολύ πιο σημαντική από αυτή των ελατηρίων. (Πάντως εμένα οι strat το κάνουν λίγο πιο έντονα από την tele.... εξ ου και η σκέψη για τα ελατήρια).

 

@spewfy άλλαξε χορδές. (Μάθε τι set έχουν πάνω και βάλε ίδιο νούμερο για να μην ρυθμίζεις.....(πολύ)) :)

 


*Παλιά, όταν έπαιζα οι χορδές πυρακτώνονταν περίπου στους 200 βαθμούς Κελσίου. Τώρα 100-110 με το ζόρι.  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου