Προς το περιεχόμενο

Ας κλεισουμε για λιγο τους ενισχυτες μας... (anti-ΔΕΗ content)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται ότι οι μισθοί είναι το πρώτο. Αν δίναν πρώτο ελάχιστο 1000+ κανείς δε θα λεγε τίποτα για τις υπάρχουσες ή ακόμα και 10% πάνω τιμές. Σαφώς και εκεί είναι το ζήτημα. Δε μπορείς να προκαλείς τον άνθρωπο που πλεον για θέρμανση αγοράζει πιο πολλές κουβέρτες, για 5 μέρες διακοπών πληρώνει κάθε μήνα δάνεια, λέγοντας του ότι θα του αυξήσεις το ρευμα με το έτσι θέλω (εκ των πραγματων είναι "έτσι θέλω")

 

Που στην τελική ότι και να μας χρεώνουν το πληρώνουμε. Αλλά λίγο τακτ (αλληγορικά "λίγο λάδι")...Όχι ξαφνικά "μέχρι και 30% πάνω" σε κάτι που στη συνείδηση του Έλληνα είναι πλέον φυσικό και προσιτό αγαθό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

My tubes are always glowing.

 

Δεν τις κλείνω με τίποτα. Εκεί, να λιώσουν και οι πάγοι και να βυθιστεί το σπίτι μου 100μ. κάτω απ'τη θάλασσα εγώ δεν το κλείνω το ρημάδι με τίποτα.

 

Ρεύμα εννοείται παίρνω απ'το διπλανό και πληρώνει αυτός την ταρίφα. Να έβρισκα και τρόπο να χρεώνω και τις κιθάρες μου σ'αυτόν...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, μακροχρόνια μιλώντας πάντα, είναι να επενδύσεις βάζοντας στο σπίτι σου κάποιο από τα συστήματα παραγωγής ηλεκτρισμού από τον ήλιο. Είναι (ακόμα) ακριβά βέβαια αλλά είναι η μόνη λύση για να γλιτώσεις από αυτούς τους καρκινιάρηδες. Άσε που κάνεις απόσβεση μετά από 4-5 χρόνια.

 

To εχω ψαξει λίγο το θέμα.Απόσβεση κάνεις σε 10 χρόνια,για όσο ακριβως ειναι υποχρεωμένη η ΔΕΗ να αγοραζει την περίσσια σου (σε τιμή μεγαλύτερη από οσο το πουλάει).Κατόπιν δεν ειναι υποχρεωμένη να το αγοράζει και ταυτόχρονα δεν σου επιτρέπεται να το αποθηκεύεις.Είναι κάτι που θα έπρεπε να ανοιχτούμε όσοι εχουμε κάποιο χώρο για τις εγκαταστάσεις,αλλά το ρίσκο είναι μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, μακροχρόνια μιλώντας πάντα, είναι να επενδύσεις βάζοντας στο σπίτι σου κάποιο από τα συστήματα παραγωγής ηλεκτρισμού από τον ήλιο. Είναι (ακόμα) ακριβά βέβαια αλλά είναι η μόνη λύση για να γλιτώσεις από αυτούς τους καρκινιάρηδες. Άσε που κάνεις απόσβεση μετά από 4-5 χρόνια.

 

To εχω ψαξει λίγο το θέμα.Απόσβεση κάνεις σε 10 χρόνια,για όσο ακριβως ειναι υποχρεωμένη η ΔΕΗ να αγοραζει την περίσσια σου (σε τιμή μεγαλύτερη από οσο το πουλάει).Κατόπιν δεν ειναι υποχρεωμένη να το αγοράζει και ταυτόχρονα δεν σου επιτρέπεται να το αποθηκεύεις.Είναι κάτι που θα έπρεπε να ανοιχτούμε όσοι εχουμε κάποιο χώρο για τις εγκαταστάσεις,αλλά το ρίσκο είναι μεγάλο.

 

αμμμμμ!!!! δεν ειναι ετσι. Αποσβεση δεν κανεις ουτε σε 10 χρονια .το κοστος για εγκαταση συλλεκτων και γενικα του συστηματος ωστε να μετατρεπεις την ηλιακη ενεργεια εχει κοστος εγακταστασης για περιπου 2.5 kw γυρω στα 25.οοο EYROS αυτο σημαινει οτι για 10 χρονια θα πρεπει να χρησιμοποιεις μονο το δικο σου συστημα κοινως θα εχεις καθημερινα 2.5 kw διαθεσιμα δηλαδη θα μπορεις να ανψεις τον ενισχυτη σου και ενα ανεμιστηρα αντε και καμια λαμπα...ηλεκτρικες κουζινες θερμοσιφωνες και aircondition ξεχνα τα....αρα απο τα δεκα χρονια παμε αμεσως αμεσως στα 20 ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΠΙΑ ΠΕΡΙΣΣΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΣ εκτοσ εαν καταναλωνεις καθημερινα λιγοτερα απο 2,5 kw οποτε οι λογαριασμοι σου ειναι πολυ μικροι αρα δεν εχεις αναγκη να βαλεις το συστημα αυτο....Εκτος εαν θες να βαλεις εγκτεστημενη ισχυ 18kw που κοστιζει περιπου 50000 xvriw φπε......Α και για να πουλησεις στην ΔΕΗ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕΙΣ και πρεπει να βαλει συστηματα που ελεγχουν την διαιοση φασεων ωστε την ωρα που εχει η ΔΕΗ R,S,T ΝΑ της δινεις και εσυ r,s,t κατι αναλογο που γινεται και στα αιολικα παρκα......δεν ειναι τοσο απλο ....αν ηταν ετσι θα ειχαμε λυσει το ενεργειακο μας προβλημα ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω απ'το σάιτ της ΔΕΗ:

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Η ΔΕΗ ΣΗΜΕΡΑ

 

Η Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού ιδρύθηκε το 1950 με σκοπό τη χάραξη και εφαρμογή μιας εθνικής ενεργειακής πολιτικής η οποία, μέσα από την εντατική εκμετάλλευση των εγχώριων πόρων, θα έκανε το ηλεκτρικό ρεύμα κτήμα και δικαίωμα του κάθε Έλληνα πολίτη.

 

Από 1.1.2001 λειτουργεί ως ανώνυμη εταιρία ενώ από 12.12.2001 έχει εισαχθεί στα Χρηματιστήρια Αξιών Αθηνών και Λονδίνου.

 

Η ΔΕΗ Α.Ε. είναι σήμερα η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και η μοναδική εταιρεία προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας στην Ελλάδα, με περισσότερους από 7,2 εκατομμύρια πελάτες . Επίσης είναι η μοναδική εταιρεία που έχει στην ιδιοκτησία της το Εθνικό Σύστημα Μεταφοράς της χώρας μας.

 

Κατέχει περίπου το 89% της εγκατεστημένης ηλεκτρικής ισχύος στην Ελλάδα η οποία προέρχεται από λιγνιτικές, πετρελαϊκές και υδροηλεκτρικές μονάδες, μονάδες φυσικού αερίου, καθώς και από αιολικά και ηλιακά πάρκα. Συγχρόνως κατέχει τα δύο μεγάλα Λιγνιτωρυχεία της χώρας στην Πτολεμαϊδα και στη Μεγαλόπολη.Το σύνολο των λιγνιτικών σταθμών της χώρας παράγει το 56% περίπου της παραγόμενης από τη ΔΕΗ ηλεκτρικής ενέργειας (2η μεγαλύτερη παραγωγός ηλεκτρικής ενέργειας από λιγνίτη στην Ευρωπαϊκή Ένωση). Κατά το 2006 παρήχθησαν 62,5 εκατ. τόνοι λιγνίτη.

Σήμερα η ΔΕΗ καλύπτει απόλυτα τις ραγδαία αυξανόμενες ανάγκες της χώρας σε ηλεκτρισμό που από 88 KWh ανά κάτοικο το 1950, έφτασε το 2006 τις 4.883 KWh.

Με την απελευθέρωση της αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας και στη χώρα μας (Φεβρουάριος 2001) απέκτησαν δικαίωμα ηλεκτροπαραγωγής εκτός από τη ΔΕΗ και άλλες εταιρίες και ιδιώτες. Έτσι η ευθύνη της μεταφοράς Η/Ε πέρασε σε μια ανεξάρτητη της ΔΕΗ εταιρεία που συστήθηκε για τον σκοπό αυτό, τη ΔΕΣΜΗΕ Α.Ε. (Διαχειριστής Ελληνικού Συστήματος Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας). Όπως και τη γενική εποπτεία του Ελληνικού Ηλεκτρικού Συστήματος (Παραγωγή, Μεταφορά, Διανομή Η/Ε) ανέλαβε πλέον η ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας).

 

Η ΔΕΗ είναι η μεγαλύτερη βιομηχανική επιχείρηση στην Ελλάδα .Το 2006 η Εταιρεία παρουσίασε κύκλο εργασιών ύψους € 4,8 δις και  κέρδη προ φόρων  € 42 εκατ.(Σύμφωνα με τα Διεθνή Πρότυπα Χρηματοοικονομικής Αναφοράς.)

 

Η συνολική ηλεκτρική ενέργεια παράγεται από 98 ιδιόκτητους σταθμούς παραγωγής, μεταφέρεται μέσω 11.650 χιλιομέτρων γραμμών υψηλής τάσης και διανέμεται στους καταναλωτές μέσω δικτύου μήκους 210.200 χιλιομέτρων.

 

 

ΜΕΡΙΔΙΟ ΑΓΟΡΑΣ

99,7 % της Ελληνικής Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Για όσους δεν ξέρουν για τον λιγνίτη σαν υλικό παραγωγής ενέργειας:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lignite

 

Να προσθέσω ότι μέχρι πρότινως οι βιομηχανίες δεν είχαν το δικαίωμα να παράγουν δικό τους ρεύμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ούτε σε δέκα χρόνια να μην γίνει απόσβεση, ίσως να μην γίνει και ποτέ, εξαρτάται και από την τοποθεσία (κυρίως). Τον χειμώνα που δεν έχει ηλιοφάνεια μπορεί να γίνονται πτώσεις τάσης, πρέπει να φροντίζεις και χίλια 2 πράματα με τυχόν βλάβες κτλ, οι συσσωρευτές που θέλουν αλλαγή κοστίζουν αρκετά χιλιάρικα, άσε που θα έχεις και το άγχος αν τα λεφτά που έσκασες για την εγκατάσταση θα πιάσουν τόπο. Μπορεί να έχει τα στραβά της η ΔΕΗ αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κακά τα ψέματα.

 

Κατά τα άλλα όπως τα λέει ο ιγνάτιος είναι. Πάντως εγώ από τις αυξήσεις πιο πολύ ενοχλούμαι από τα παράλογα δημοτικά τέλη και τα λεφτά για την ερτ, που και στην τελική δεν σου προσφέρει ένα κύριο αγαθό όπως το ρεύμα. Και για τους μισθούς τα παίρνω (εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ξερετε οτι το ελληνικο κρατος πληρωνει καποια εκατομμυρια euros, ιδιωτικη εταιρεια για παραγωγη καποιων ΜW  τα οποια δεν τα παραγει ποτε αυτη η συγκεκριμενη εταιρεια....μεσω του ΔΕΣΜΗΕ....αν ξερατε τι πληρωνετε σε ιδιωτες μεσω φορων χωρις καν να εχετε οφελος απο το εργο τους πιστεψτε με δεν θα ασχολιοσασταν με την ΔΕΗ και την καθε ΔΕΗ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ δεν ευθυνεται για αυτο που γινεται και παραγει και εργο....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ούτε σε δέκα χρόνια να μην γίνει απόσβεση, ίσως να μην γίνει και ποτέ, εξαρτάται και από την τοποθεσία (κυρίως). Τον χειμώνα που δεν έχει ηλιοφάνεια μπορεί να γίνονται πτώσεις τάσης, πρέπει να φροντίζεις και χίλια 2 πράματα με τυχόν βλάβες κτλ, οι συσσωρευτές που θέλουν αλλαγή κοστίζουν αρκετά χιλιάρικα, άσε που θα έχεις και το άγχος αν τα λεφτά που έσκασες για την εγκατάσταση θα πιάσουν τόπο. Μπορεί να έχει τα στραβά της η ΔΕΗ αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, κακά τα ψέματα.

 

Κατά τα άλλα όπως τα λέει ο ιγνάτιος είναι. Πάντως εγώ από τις αυξήσεις πιο πολύ ενοχλούμαι από τα παράλογα δημοτικά τέλη και τα λεφτά για την ερτ, που και στην τελική δεν σου προσφέρει ένα κύριο αγαθό όπως το ρεύμα. Και για τους μισθούς τα παίρνω (εννοείται)

 

+1 οχι γαιτι συμφωνεις με μενα (εκτιμητεο) αλλα γιατι καποια πραγματα πρεπει να τα βλεπουμε με πιο νηφαλια και κριτικη αποψη και οχι με την λογικη του οχλου και της τηλεοπτικης χειραγωγησης....βγαινει το καθε καναλι λεει την μαλ@κια του και η γιαγια που δεν το κατεχει το αθλημα λεει τους αλητες ...που κανουν αυτο που κανουν εκεινο...και αν θες για κατι να κατηγορησεις την ΔΕΗ ειναι γαιτι σε υπερτασεις και πτωσεις τασεως απο κεραυνους δεν καλυπτει το κοστος των βλαβων....αλλα και αυτο λυνεται με ελαχιστο κοστος στον πινακα σου ή στην πριζα σου ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ignantios, και μόνο που γράφεις στο φόρουμ, την ώρα που σε πληρώνω για να δουλεύεις, τα έχεις πει όλα, και για εσένα, και για τους συναδέλφους σου και για τους διευθυντές σου.

 

Δυστυχώς έτσι είναι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ignantios, και μόνο που γράφεις στο φόρουμ, την ώρα που σε πληρώνω για να δουλεύεις, τα έχεις πει όλα, και για εσένα, και για τους συναδέλφους σου και για τους διευθυντές σου.

 

Δυστυχώς έτσι είναι.

 

 

φιλε μου εισαι τοσο κακεντρεχης που θα σου πω αυτο και σε γραφω κανονικα και χεστηκα για τις συνεπειες...εγω πιανω δουλεια στις 6 αρα σχολαω πολυ νωριτερα απο εσενα που δεν ξερω καν εαν δουλευεις και το αν με πληρωνεις εσυ ασε να το κρινω εγω....αλλα επειδη εχω ξαναδιαβασει απαραδεκτα σχολια σου σε αλλα topics τι να σου πω εισαι για λυπηση...αν θες το συνεχιζουμε γιαιτ κλανιες και μαγκιες τετοιες δεν τις γουσταρω ουτε προσεβαλα κανεναν εγω......ταλαιπωρε...  κανε και ban τωρα.......αν εχεις τα παπακια αστο να φαινεται......

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου