Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διθύραμβοι από το περιοδικό Future Music για το Blofeld. Κατόπιν ξεφυλλίσματος (δεν το αγόρασα γιατί δεν με ενέπνευσε καθόλου η υπόλοιπή του ύλη) διάβασα ότι οι reviewers δηλώνουν εντυπωσιασμένοι από τον γεμάτο, πολύ ογκώδη και μεγάλων διαστάσεων ήχο του, και ακόμη πιο εντυπωσιασμένοι από την τιμή - ξεφτίλα για τα χαρακτηριστικά του και για την σχέση τιμής - ηχητικής απόδοσης.

 

Αν και έχει λίγα κουμπιά, τους φάνηκε user - friendly, κι εκφράζουν την πεποίθηση ότι η έλλειψη midi out και midi through (η πρώτη εργασία επιτελείται μόνο από το USB του) αποδίδεται στην πρόθεση να κρατηθεί η τιμή χαμηλά. Όμως, τους είχαν τάξει ότι θα είχε και vocoder (όπως αναγράφεται στα χαρακτηριστικά του), κάτι που τελικά δεν υπήρχε. Παρ'όλα αυτά, η βαθμολόγησή του είναι πολύ υψηλή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι διάβασες αυτό που έγραφε ότι ήταν το αντίπαλο δέος των Nord lead και access virus στη μισή τιμή. Πάντως όπου και όποιον και να ρώτησα, κανείς δεν πιστεύει για το πόσο απίστευτο μηχάνημα είναι και μάλιστα σε αυτήν την τιμή. Μάλιστα άκουσα ότι ο εδώ αντιπρόσωπος, ήδη ξεπούλησε και του έμεινε μόνο αυτό της βιτρίνας και πάει για νέα παραγγελία (δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει, ή δεν είναι αρβύλα)!

Απλά περιμένω και κάποιον που να το έχει δοκιμάσει και να πει αν όντως ότι γράφεται είναι και ότι ισχύει πραγματικά, δίχως υπερβολές και μάλλον το πήρα.

 

Πάντως 400€ για τις προδιαγραφές που δίνει η waldorf είναι τραγικά λιγα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να θέλω να ακουστώ σαν fanboy,θα πω οτι τα waldorf ανέκαθεν είχαν καλύτερο και πιο ψαγμένο ήχο απο τα όλα τα υπόλοιπα va. αλλού ήταν τα προβλήματα!

 

για το blofeld,και λίγα λένε τα περιοδικά.είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ για μισή ωρα μαζί του (έχοντας ήδη εμπειρία απο τα Q,XTk,Pulse,microQ) και οτι λένε ισχύει. δυο features που θα κάψουν καρδιές είναι τα drive curves/brilliance που κάνουν τον ηχο πολύ επιθετικό,σαν του Xtk,και ταυτόχρονα,οσο περίεργο και αν μου φάνηκε,δίνουν ογκο ,λες και εχεις να κάνεις με αναλογικο synth,οπως το pulse.

 

προς bloody_sunday:vocoder δε θυμαμαι να είχαν πει οτι θα έχει,μιας και δεν έχει audio in.

αυτό που είχαν πει και ελπίζω να κανουν σύντομα,είναι ένας καλός vst midi editor

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εννούσα ότι ήταν (και εξακολουθεί να είναι) στις προαναγγελθείσες προδιαγραφές του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι 1ον) ότι φέρει όλα τα waves από τις σειρές II/XT/XTk 2ον) τους ταλαντωτές από τα Q και 3ον) ακριβώς αυτά τα drive curves/brilliance που αναφέρει και ο johnnyk, που το κάνουν ιδανικό για το είδος που θέλω να το χρησιμοποιήσω. Μάλιστα αν σκεφτώ ότι το microQ κάνει θραύση στο είδος που με ενδιαφέρει, τότε τα πράματα αποκτούν επιπλέον ενδιαφέρον.

Απλά θέλω να περιμένω να το χτυπήσει κανάς γνωστός μου, ή να το πετύχω σε ένα πολύ φιλικό μου μαγαζί, που το αναμένει, ώστε να το δοκιμάσω δίχως άγχος. Περιμένω απλά τι θα γίνει στις επόμενες 2-3 βδομάδες το πολύ, αν και δε με βλέπω να κρατιέμαι τόσο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα περιμένεις καμπόσο απ' ότι μου φαίνεται. Οι υπόλοιποι κάνουν λόγο για μάρτη και ο Θωμάς απλά τα έχει on request. Φέξε μου και γλύστρησα!!!! Πάντως το καλό είναι ότι το βρήκα Ελλάδα!!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα περιμένεις καμπόσο απ' ότι μου φαίνεται. Οι υπόλοιποι κάνουν λόγο για μάρτη και ο Θωμάς απλά τα έχει on request. Φέξε μου και γλύστρησα!!!! Πάντως το καλό είναι ότι το βρήκα Ελλάδα!!!!!

 

Ναί όντως όπως τα λές είναι , επικοινώνησα με θωμά και η απάντηση που έλαβα ήταν : "Ο υπολογιστής μας δείχνει τέλη Μαρτίου" . Και δεν μου φάνηκαν και πολύ σίγουροι. Αλλά δεν βιάζομαι , ειδικά αν λέτε ότι όσοι το πήραν είναι απόλυτα ικανοποιημένοι , δεν έχω πρόβλημα να περιμένω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε και Ελλάδα. Στα 399€ το βρήκα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι άμεσα διαθέσιμο, ή θα πρέπει να περιμένεις κανά διβδόμαδο (εκείνη την ώρα έπαιζα με 1 m3 και ότι μου έλεγε ο μαγαζάτορας, από το 1 αυτί έμπαινε και από το άλλο έβγαινε)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου