Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ίδια κουμπιά είχε και το MicroKorg ,ναι ήταν λίγο πιο άβολο από το να έχει 70, αλλά την δουλεία του την έκανε μια χαρά. Απλώς αυτό όλος ο τζερτζελές στο θέμα ήχος , φηφιακός , αναλογικός κτλ τκλ είναι πολύ θέμα για το τίποτα. Που έιναι οι επιστημονικές αποδείξεις οτι ένα συνθ φτιάχνει καλύτερο ήχο απο ένα άλλο? Άσε που για να συζητήσουμε τι εστί ωραίος ήχος θα πέσουν, και δικαιολογημένα , πολλές υποκειμενικές γνώμες. Και τί έγινε αν το σύνθ έχει 700 πολυφωνία , και τι έγινε αν έχει 700 κουμπία , και τι έγινε άν έχει 700 ρυθμίσεις. Για να εξαντλίσεις τις δυνατότητες μιας φτωχή απομίμισης DX7 όπως λές θες κάτι αιώνες.

 

Όχι δεν αμφισβητώ το γεγονός οτι κάποια σύνθ είναι πιο αποτελεσματικά. Όχι, ποτε, ποτε. Εξαλλόυ για αυτό και πουλάω αυτο που είχα και αγοράσω αυτο εδώ. Απλώς αμφισβητώ την μεγάλη ευκολία που κάποιο τα ξεχωρίζουν με τις ελάχιστες γνώσεις και εμπειρίες που έχουν όταν ένα συνθ ειναι ένα τρομέρα πολύπλοκο όργανο απο μόνο του. Πήρες ώς ατυχές παράδειγμα την FM synthesis η οποία απο μόνη της είναι τόσο πολύπλοκη  που άνετα μπορει να χαρακτηρισθέι ώς μαύρη μαγεία. Όχι πως και οι άλλες μορφές ηχοσύνθεσις απέχουν πολύ.

 

Πόσα συνθ κυκλοφορούν στη αγορά ? Χιλιάδες σε χιλιάδες μορφές

Ποσά βιβλια , εγχιρίδια , φυλάδια που σου εξήγουν την μαύρη μαγέια της ηχοσύνθεσης ? Ελάχιστα!

Εκεί φίλε μου είναι ο πρόβλημα!

 

Ανακοινώνω λοιπόν στο ΝΟΙΖ ότι όταν θα πάρω με το καλό το μηχάνημα όχι μόνο θα κάνω μια παρούσιαση του στο YOUTUBE αλλά θα προσπαθήσω με την ελάχιστη εμπειρία μου να κάνω κάποια βιντεάκια για το πώς μπορεί κάποιος να φτιάξει ήχους. Ίσως τελικά να αποτελέσει κίνητρο για κάποιους να σταματήσουν να υπερασπίζονται σύνθ  και δόγματα και να μοιραστούν την γνώση τους που τόση ελλιπής είναι η διαθεσιμότητα της σε αυτό τον τομέα. 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...να ρωτήσω κάτι χαζό (σαν κιθαρίστας άσχετος με αυτά τα κουτάκια)? Ένα τέτοιο το κολλάς σε ένα midi controller και καθάρισες?...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να ρωτήσω κάτι χαζό (σαν κιθαρίστας άσχετος με αυτά τα κουτάκια)? Ένα τέτοιο το κολλάς σε ένα midi controller και καθάρισες?...

ακριβώς όπως το είπες αλλά με την έξτρα usb μπορείς να το "κολήσεις " και σε ένα υπολογιστής και να το ελέγχεις είτε μέσα απο τον sequencer (δηλαδη Sonar, Cubase κτλ) (αυτό μπορεί να γίνει και μέσω midi) ή απο κάποιο editor  που είναι φτιαγμένος αποκλειστικα για να το πειράζεις. Με λίγα λόγια το κάνεις οτι γουστάρεις εσύ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλος ασχετος στον οριζοντα .

Εγω λοιπον που εχω ενα παλιοπιανο στο σπιτι , περνω το θαυματουργο κουτακι

και γινομαι ....Βαγγελης ??

 

 

 

αντε και δεν εχω κανει παραγγελια στον Αγιο Βασιλη και στο τελος θα μεινω

με το %$%*&  στο χερι  :D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... φίλε kilon από MAc και garageband το ελέγχεις? (δεν κάνω πλάκα!!!)

 

Ναι και εγώ με garageband δουλεύω . Θα μπορώ να το ελέγχω τόσο απο το Garageband όσο και απο το Yamaha Motif Es6. Βασικά μπορείς να το ελέγχεις απο οπουδήποτε υπάρχει MIDI OUT , που MIDI έχουν και τα πιο ξεφτίλα εξαρτήματα. Έτσι συμβαίνει και με όλα τα σύνθ. Do not Worry my friend , everything is under control  ;) 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλος ασχετος στον οριζοντα .

Εγω λοιπον που εχω ενα παλιοπιανο στο σπιτι , περνω το θαυματουργο κουτακι

και γινομαι ....Βαγγελης ??

 

 

 

αντε και δεν εχω κανει παραγγελια στον Αγιο Βασιλη και στο τελος θα μεινω

με το %$%*& στο χερι :D

μεγάλε μάστορα δεν μπορώ να σε αντιγλυφτώ.

 

Βασικά αν το παλιοπιάνο όπως λές έχει μυδια εξω (δηλαδή midi out) φυσικα και μπορείς. Εξάλλου το midi υπάρχει εδώ και πολυ καιρό,  φημολογήται και πρίν την εποχή των δεινοσαύρων , της ηλεκτρονικής μουσικής ;)

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στα 13 ευρω ειναι το κοστος μεταφοράς.

 

καλορίζικο! αναμένουμε εντυπώσεις γιατι και εμεις καιγομαστε να το ζητησουμε απο τον αι βασίλη ;D ;D ;D

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

 

Ρεεε ΕΧΟΥΝ ΜΟΥΡΛΑΘΕΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΜΟΥΡΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ

ΡΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΙ ΩΡΕ!!!!

 

ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ 399 ΕΥΡΩ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ = ΜΕΛΟΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ

 

ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΓΙΑ ΕΞΟΔΑ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΤΡΑΜΣ!!!!!

 

ΝΤΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!!!!!!!!

 

70 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!

 

70 θεε μου!!!

 

Οπότε φτου και απο την αρχή , πάμε για αγορά μέσω πιστωτικής

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχεις ολα τα λεφτα ηταν χαζο να το παρεις μεσω τραπεζης.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον εχεις ολα τα λεφτα ηταν χαζο να το παρεις μεσω τραπεζης.....

 

συμφωνώ. Αλλα τι να κάνουμε έπαιξα και έχασα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου