Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ξύλων στις κιθάρες


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικές προσωπικές Διαπιστώσεις :

 

Τα ξύλα παίζουν σημαντικό ρόλο στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας.

Και ποιο συγκεκριμένα κρατάνε τους μαγνήτες και τις χορδές σταθερές. 8)

 

Οι fender κιθάρες παίρνουν τον ήχο τους πρώτα από τους μαγνήτες, το μέγεθος της ταστιέρας, το κλασικό τρέμολο και τα ελατήρια και μετά από τα ξύλα.

 

Από προσωπική εκτίμηση, που δεν ζητώ από κανέναν να την ενστερνιστεί, αν αφαιρέσουμε τον ανθρώπινο παράγοντα και κάποια περιφερειακά του στυλ εφφέ, πετάλια κλπ, αυτά που παίζουν ρόλο στον ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας κατά σειρά σπουδαιότητας είναι:

 

ενισχυτής, μεγάφωνο, μαγνήτες και ηλεκτρονικά, χορδές, ξύλα κοκ

 

Κάποιος, μπορεί να πει ότι "ακουστικά" κάθε κιθάρα είναι διαφορετική και πράγματι έτσι είναι, αλλά όταν τις συνδέεις σε έναν ενισχυτή χάνουν την ακουστική του ξύλου και του χώρου και αποκτούν την "ηλεκτρική ακουστική" του μαγνήτη και του ενισχυτή.

 

Βέβαια, κάποιος μπορεί να προσθέσει διάφορους παράγοντες στην παραπάνω σειρά ή να πει ότι περισσότερο από τα ξύλα επηρεάζει η ακουστική του χώρου, η πένα μπλάμπλαμπλά κλπ έτσι όμως, "διυλίζοντας τον κώνωπα" χάνουμε το νόημα.

 

Και το νόημα είναι η μουσική και όχι το μέσον. 8)

 

Τα σέβη μου και καλή τύχη στην αναζήτηση του ήχου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι fender κιθάρες παίρνουν τον ήχο τους πρώτα από τους μαγνήτες, το μέγεθος της ταστιέρας, το κλασικό τρέμολο και τα ελατήρια και μετά από τα ξύλα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα!

 

ΤΟ σημαντικότερο πράγμα & η "καρδιά" της κιθάρας είναι οι μαγνήτες,μετά είναι η γέφυρα & το μπράτσο (ταστα,παχος κτλ) κ.ο.κ

 

ΠΑΝΤΑ βεβαια μιλάμε για καλά κατασκευασμένα όργανα.... :wink:

 

Κάποιος, μπορεί να πει ότι "ακουστικά" κάθε κιθάρα είναι διαφορετική και πράγματι έτσι είναι, αλλά όταν τις συνδέεις σε έναν ενισχυτή χάνουν την ακουστική του ξύλου και του χώρου και αποκτούν την "ηλεκτρική ακουστική" του μαγνήτη και του ενισχυτή.

 

και εδω θα συμφωνησω.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασισα να το κανω το...πειραμα γιατι αν δεν το κανω μια ζωη θα με τρωει τι παιζει γενικα με αυτο το θεμα.τωρα ολα θα αποκαλυφθουν :lol: και με πραξεις και οχι με λογια :lol: αν και ο superfunk μιλαει εκ πειρας γιατι προφανως τα εχει δοκιμασει ολα αυτα.τουλαχιστον( πιστευω εγω) πολυ παραπανω απο πολλους απο εμας εδω στο noiz :wink:τωρα απο μαγνητες θα δειξει..ειμαι μεταξυ...dunkan,kinman,rio grande,john shur και lindy fralin.και το τελευταιο που σκεφτομουν αλλα στο τελος θα αλλαξει ολη η κιθαρα και καλυτερα να παρω καινουρια :lol: ειναι οτι εχω ακουσει οτι κιθαρες με floyd rose και οχι με vintage tremolo δεν εχουν τοσο καλο ηχο οσο αυτες με vintage tremolo τουλαχιστον για την μουσικη που θελω να παιξω εγω :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις αποψεις σας μου ρθε η ελπιδα να αναστησω την πεθαμενη μου κιθαρα.Washburn kc-ltd χωρις σειριακο η αλλο αριθμο,αγνωστης προελευσης,αντιγραφο της σειρας chicago.Παρεπιπτοντος αν καποιος εχει πληροφοριες για τη συγκεκριμενη κιθαρα,και ιδιαιτερα για το ξυλο της,ας τις δωσει.Περα απο αυτο (και το οτι λειπει ο διπλος μαγνητης που ηταν στην γεφυρα παλια) ο ηχος οταν παιζω "ακουστικα" το οργανο μου αρεσει παρα πολυ.Γιαυτο και την κραταω αλλοστε.

Και εδω μου μπαινει η ιδεα οτι αν πεταξω εναν 59αρι seymour duncan πανω θα εχω πολυ καλο,γεματο,blues ηχο.Εννοειται οτι δεν περιμενω να εχω ιδιο η παραπλησιο ηχο με μια αμερικανικη stratocaster για παραδειγμα.Περιμενω σιγουρα ομως κατι πολυ καλυτερο απτους δυο stock,μονους που εχει τωρα.Αυτο που φοβαμαι ειναι μην το μετανιωσω τελειως.

Θα μου πειτε καθε μαγνητης εχει διαφορετικο ηχο σε καθε κιθαρα,και οτι αμα το μετανιωσω τους πουλαω κιολλας η τους βαζω στην καινουργια κιθαρα που (καποτε) θα παρω.Αλλα λετε να το μετανωσω.....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ σημαντικότερο πράγμα & η "καρδιά" της κιθάρας είναι οι μαγνήτες,μετά είναι η γέφυρα & το μπράτσο (ταστα,παχος κτλ) κ.ο.κ

 

και γώ που έλεγα να αγοράσω μια tom anderson η μια suhr stratocaster....γιατί να ασχοληθώ; :?

θα πάω να αγοράσω μια fender mexico και θα της βάλω ότι πιό ακριβούς μαγνήτες μπορώ να βρώ και θα έχω την καλύτερη κιθάρα του κόσμου....τι tom anderson και παπαριές.... :wink:

 

Αν οι ηλεκτρικές κιθάρες παίρναν τον ήχο τους από τους μαγνήτες και τα μεταλλικά μέρη,τότε οι κιθάρες την σήμερον ημέρα θα κατασκευάζονταν από κάποιο συνθετικό πολυμερές,μερικά απο αυτά ταλαντώνονται υπέροχα και είναι σαφώς πιό φτηνά.Επίσης έτσι δεν θα χρειαζόταν να κόβουμε τα όμορφα σφενδαμόδεντρα του Καναδά.Την τελευταία φορά που κοίταξα όμως,ακόμα από ξύλο τις φτιάχνουν....

 

ps. Βρε tenzz,άν βάλεις έναν sd 59 στη washburn σου,θα ακουστεί οτιδήποτε άλλο εκτός από stratocaster. Βέβαια, δεν είναι κακό αυτό...Πού ξέρεις,πιθανότατα να ακούγεται χίλιες φορές καλύτερα από μια αμερικάνικη stratocaster :wink:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γώ που έλεγα να αγοράσω μια tom anderson η μια suhr stratocaster....γιατί να ασχοληθώ

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!Πεταμένα λεφτα! (ακού 5000 ευρω για μια bolt on κιθάρα 8O )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσβησα τα double (triple) post σου (κρατώντας το original) (και δεν έχω γεννηθεί 21/4/67 )

:lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου